saniyede 4000 kare ceken kamera

1.

zamanı daha ne kadar küçük parçalara ayırabiliriz sorusunu akla getiriyor. aşağıdaki linkte gördüğümüz her kare saniyenin 1/4000 i gibi bir süreyi temsil ediyor. o anda çalışan kameranın algılayabildiği zaman aralığı o kadar küçük demek oluyor yani. peki biz ne kadar küçük zaman aralıklarını algılayarak yaşıyoruz acaba?

birim zamanda bir konuya odaklanma sayısı bizim dikkatimizin bir ölçüsüdür. mesela akan şelalenin sesini, veya ağzımızdaki çikolatanın tadını saniyede kaç kere algılayabiliyoruz?

saniyenin 1/4000 i gibi bir zaman aralığının var olduğu bir gerçektir. biz o kadar küçük zaman aralıklarını farkederek yaşayamayız, mümkün de değildir zaten. biz zamanı bu küçük parçaların birleşiminden oluşan büyük parçalar halinde acımasızca harcıyoruz. mesela içeceğimiz çay milyonlarca milisaniye ocakta kaynamıştır. milyonlarca milisaniyede de demlenmiştir. ağzımızdan midemize gidene kadar da binlerce milisaniye geçer. ama insan çay içmiş olur, az az tad alır milisaniyeler olarak algılamaz olayı, aldığı bir yudumun keyfi yaklaşık 3000-4000 milisaniyedir. bu çay örneği baz alınarak diğer olaylar da düşünülebilir, zamanı çok bolca harcadığımız dünyada bu saydıklarımızın ötesinde bile bile zaman kaybetmek büyük aptallıktır..

http://www.youtube.com/...6bo__60&feature=channel

   geophysicist   16.08.2009 01:31
   #1541479
 
reklamı kapat

yazdır