salaklastirma teorisi

1.

bu teoriye göre, toplum içerisinde karşımızdakini maksimum düzeyde salaklaştırmak gibi bir arzuyla yanıp tutuşuyoruz.. şimdi salaklaştırmak nedir, niye birbirimizi salaklaştırmak için bu kadar kasıyoruz, onu anlatalım..
şimdi efendim karşımızdaki şahsın salaklaşması bizi acayip bir şekilde rahatlatıyor, bu tamamen bir iktidar savaşı..
kazak alacaksın, mağazaya gidiyorsun, karşında bir elf hatunu duruyor, sana nasıl bişey istediğini soruyor, sen de onun güzelliğinin sende yarattığı salaklıkla bi özellik sayıyosun, istediğin modelin rengini falan söylüyorsun, hatun da sana bir kazak gösteriyor ve anında "ehehe ne güzel alayım bunu" diyip, kazağını alarak ortamdan uzaklaşıyosun.
benzer bir durumda, tezgahtar kız o kadar alımlı değilse, cool bi şekilde ortama giriyor, mağazadaki tüm kazakları tek tek inceliyor, kızı uyuz ediyor, sonunda da, neyse ben başka yerlere de bakayım diyerek oradan uzaklaşıyosun..
bu yüzden, ticaret aleminde, daha çok afetleri tercih ediyor patronlar, müşteriyi mümkün olduğunca salaklaştırabilmek için.
bu sebeple, en kötü kriz zamanlarında bile batmayacak bir sektör, kozmetik sektörü. kadınlar karşılarına çıkan erkekleri mümkün olduğunca salaklaştırabilmek için, kıyafete, kuaföre deli gibi para akıtıyorlar..
aynı şekilde, erkekler de bu yüzden, vücut geliştiriyor, kendilerine bakıyorlar..
elbette salaklaştırma teorimiz sadece güzellikle alakalı değil, ünvan, şöhret, zenginlik gibi faktörler de tamamen insanların karşılarındakileri mümkün olduğunca salaklaştırabilmek için, uğrunda mücadele verdikleri şeyler.
bir ünlüyle karşılaşmak bizi salaklaştırıyor, statüsü yüksek bir insanla karşılaşmak bizi salaklaştırıyor, bu yüzden ünlü olmak, güçlü olmak istiyoruz ki.. biz de başkalarını salaklaştırabilelim.
bunun dışında, bedenin sergilenmesi de salaklaştırmaya yarayabiliyor, karşımıza mini etekli bir kadın çıkarsa, ve bacakları güzelse salaklaşıyoruz, islam ülkelerindeyse, bu duruma çözüm olarak, kadınlar kamusal alanda kapatılıyorlar. fakat bütün insanların bedenlerinin açıkta olduğu ortamlarda, mesela güneyde bir sahilde çıplak bedenler bizi salaklaştırmıyor çünkü buna alışıyoruz.
insanların hormonlarını harekete geçiren parfümleri kullanmamızın nedeni bile bu.
bunun haricinde, mesela ortamda rahat ve kendinden eminseniz, insanlar size laf sokmaya çalışarak sizi salaklaştırmaya çalışıyorlar. bu da bir iktidar savaşı.
insanların samimi olmadığı ortamlar tam bir savaş alanı, fakat bunun haricinde, çok samimi olduğumuz insanlara, mesela dostlarımıza, yakınlarımıza ve ailemize karşı böyle bir savaş vermiyoruz, onların yanında, göbeğimizi kaşıyarak, pijamamızla oturabiliyoruz.
salaklaşmasız, keyifli günler dilerim. esen kalın.

   phelancelot   18.12.2008 21:42
   #1126380
2.

<bkz: teşhircilik>

   petra   19.12.2008 17:58
   #1128070
 
reklamı kapat

yazdır