siyasetcilerin dini terimler kullanmasi yasaklansin

1.

artık iyiden iyiye çığrından çıkmış olan din sömürüsünün önüne geçmek için mutlaka alınması gereken karardır.
yahu arkadaş camiye imam mı seçiyoruz millete vekil mi seçiyoruz belli değil.
aslında suç bu adamlarda değil. bizim halk ''ne kadar dindar o kadar iyi'' mantığıyla devam ettiği sürece politikacıların din sömürüsünden kurtulamayacağız.

hiçbir politikacı, partisi ne olursa olsun dini terimler kullanmasın. varsa bu ülkenin gelişmesi için daha ileri gitmesi için planları onları açıklasın. ekonomik vaatleri nelerdir, toplumsal konulara mesela kürt-türk kavgasına nasıl bir çözüm üretecek, avrupa birliği hakkında ne düşünüyor vs bunları söylesin.

düşünsenize akp'nin islami terimler kullanmadığını. din sömürüsü olmadığı zaman akp'den geriye, haraç mezat yandaşlarına ve yabancılara sattığı devletin kar eden kurumları kalacak, çiftçiye edilen hakaret kalacak, ırak'a savaş açma planları ve abd yardakçılığı kalacak.

kimse ''hamdolsun, allah'ın izniyle'' vs gibi dini terimler kullanmasın. karısının türbanını erkeklerin siyasi malzemesi yapmasın.

halkı nasıl doyuracaklar onu anlatsınlar.

   kadirnaziboy   26.03.2008 19:14
   #880087
2.

siyasetçilerin dini kullanması yasaklansın demek gibi bir saçmalıktır.saçmalık diyorum çünkü bu zaten olmaması belirtilen ve yasalarca az çok engellenmeye-dengelenmeye çalışılan bir konudur ki-ülkenin %47(?)si bilmez bunu ama işte bunun adına """laiklik""" denir.laikliği temel edinilmesi ile çözülür böyle boktan işler.

   prometeus   26.03.2008 19:17 ~ 19:18
   #880088
3.

<bkz: elhamdülillah laikim>

   ramiz   26.03.2008 19:20 ~ 19:21
   #880090
4.

<bkz: kaybolmayan sakız istiyoruz>

   meczup   26.03.2008 19:21
   #880092
5.

dini terim kullanan siyasetçinin allah bin belasını versin. cenab-ı hak kabir azabına gark eylesin inşallah.

   caddy   26.03.2008 19:23
   #880093
6.

<bkz: nazilerin dini isim kullanması yasaklansın>

   ramiz   26.03.2008 19:24 ~ 19:29
   #880096
7.

daha iyi çözümler de bulabiliriz. biz fikri hür, vicdanı hür bireyler olarak bu kadarıyla yetinmemeyi bilmeliyiz. ne biliyim, siyasete girenlerden "ateizmi kabul ettiğine dair belge; başı açık, sakalı kesik 8 adet vesikalık (yok "vesika" arapça, laikliğimiz zedelenmesin) belgelik fotograf; yakın akrabalarında namaz kılan, oruç tutan, hacca giden, zekat veren, kelime-i şahadet getiren yobazların (!) olmadığına dair noter tasdikli aile toplum kağıdı falan istensin. nüfus cüzdanının fotokopisiyle birlikte juristokrasimize sığınsın, biz onları arayıp sonuçları bildireceğiz.

uyarı: nüfus cüzdanının "din hanesi boş" olanları tercih sebebidir.

   yogunbazli   26.03.2008 19:28
   #880100
8.

milleti can evinden vuran siyasiler nasıl oy toplayacak eğer dinden imandan bahsetmezse. ateist falan zannederler mazallah(!) aaaa ateiste oy verilir miymiş hiç?

insanların oy kullanırken kafasından geçenleri anlamaya çalışıyorum da, memleketi daha üst seviyelere taşıyacağına inandığımız partiye mi oy atarız, yoksa dinine bakıp ona göre mi oy veririz? şahsen benim için bir liderin bir dine mensup olmasıyla ateist olması arasında hiçbir fark yok! **

   siyah kelebek   26.03.2008 21:21
   #880154
9.

hal-i hazırda düşünülmüşü ve hatta yürürlüğe konulmuşu bulunan yasak. hatta dahası da var.

