sinif suslemek

1.

ilk mektep yıllarında milli bayramlar öncesinde sınıf içerisinin ve de camlarının çeşitli bayraklar ya da nesnelerle süslenmesi işlemidir.

sınıf camlarına bayrakları asmak para bantıyla yapılabilen en kolay işlemdir. ancak diğer işlemler için resim dersinde yetenekli olan kız çocuklarına gidilir.

malzemeleri almak için ya çocuklar para toplarlar ya da herkes kendi çapınca bir şeyler getirir. sınıflar arası bir rekabet olduğu gibi sınıf içerisinde de rekabet vardır.

kimisi paraya kıyıp çeşitli fener ya da süsler alır, kimisi pintidir evde el işi kağıtlarından süslemeler yapar, kimisi tüylü uzun ipten alıp kara tahtanın etrafına dolar. sınıfın görgüsüz zengin çocuğu ise discolardaki tepede dönen toptan getirir. ancak günün anlam ve ehemmiyetine uygun düşmeyeceği için kibarca reddedilir.

sınıf bir hafta boyunca süslenir. bayramdan sonraki bir iki gün de öyle kalır. sonra da o kadar emek o kadar masraf çöpe gider. ancak belli başlı malzemeler örtmeninin dolabında saklanarak gelecek bayramlarda da kullanılır.

   mad of god   05.09.2007 18:40
   #653926
2.

etrafa kartondan yapılmış dandik dandik süsler asmaktan ibarettir. e bi de tabii atatürk, bayrak, mayrak asmak vardır.***

   vampir tavsan   05.09.2007 18:43 ~ 18:44
   #653928
3.

eylemin yapılacağı dersler dört gözle beklenir bir de.
arkadaşlar daha bi kaynaşır o günler, ne de olsa bi yardımlaşma söz konusudur.
ayrıca süsleme işlemi sevilmeyen derse denk getirilmeye çalışılır.başarılsa dahi, ilköğretimde okuduğunuz için, örtmen o dersi beden eğitimi dersinde işleyecektir zaten.ama olsundur.onu erteletmenin zevki bir başkadır.

   hohh   05.09.2007 19:12
   #653963
 
reklamı kapat

yazdır