secim ozgurlugu

1.

burjuva demokrasisi saçmalığı. yok lan öyle birşey, sen sadece önüne koyulanları onaylarsın o kadar. sen kimsin ülkenin geleceği ellerine teslim edilsin eşşek ziken maldonado.

<bkz: hukuk iktidarların fahişesidir>

   laplace   19.03.2013 00:51
   #2591357
2.

cidden var böyle bi’şey.

var, ama bunu kullanmamızı engelleyen de o kadar çok şey var ki yokmuş gibi davranmayı tercih ediyoruz zaman zaman. çaresizlikten dem vuruyoruz, meşru kılıyoruz mutsuzluğumuzu. bazen kendi bilinçaltımızdaki engeller, bazen üçüncü tekil şahıslar oluyor sebebi ya da bahanesi.

suits izleyenler anımsayacaktır, şöyle bir replik vardır orada;

----- spoiler -----
what are your choices when someone holds a gun to your head? you do what they say or they shoot you, right? wrong! you take the gun. you pull out a bigger gun or you call their bluff or you do one of another 146 other things.

yormayın güzel zihinlerinizi. meali:

kafana silah dayadıklarında seçeneklerin nelerdir? ya dediklerini yaparsın ya da seni vururlar, di mi? hayır. silahı ellerinden alırsın, daha büyük bir silah çıkartırsın, ya da blöflerini görürsün, ya da diğer 146 şeyden birini yaparsın.
----- spoiler -----


her şey çok net. hiçbir zaman düşündüğümüz kadar çaresiz, düşündüğümüz kadar mecbur değiliz. her zaman yapılacak bi’şeyler daha var. bunu görmek için bakış açımızı değiştirmek yeterli oluyor bazen. bazen daha fazlası gerekiyor, biraz cesaret mesela, ya da biraz destek. ama bi'şeylerin içinde sürüklenmek, kapılıp gitmek, o bişeylerin seni şekillendirmesine izin vermek.. bunun yaşatacağı pişmanlık hiçbir acıyla kıyaslanamaz. çünkü yapamadıkları, yaptıklarından çok daha fazla yer eder insanda. doğanın kanunu budur.

o yüzden, "ipleri eline almak" denilen hadise kolay olmasa da şart. yoksa mutluluğa münafık muamelesi yaparsın, farkında bile olmazsın.

günün sonunda "ama"larınla, bilimum bahanenle, hepsinden öte mutsuzluğunla yaşamaya çalışırken bulursun kendini. yaşamak bile bi' çaba ister hale gelmiştir çünkü artık.

   taktiksatirik   20.03.2013 19:45 ~ 19:45
   #2591456
3.

iki veya daha fazla şey arasından gönlünün arzuladığını ya da mecbur kaldığını seçmek.

ya da şöyle:

<bkz: yaklaşma yaklaşma çatışması>

<bkz: yaklaşma kaçınma çatışması>

bu da en kötüsü:

<bkz: kaçınma kaçınma çatışması>

   nick them all   20.03.2013 19:57
   #2591465
4.

ben bunun hakkında atıp tutarken, bi'şeyi atlamışım. ölüm gibi hiç unutulmayacak bi'şeyi hem de.

bir geri adım atıp, onu da belirtmek lazım belki de. bazı şeyleri seçmek, bizim özgürlüğümüze bırakılmamış. bizim "öyle mi yapsam şöyle mi yapsam"larımıza bırakılmamış. o kadar önemli, o kadar katiymiş. ve çaresizliğin ete kemiğe bürünmüş haliymiş.

   taktiksatirik   20.03.2013 22:01
   #2591534
 
reklamı kapat

yazdır