sinop ayancik abana inebolu cide yolu

1.

deli zükmedikçe girilmemesi gereken yoldur.

haritalarda bile uzunluğu yanlış verilen yoldur. 189 km de neymiş, ben günde 500 yapıyorum ile sinoptan yola çıkarsınız. saat 10:00 dur.ilk şaşkınlığınızı tabelada cide 250 km yazınca yaşarsınız, lan ??? dersiniz. neyse önce şarkılar, gülmeler falan yol eğlencelidir ayancığa kadar, tek gidiş geliş derme çatma asfalt yolda. yaklaşık 60 km lik yol 1 saatte alınır, makul bir süredir, mola verilir, nasılsa yol az diye.

ayancık abanada işler biraz daha karışır, yollar iyicene dönmeye başlar, dağlar taşlar karşılar sizi...ama deniz dalgalı dağlar yeşildir...olsun dersiniz...manzaradır, durup fotoğraflar çekersiniz...ebeniz hala güvendedir..

en son güldüğünüz yol ise abana inebolu arasındaki 20 km lik yoldur...saat de bu arada 18.00 e gelmiştir...

inebolu cide arası...89 km diyor tabelalar, onların yabancısıyım, nevrim döndüğü için bana 300 km gibi geldi...3 saat boyunca hiç inmeden dönme dolaba binmek gibi bir şey galiba. hızlanmaya çalışırsınız, 50 yi geçemezssiniz, 60-70 yapınca içinizi bir umut kaplar yol düzelecek diye. sürekli yok heyelan tehlikesi, yok dar şerit, yok inek çıkabilir, yok bozuk satıh, yok %10 rampa tabelaları vardır, karayollarının tabela masrafının çoğu buraya kanalize edilmiş gibidir. deja vu nün allahını yaşarsınız, 10-20 belki 50 defa...iki dağ arası belki 100-200 m dir, ama siz o iki dağ arasında 2 km yi ancak saatte 40 km hızda gidersiniz...

niyetiniz sinoptan çıkıp amasra ya, çeşm-i cihana gitmekti sabah 10:00 itibarıyla. saat 20:00 gibi son durum, yanınızda kustu kusacak bir sevgili, önünüzde hala uçuşan viraj manzaraları, düz yolda bile viraj gelecek tedirginliği, cide yi görürsünüz tepeden. manzara diyorum ya, dehşettir, hep öyleydi zaten, ama diyorum ya deli zükecek ki tadını çıkarasınız.

ve pes dersiniz, cide de yalvar yakar konaklayacak bir yer ararsınız , amasranın canı cehenneme dersiniz, utanmadan sıkılmadan.

sinop cide yolu, sitseler bir daha gitmem yolu.

   drvirgaba   19.07.2008 09:01 ~ 09:05
   #979063
 
reklamı kapat

yazdır