shichinin no samurai

1.

seven samurai veya yedi samuray diye de bilinen , akira kurosawa'nın sinema tarihine armağanı film.

eşkiyalar tarafından yağmalanacak ve katledilecek köylülerin kendilerini savunmak için 7 samuray bulup, onlarla beraber köylerini savunmalarını ve bu süreç içinde yaşanan olayları anlatır.

1954 yılında çekilmiş bu film hem aksiyon filmi, hem tarihi film, hem de belgesel filmidir. samurayları ve onların perspektiflerinden hayatı, öğretilerini açıklar. yalnız bu filmde hikaye çok ağır bir şekilde işlenir, sindire sindire, ki zaten film 4 saate yakın sürüyor, o yüzden ilk izleyişte sıkılmamak, o büyük hazzı almak için, kendinizi büyük bir filmi izlediğinize ikna etmeniz yeterli olacaktır. *

film, 1957 yılında iki dalda oscar'a aday gösterilmiş fakat ödül alamamıştır. akademi halt yesindir. böylesine içine duygu işlemiş, böylesine çağı yakalayıp aşmış bir filmi eli boş göndermek onların ayıbıdır.

üstün oyunculuk performanslarına da sahne olmuştur****.

yedi samuray'ın adları ise şöyle;

<bkz: kambei shimada>
<bkz: gorobei katayama>
<bkz: shichiroji>
<bkz: heihachi hayashida>
<bkz: katsushiro okamoto>
<bkz: kyuzo>
<bkz: kikuchiyo>

ayrıca diğer ana karakterler ise; büyük gisaku, yohei, manzo, shino'dur.

anime dünyasında samurai 7, holywood'da ise the magnificent seven adlı yapımların ilham kaynağı yine bu filmdir.

   malevolent   12.07.2007 01:48 ~ 02:31
   #537723
2.

japonların oyunculuk yetenekleri yok, mizah anlayışları çok kötü, iletişim tarzları çok ilkel, hepsi birbirine benziyor.

bazı filmleri dönemine göre değerlendirmek lazım. bu filmin akira kurosawa’ya olduğunu veya imdb’nin top 250 listesinin 13. sırasında yer aldığını bilmeseydik, izledikten sonra aklımızda ne kalırdı merak ediyorum. birçok filme esin kaynağı olması açısından önemli bir film. 1954 yılında çekilmiş.
film 3.5 saat saat sürüyor. izlerken sıkılmıyorsunuz, tabi sinefilseniz. filmden ziyade şu eski şeyleri yüceltme takıntısı rahatsız ediyor beni. ki bende eskileri takip eden ve edilmesi gerektiğini düşünen biriyim. ama sırf eski veya isim yapmış birinin eseri diye iyimserlik budalası olamam.

işte ancak bu kadar pozitif olabiliyorum. bakınız;

’’dönemine göre takdir edilmesi gereken, birçok filme esin kaynağı olması sebebiyle önemli bir film.’’

edit: akira kurosawa'yı merak edenler rashomon'u denemeli.

edit 2: ya bazen fazla mı tepki göstermişim diye düşünüyorum. ne biliyim abi ya.

   pedesa   19.09.2008 10:50 ~ 08.04.2009 20:09
   #1034683
3.

akira kurosawa nın 1954 yapımlı şaheseridir. yaklaşık üç saat sürüyor. fakir bir köye sürekli saldırıp onların pirinçlerini çalan haydutlardan gına gelmiş, demişler ki sikerim böyle işi, inelim şehre samuray kiralıyalım bizi korusunlar. neyse bunlar şehre iniyor kimse karın tokluğunu bir işi kabul etmiyor, yalnızca bir samuray kabul ediyor ve 6 tane daha bulup veriyorlar sopayı zalime ver allah ver.

filmin ilginç yanı çok gerçekçi olması, siyah beyaz olmasına rağmen bir solukta izlenebilmesi.

   okkes   17.11.2008 00:26
   #1088062
4.

"7 samuray'ı 7 günde bitirebildim" diye slogan yaratmıştım bu filmle ilgili. the wipe özelliğini sinemaya kazandıran film olması haricinde ne esprisi var bu filmin ben anlayamadım. izle izle bitmiyor.

   estar abi   04.10.2009 01:18
   #1643150
5.

bu film bir efsanedir. ve 7 samurayı adam gibi izlesen 7 saniyede bitmiş gibi hissettirir. akira kurosawanın tartışmasız en iyi filmdir. sayısız kere izlediğim ve bıkmadığım nadir filmlerdendir. eski filmlerle sorunu olanlar önce gidip casablanca'yı izlesinler. işte o film beş para etmez. kültür farkı denen bir şey var bi kere. istanbul beyefendisiyle, japon savaşçısının edalarının bir olmasını bekleyemezsin. oyunculukları kesinlikle muhteşemdi. oyuncuların hiçbirinde mallık yoktu. süper bir filmdi. zamane hollywood yapımcılarının çenesini yere düşüren, beyaz perdeye "hassiktir!" ifadesiyle bakmalarına sebep olan filmdir 7 samuray.

   boku kokan   05.05.2011 07:02
   #2349736
 
reklamı kapat

yazdır