sicaklikla isi arasindaki farklar

1.

birbirine karıştırılan iki kavram arasındaki farkları izah eden söz.sıcaklık bir ölçü ısı bir enerjidir.
not: bütün bildiğim bundan ibarettir.bilmediğin başlığı niye açıyorsun gerizekalı diyen olursa diye belirteyim. bir bilen çıksın da şu meseleyi aydınlatsın deyu.

   etson arentesto   22.01.2008 12:37
   #827603
2.

ısı bir enerji türüdür. sıcaklık ise maddenin iç enerjisiyle alakalı bir kavramdır; moleküllerin kinetik enerjileri toplamıdır. sıcaklık ısının kinetik enerjiye dönüştükten sonra bizde uyandırdığı histir..

aslında temel sorun dili kullanmamızla alakalı. bir maddenin sıcaklığı arttığında türkçe'de biz 'ısınmak' fiilini de kullanırız. bu yüzden kavram karmaşasının çıkması doğaldır. ama bir madde ısındığında sıcaklığı artmayabilir sizin de bildiğiniz gibi (bkz.hal değişimi). bu ve bunun gibi örnekler ısı ve sıcaklığın birbirinden farklı kavramlar olmasına rağmen birbirlerinin yerine kullanıldığını gösteriyor. bu, kişiyi ne gerizekalı yapar ne de cahil... vücut ısısı 38 derece derler mesela, aslen sıcaklığı 38 derecedir; lakin bu vücudun ısısı olmadığı demek değildir, vücut ısısı derece cinsinden olmasa da kalori cinsinden hesaplanabilir.. şayet yaparsanız o zaman benden bir aferini kaparsınız [ipucu: m.c.(deltat)]. ha bu arada saati 75 ytl'den (pazarlığa açıktır) her seviyede her ders için özel ders verilir (güldüm burada)...

   spatzle   22.01.2008 13:17
   #827649
 
reklamı kapat

yazdır