sehv secdesi

1.

yanılma secdesi. namazda bir farzın veya vacibin, vaktinden önce veya sonra yapılması yahut vacibin terkinde yapılması lazım gelen secde.

hangi hallerde yapılır :
farzın gecikmesi, farzın tekrarı, vacibin terki, vacibin gecikmesi, vacibin tekrarı ve vacibin değişmesinden dolayı, o namazın sonundaki oturuşta yapılır.

nasıl yapılır
son oturuşta et-tahıyyatü okunduktan sonra sağa selam verilir. ondan sonra allahü ekber denilerek secdeye varılıp üç kere sübhane rabbiyel-âla okunur. ondan sonra allahü ekber denilerek doğrulur. az bir miktar duraklamadan sonra tekrar allahü ekber diyerek ikinci secdeye varılır. yine üç kere sübhane rabbiyel-âla okunduktan sonra allahü ekber denilerek doğrulur ve oturulur. tahıyyat, salli-barik ve rabbena âtina okunup önce sağ, sonra sol tarafa selam verilir.

her iki tarafa selam verilerek veya hiç bir tarafa selam vermeden de sehv secdesi yapılabilir. cemaatle kılınan namazlarda sağa selam vererek sehv secdesine gitmek uygundur. eğer ki, imam sehv secdesi yapacaksa cemaatin buna karşı her zaman beklemede olması gereklidir.

   ugokhan   28.01.2008 14:42 ~ 15:36
   #838131
 
reklamı kapat

yazdır