seyirdiler in gelini

1.

1921'in aralık'ında bütün erkekler milli mücadele savaşında olduğundan yetersiz er vardır ve cepheye cephane götürebilecek sadece kadınlar vardır. işte öyle bir zamanda inebolu'dan kastamonu'ya 92 katır üzerinde cephane taşır 92 anadolu kadını. seyirdiler köyünden bir gelin 3 aylık bebesini de yanına almak zorunda kalmıştır.

nitekim köyde kendine bile zor bakan kötürüm ve yaşlılar vardır sadece. askerler onu yola koymaz diye bebesini sananlara saklar. lakin yolda ağlama sesini duyan çavuşlar bebeği fark eder ve gelini yoldan döndürmeye çalışırlar. lakin inebolu'nun ağır geçen kışında tipi çok sıktır ve her katırın başında bir kadın durmazsa katır tipi de yolunu kaybeder. oysa ki cephedeki askerler için bir mermi dahi mühimdir.


bu yüzden kimse geri çeviremez seyirdiler'in gelinini yolundan. fakat maalesef kastamonu'ya varıldığında 91 katır kalmıştır geriye. akşam üzeri 92. katır üzerinde cansız bir kadın bedeniyle çıkagelir. seyirdiler'in gelini soğuktan korunmasını sağlayan tek yorganını 3 aylık bebesîyle cephanelerîn üzerine örtmüş ve donarak can vermiştir.

işte bugün sıcacık evlerimizde ayaklarımızı uzatıp ahkam kesmemizi sağlayan, milleti, vatanı ve bebeğinin geleceği için can veren türk kadınıdır seyirdiler'in gelini. bu insanlar vatan millet için canını yola koyarken biz bir cumhuriyet bayramını daha televizyonlardan izledik.


tırnaklarla kazılarak alınan zaferlerin kutlama hakkını, mevkii sahibi olunca kendini adam zannedenlerin eline verdik. bu milletin kurtuluşunu tarih kitaplarındaki ezber cümlelerde bırakmak isteyenlere emanet ettik. yazıklar olsun ki bugün bayramların kutlanıp kutlanmamasının gerekip gerekmediğini tartışacak kadar ve hatta bunu yasaklamaya kadar gidecek kadar yüzsüz insanların eline bu ülkeyi emanet ettik. yazıklar olsun.

   milikanin parlayan yildizlari   29.10.2012 20:11
   #2565255
2.

bir radyo tiyatrosu eseri.

   milikanin parlayan yildizlari   29.10.2012 21:01
   #2565290
 
reklamı kapat

yazdır