saclarini gostererek modern olmak

1.

islam dininde farz olan tesettüre karşın; bunu çağdışı, insanlık dışı gören zihinlerin içindeki fantazya.
modern olmanın, çağdaş olmanın koşulu temel insan hak ve hürriyetleri, yüksek yaşam standardı, fikri ve kültürel ilerleme, teknolojik gelişim gibi olgular değildir onlar için. varsa yoksa saçlar ahenkle dans etmeli ve cümle aleme gösterilmelidir. hatta bir de balyajlı, boyalı, fönlü olursa tadından yenmez. bu yüzden başörtülü olanları ikinci sınıf insan yerine koyar.

islam'da başörtüsü farzdır. yapılırsa sevabı kullananadır, yapılmazsa günahı yine kullanmayanadır. başörtüsü takmayanı nasılki dinden dışlayamazsak başörtüsü takanı da insanlıktan, vatandaşlıktan dışlayamazsınız.
yalnız şöyle bir nokta varki sürekli çarpıtılıyor. tesettüre uymamak başkadır, tesettürü inkar etmek bambaşkadır. dinin farz olan emrini yok saymak dinden çıkmanın göstergesidir. bir yandan ''müslümanım'' diyeceksin diğer yandan ''aman o iş bana ters.yok öyle bir şey'' diyeceksin. maalesef böyle bir bolluk hiçbir yerde yok kuzucuklarım. ama siz yine de umdunuzu koruyun. ne de olsa hepimiz 'rahmeti gazabını aşan' tanrının kullarıyız.
not: gerçi bu kul olmak, kul olabilmek meselesi de apayrı derinlik taşıyor. onu da inşallah başka bir entry de dile getiririz.

   ramiz   26.05.2008 11:52
   #929833
2.

saçlarını kapatarak taraf olmaktan daha "insani" bir düşünce sanki.

   rikimaru   26.05.2008 12:02
   #929834
3.

"modern" kelimesinin anlamını bilmeyenlerin sorgulamaması gereken düşünce.

hala inatla kanatıyor birileri bir şeyleri. dayatmaya çalışıyor kendi düşüncelerini. türban diyor mesela, türbanın bir icat olduğunu kabul etmiyor, farzdır bu kardeşim diyor. öte yandan bir de baş örtüsü var. hani bu anadoludaki kadınlarımızın taktığı. ege'den doğu anadolu'ya kadar takılan başörtüsü. daha bunun ayrımına varmadan, baş kapatmayı türbanla bir tutmanın yanılgısına varıyorlar.

cahil bir toplumuz diyemesek de, çoğunluğu cahil bir toplumuz. din toplumların afyonudur demiş bir adam, iyi demiş. türbanı dinimizin bir farzı olarak gösterip, ondan sonra bu şeyi belli oluşumlarla ilişkilendirerek yollarını buluyorlar. çok akıllıca, takdir ediyoruz zekalarını o ayrı.

artık öyle bir duruma geldik ki; insanların sadece dış görünüşüne bakarak hangi siyasi oluşumun üyeleri olduklarını anlayabiliyoruz. o kadar gruplaştık ki, olur olmaz nedenlerden birbirimize düşüp, kardeşlerimizi incitebiliyoruz. tarihteki gibi düşmanlarımızın yapamadığını kendimiz kendimize yapıyoruz. kimse bölemeyecek, biz böleceğiz bu ülkeyi, el birliğiyle ha gayret.

bu ülke artık türbanı tartışmaktan bıktı bıktı, aş artık kendini. kendini kapattığın o dünyadan çık.

   entry girmekse mesele gel beni kesele   26.05.2008 12:19
   #929843
4.

belirtmek gerekir ki en insani davranis insanlarin tercihlerine saygi gostermektir. ne saclarini acmak taraf olmaktir ne de kapatmak. kaldi ki; taraf olmanin nesi kotudur? tarafini belli ediyor iste kivirmiyor bir o yana, bir bu yana; doneklik de etmiyor, ruzgar ne taraftan esiyorsa yelkeni o tarafa da cevirmiyor.

bir insan basini ortuyorsa (setr-i avrete riayet ediyorsa) bu kendi tercihidir ve saygi gosterilmesi gerekir.

yine eger bir insan basini kapatmiyorsa (setr-i avrete riayet etmiyorsa) bu da kendi tercihidir ve saygi gosterilmesi gerekir.

hani hep derler ya; allah ile kul arasina girilmez diye. girmeyin artik...

   fevrihareketler   26.05.2008 12:59 ~ 27.05.2008 09:10
   #929860
 
reklamı kapat

yazdır