sifreli yaziyla anlasmak

1.

ilkokul efsanelerinden biridir.

aklı evvel arkadaşlar ki genelde kızdırlar, aralarında özel olan şeyleri konuşmak yerine, bu şifreli yazıyı kullanarak anlaşırlar. kafalarına göre bir alfabe uydururlar, yok harflerin yarısını yazarlar, okurken tamamlarlar, yok alfabe sıralamasına göre bir önceki ya da bir sonraki harfleri kullanarak yazı yazarlar vs.

asıl salakça olanı, diğer aklı evvel arkadaşlar (ki benim dahil olduğum güruh) da bunları çözmeye vakit harcarlar, o devlet sırlarını çözerek mutlu olurlar. ee çok dedektiflik filmi izlemenin zararı olsa gerek.

   berkalettin   08.11.2007 20:08
   #714508
2.

ortaokul cocugu tribidir.
derste is yok güc yok, yapilacak baska bok yokmus gibi, en yakin iki ya da üc(daha fazla hayatta olmaz) kiz arkadas kendilerine sekilli süküllü bir alfabe yaparlar. sonra da bu alfabeyle birbirlerine not yazarlar. sanirsin ki pentagon ile beyaz saray arasinda sifrelesme...
keza bu kizlar bazen yanyana oturan salaklar olurlar. bunlarin iki sira arkasindan bunlardan daha salak iki erkek oturur. bu salak erkeklerin de tüm isi gücü bu alfabeyi ele gecirmektir. bunun icin aylarini harcayan gerzekleri bilirim cidden. kizlar da nazli nazli o ufacik kagitlardan birini ellerine uzatip, icindekinin türkcesini söylerler. bunun akabinde o erkekler de harfleri tek tek bir kenara not eder, akabinde kelimelerin bütününden alfabeyi cikartmaya calisirlar ortaya.
sanirsin ki bundan büyüyünce hiyeroglifcözer olacak...

bu denyoluga alet olmus herkese koca bir aferin diyoruz tabii. ne edek...
sana ne kizlarin yazdigindan? ayrica o kizlarin da allah cizirtisini versin...

   cemkirik limon dilimi   08.11.2007 20:20
   #714517
 
reklamı kapat

yazdır