savas camgoz

1.

1971 yılında ankara gazi eğitim enstitüsü resim bölümü’nü bitiren camgöz, 1977 yılında, devlet opera ve balesi genel müdürlüğü’nde ressam olarak çalışmaya başladı. başressam olarak görevini sürdürürken, 1982 yılında ankara devlet opera ve balesi’nden ayrılarak almanya’nın bonn tiyatrosu’nda ressam olarak çalışmaya başladı. 1985 yılına kadar avrupa’nın pek çok ülkesinde araştırmalar yaptı ve aynı yıl devlet opera ve balesi’ne döndü.

1987 yılında sanat teknik müdürlüğü yapan camgöz, 1985 yılından bu yana ‘giselle’, ‘la traviata’, ‘maskeli balo’,’la boheme’, ‘korsan’, ‘yarasa’, ‘windsor’un şen kadınları’, ‘prens ıgor’, ‘don giovanni’, ‘lohengrin’, ‘carmina burana’, ‘othello’ gibi pek çok opera va balenin dekor ve kostüm tasarımlarının yanı sıra ‘ağrı dağı efsanesi’, ‘ali baba ve kırk haramiler’ ve ‘dudaktan kalbe’ gibi türk operalarının da tasarımlarını gerçekleştirdi.

antalya aspendos opera ve bale festivali’nin ilk yılından bu yana sahne tasarımını gerçekleştiren sanatçı, resim çalışmalarını sekiz kişisel sergide topladı. camgöz, 1994 yılında ‘prens ıgor’ ve ‘lohengrin’ operalarındaki sahne tasarımıyla tobav tarafından verilen ‘en başarılı dekoratör ödülü’nü aldı.

1995 yılında, kültür bakanlığı tarafından düzenlenen kültür ve sanat ödülleri’nde ‘en başarılı dekor tasarım ödülü’ne layık görüldü.

1998 yılında, yine tobav tarafından verilen ‘en başarılı dekor ödülü’nü alan savaş camgöz, 1996 yılından bu yana devlet opera ve balesi genel müdürlüğü’nde başdekoratör olarak görev yapmaktadır.

   hicbisee   11.12.2007 00:21
   #764812
 
reklamı kapat

yazdır