salat i tefriciye

1.

salavat-ı şerifelerin pek çok olduğu bilinmektedir.bir rivayete göre 4000 diğer bir rivayette ise 12000 salavat-ı şerife vardır.sayısı bu kadar çok olan salavat-ı şerifelerin içinde yapılan araştırmalarda islam alimleri peygamber efendimize(s.a.v) en fazla münasebet ve yakınlığı olanı tecrübe ettiler.sonuçta sıkıntıları çabucak gideren,istenilen şeylere hemen kavuşturmada en etkili ve tesirli olan salavat-ı şerifenin salat-ı tefriciye olduğu sonucuna vardılar.
kuran-ı kerim'de ahsab suresinin 56.ayetinde veciz cümlelerle yüceltmekte ve iman edenlerin de o na salat ve selam getirmelerini emretmektedir.
kuran-ı kerim'de buyuruluyor ki:
doğrusu allah ve melekleri peygambere salat ve selam getirmektedirler.ey iman edenler!siz de ona salat ve selam getirin.
peygamber efendimiz(sav)buyuruyor ki:
kim bana bir salat getirirse,allah ona on salat getirir.(yani o kimseyi,on rahmetle anar.)on hatası silinir ve derecesi yükseltilir.
hz.enes bin malik(r.a)
dua şöyledir:
allahümme sâlli selâten kâmileten ve sellim selâmen tâmmen alâseyyidina muhammedinillezi tenhallü bihil ukadü ve tenfericü bihilkürebü ve tukda bihilhavayücü ve tünallü bihir regaibü ve hüsnül havatimi ve yüsteskal gamamu bivechihilkerimi ve alâ alihi ve sahbihi fikülli lemhatin ve nefesin bi adedi külli malumin lek.
anlamı:
allahım! bizim efendimiz muhammed'e(s.a.v) kusursuz bir salat ve rahmet,mükemmel bir selam ve selamet vermeni diliyoruz.o peygamber ki;
onun hürmetine düğümler çözülür,sıkıntılar ve belalar onun hürmetine açılıp dağılır.hacet ve ihtiyaçlar onun hürmetine yerine getirilir.maksatlara onun hürmetine ulaşılır.güzel sonuçlar onun hürmetine elde edilir.onun şerefli yüzü hürmetine bulutlardaki yağmur istenilir.allah'ım onun ehl-i beytine,ashabına da her göz kırpacak kadar sürede(her an her saniye) her nefes alacak zamanda sana malum olan varlıklar sayısınca salât et.

imam-ı kurtubi rahmetullah hazretleri buyurmuştur ki:

çok önemli bir işin veya hayırlı muradının gerçekleşmesinde ya da büyük bir belanın kalkmasında salat-ı tefriciyenin 4444 adet okunmasıyla kesinlikle allahu teala o kulunun niyet ve duasını kabul eder,hayırlı muradını ihsan eder.

   ogretmenimcanimbenim   15.05.2007 22:54
   #398187
2.

özellikle ramazan ayında okunması çok hayırlı olan salat-ı şeriftir.

   ogretmenimcanimbenim   22.08.2009 00:50 ~ 00:50
   #1552117
 
reklamı kapat

yazdır