seni kim yaratti sorusunun cevabi

1.

genelde molla tayfa tarafından sorulan "o zaman seni kim yarattı?" sorusunun çözümüdür. babamın spermleri ve annemin rahmi amk. madem tanrı yarattı annemi sikende tanrı mıydı?

   blue sky   22.05.2010 23:27
   #2069837
2.

<bkz: annesini kimlerin siktigini sözlukte arayan yazar>

seks olmadan da cocuk sahibi olundugunu bilmeyen insanlara sorulmamasi gereken sorudur.

   figo7   22.05.2010 23:35
   #2069849
3.

<bkz: sus ve dusun>

yapabilir misin ?

   sakin i behist   22.05.2010 23:37
   #2069851
4.

<bkz: ben senin kulun muyum>

   kechi   22.05.2010 23:37
   #2069853
5.

yaratma eylemi kabul edilmediğinde zaten mantıksız sorudur.
bilimin şu ankinden çok çok daha geride olduğu devirlerde tanrıya inanan insanlar sadece dünyanın var olduğunu sanırlar ve tanrının direk dünyayı elleriyle 6 günde yarattığına inanırlardı. yağmur yağıyordu mikail'den biliyordu bu insanlar. deprem oluyordu "tanrı cezalandırıyor bizi" sonucuna varıyordu. ama şimdi bilimin ilerlemesiyle anlaşıldı ki su buharı belirli şartlar oluşunca yağmura dönüşüyor, yine kıta hareketleri sonucunda deprem oluyor. yani mikail'in iradesine ihtiyaç yok. haliyle eskiden mikail'in elleriyle yağmur yağdırması deprem oluşturması şeklindeki inanç mikail'in sembolik olarak varlığını devam ettirecek şekilde evrilmesine sebep oldu.

yani bilimin ilerlemesiyle din adım adım geriye gitti ve elleriyle 6 günde dünyayı yaratan tanrı inancından big bang'e kadar ilerledik. şimdi bigbangi oluşturan gazları tanrı yarattı, patlamayı tanrı yaptı diyorlar.

buradaki temel mantıkları dawkins'in "bilinemezliklerin tanrısı" olarak anlattığı şey aslında. yani eğer birşeyi henüz anlayamadıysak o şeyi tanrı yapmıştır inancı. az önce de söylediğim gibi teistler "şimdilik" big bang'i yaratanın tanrı olduğu noktasına kadar gerileyebildiler ancak.

tabi bu noktada şu soruyu sormak gerekir.
neden bilinmezlik beni tanrı inancına götürsün ve neden yaratılmış olalım?
ortada gaz varsa, patlama varsa neden bunu tanrıya yoralım? eğer "şimdilik" bir sonsuzluk atfedilecekse neden bu sonsuzluğu tanrıya bağlayalım? neden maddeye bağlamayalım? neden sonsuz gücü olan, ebedi, ezeli bir tanrı yarattı demek yerine oradaki gazlar, maddeler hep vardı diyemeyelim?

hadi süper fantastik bir dininiz olsa, erkek 4 eş alamasa, işine gelince karısını dövemese, el ayak kesilmese, kadını yarım akllı falan saymasa, insanlık onuru denen birşeyi savunsa, tarihte din adına yapılan onlarca katliam falan olmasa "şimdilik" bilmiyoruz diye hatırınız için bağlayalım bu bilinmezliği tanrıya da, hangi üstün süper hiper ilahi kuralınız bizi bu noktaya götürsün ki?

   yanessar   22.05.2010 23:45 ~ 23:48
   #2069883
 
reklamı kapat

yazdır