sevgiliye takilan lakaplardan iliski profili cikarmak

1.

çevredeki sevgilileri gözlemlerken ister istemez yapılan şey. veyahut bana özel bir hastalık. ama zordur, yanılma payı yüksektir. çünkü bazı yavşaklar 10 yıl geçse de sevgilisini şımartma eğilimi taşır.
yine de kişisel tahlilimi yazmadan edemeyeceğim:

ilk günler takılan lakaplar:
fazla sulu olamaz. komik de olamaz. çünkü naif bir sevgi vurgusu olmalıdır. bu nedenle bebeğim favoridir. ilişki de zaten henüz bebeklik dönemindedir. bu dönemde sevgiliye abartılı lakaplar takmak risklidir.
(bebeğim aslında lakap sayılmayacağından bu dönemde lakap yoktur da denilebilir)

ilişkinin ikinci safhası:
artık taraflar birbirini tanımışsa takılan lakaplar da hem karşı tarafın özelliklerine göre, hem de kişinin kendi tarzına göre şekillenmeye başlar. daha bu sahfada bile "ayıcığım" diyen kızlara rastlansa da yine de hala kısmi bir naiflik devam eder. saçları kabarık sevgilisine "hayatımın bonusu" diyen kız ilerleyen safhalarda kabaca "bonus saç" demeye hazırlık yapıyordur. erkekler arım balım peteğimli döneme yavaş yavaş girmeye başlar.

süreğen ilişki:
çiftler komik insanlarsa her türlü hayvanat kullanılır. ne ayısı kalır ne tavşanı. benim bizzat sevgilisine maymuncuğum (artık neyi açıyorsa) diyen arkadaşlarım da var, ben size onu da getiricem!
hayvanatın yanında bir de anlamsız kelime kullanma modası vardır. hani çocukların telaffuz edemedikleri kelimeleri kendilerince değiştirmeleri gibi.

tüm bu lakapların içeriği kadar vurgusu da size ilişki hakkında pek çok ipucu verir. ilk günler kırılgan bir şekilde söylerken zamanla öyle düz, öyle alışılageldik söylenir ki o çiftin en az 2 senedir çıktığını anlarsınız.
ama boş iştir, siz yapmayın diye ben yapıyorum.

<bkz: sevgiliye takılan lakaplar>

   abartma tozu   12.01.2009 05:13
   #1157872
2.

lkjlkjlk

( bu l, k , j harflerinden oluşturduğum taslağı tee aylar anca atmışım bi kenara bu güne kısfmet imiş . )

evvela ilişkiye başlamadan evvel, bir ilişki yaşamak isteyenlere, bir ilişkiye başlamak üzere olanlara, hitap konusunda bir kaç söylemek isterim ;

dakika bir gol bir karşınızdakine '' canım, bebeğim, bitanem, güzelim '' demeyin, yavaş yavaş ilerleyin ki sonraları boka sarmasın.
bununla beraber kullandığınız lakaplar özenti ya da sağda solda duyduğunuz klişe şeyler olmasın, az dikkat edin. şirin olacağım diye madara etmeyin kendinizi .

şimdi gelelim sevgili-lakap-takmak üçlüsünün evrimine ;

ilişkiye başlamadan evvel : karşınızdakine adıyla hitap edin, adını da kısaltmayın, merve' lere merviş, selin' lere selo ( ohoho ) sezin' lere sez filan demeyin. adı neyse öyle hitap edin.

karada ilişki gözüküyor, biraz saldırayım süreci: bu süreç güzeldir, böyle bünyede hafif tırsaklık vardır '' acaba biraz gevşesem mi '' diye. güzeldir güzel bu süreç. merve' lere mervecim, selin' lere selincim kullanımları da bu süreçte yer alır. ama yine de canım, birtanem, güzelim demeyin, daha var.

bu ilişki olacak lan galiba süreci : bu süreçte canım' dan başlayabilirsiniz ufak ufak, belki çok sık olmasa da güzelim olabilir. yerine göre tabi. mesela laf arasında, karambolde filan güzelim diyebilirsiniz. korkmayın.

ilişkinin ilk günleri : bebeğim demeyin, hayatım' dan giriş yapın, hayatım iyidir, hem samimi hem yılışık değil ama anlamı güzel işte. ilk günler ne olsun, karşınızdaki ilk günde bebeeeğeem demiyorsa siz de bozmayın kendinizi.

ilişkinin kaşarlanmaya başladığı süreç: ne derseniz deyin, fark yapmayacaktır, hatta bu süreçte bebeğem, bitanem, aybalam gibi şeyler demezseniz '' neden demiyorsun '' gibi sorularla karşılaşırsınız. salın gitsin anasını satayım.

ilişkinin kadayıflaştığı süreç: hanım dersiniz büyük ihtimal, karıcım da olabilir, hatun filan denilebilir. siktir edin, çoluk çocuğa karışma vaktiniz gelmiştir zaten.

ilişkinin moruklaştığı süreç: adıyla hitap edin, koca yaşlı başlı insanlarınız, ne gerek var cimcime gibi şeyler demeye.

bir de resimli anlatayım bunu iyice anlayın ;

( isim merve olsun )

merve
mervecim
hayatım
bitanem
aşkım
eşim
karıcım
hatun
hanım
merve
şşştt

   zibidigibi   21.08.2009 16:21
   #1550874
 
reklamı kapat

yazdır