safevi

1.

şah ismail tarafından kurulmuş bir devlettir.sassani hanedanı'nın yok olmasıyla ortaya çıkmıştırlar.iran kimliğini ortaya çıkarmışlardır.osmanlı devleti ile savaşıp,bağdat'ı kaptırmışlardır.afganlar tarafından sürekli istilalara uğramışlardır.son şahlarının oğlunun bulunmaması sebebiyle tarih sayfasından silinmişlerdir.

   painseeker   14.10.2006 20:06
   #78988
2.

kurulmasında milli unsurlardan çok, mezhep farklılıkları etkili olan devlettir. kurucusu safiyüddin ishak'tır. temelde bir tarikatken, türkmenlerin de katılımıyla ve teşkilatlanmayla devlet haline gelmiştir. bu tarikatı devlet haline getiren üç şeyhtir. bu üç şeyh, şeyh cüneyt, şeyh haydar ve şah ismail'dir*.
aslında şah ismail, bir tarikat şeyhinden de öte, bir hükümdardı. şah ismail, sağlam bir otoriteye dayalı olarak yönetilen, yönetilenlerin* yönetene sonsuz bir bağlılıkla bağlandığı bir tarikat yapısından güçlü bir devlet kuran, tehlikeli ve aynı ölçüde de zeki bir insandı. "bizi büyük bir tehlikeden kurtardığın için allah senden razı olsun yavuz*" dememe sebep olan kişidir şah ismail. safevi devleti, şah ismail gibi bir tarikat şeyhi, komutan ve yöneticinin kurduğu bir devlettir. korkunç, ama bir o kadar da saygı duyulası.

   metallicblack   30.11.2007 20:01 ~ 07.05.2009 00:53
   #748583
 
reklamı kapat

yazdır