önce ortaya büyükçene bir bakınız:

<bkz: siyasi partiler kanunu>

bitti mi? bitmedi? süper bir link de fiyata dahil:

http://www.anayasa.gen.tr/2820sk.htm

şimdi ince işçiliğe geçelim:

madde 87 - siyasi partiler, devletin sosyal veya ekonomik veya siyasi veya hukuki temel düzenini, kısmen de olsa dini esas ve inaçlara uydurmak amacıyla veya siyasi amaçla veya siyasi menfaat temin ve tesis eylemek maksadıyla dini veya dini hissiyatı veya dince mukaddes tanınan şeyleri alet ederek her ne suretle olursa olsun propaganda yapamaz, istismar edemez veya kötüye kullanamazlar.

hukuk sistemimizin belini büken muğlak ifadeler burada da arz-ı endam ediyor.

bu maddede yer alan ifadelere göre mesela...

"inşallah" diyen bir siyasi suç işlemiş olabilir mi, olamaz mı?

bir siyasetçi konuşması sırasında ayet veya hadis alıntılayabilir mi?

<bkz: daha gider bu>

madde 88 - siyasi partiler, herhangi bir şekilde dini tören ve âyin tertipleyemez veya parti sıfatıyla bu gibi tören ve âyinlere katılamazlar.

siyasi partiler, dini bayramlar, âyinleri ve cenaze törenlerini parti gösterilerine ve propagandalarına vesile yapamazlar.

devlet protokolünce düzenlenen cenaze törenleri ile partisinden bir üyenin ölümü halinde veya parti nezaketinin gereği olarak bir diğer parti üyesinin veya bağımsız kişinin cenaze töreninde partinin temsili veya parti adına çelenk gönderilmesi ile anma törenleri bayramlaşmalar, siyasi propagandaya dönüştürülmemek şartıyla birinci fıkradaki yasağın dışındadır.

demek ki bir çok partinin gerçekleştirdiği bayramlaşma etkinlikleri aslında yasakmış.

acaba iftar yemeği tertip etmek ne kadar serbest türkiye'de?

ayrıca şöyle bir noktaya da değineyim de, durumumuzun garabeti daha bir netleşsin:

madde 81 - siyasi partiler:

a) türkiye cumhuriyeti ülkesi üzerinde milli veya dini kültür veya mezhep veya ırk veya dil farklılığına dayanan azınlıklar bulunduğunu ileri süremezler.

b) türk dilinden veya kültüründen başka dil ve kültürleri korumak, geliştirmek veya yaymak yoluyla türkiye cumhuriyeti ülkesi üzerinde azınlıklar yaratarak millet bütünlüğünün bozulması amacını güdemezler ve bu yolda faaliyette bulunamazlar

c) tüzük ve programlarının yazımı ve yayınlanmasında, kongrelerinde, açık veya kapalı salon toplantılarında, mitinglerinde, propagandalarında türkçe'den başka dil kullanamazlar; türkçe'den başka dillerde yazılmış pankartlar, levhalar, plâklar, ses ve görüntü bantları, broşür ve beyannameler kullanamaz ve dağıtamazlar; bu eylem ve işlemlerin başkaları tarafından da yapılmasına kayıtsız kalamazlar. ancak, tüzük ve programlarının kanunla yasaklanmış diller dışındaki yabancı bir dile çevrilmesi mümkündür.

eee, ne diyorduk???

   klartext   26.03.2008 21:25
   #880159
10.

siyasilerinde bir dine mensup oldukları ve günlük konuşmalarında içinde inşaallah,maşaallah,hamd olsun gibi kelimeleri kullana bileceklerinden son derce saçma bir önermedir. ama hamdolsun kelimesi eğer bir din istismarı ise ki yargıtay cumhuriyet başsavcısı iddianamesinde bunu suçmuş gibi göstermiş daha önce yazmıştım tekrar yazıyorum bu ülkedeki askeri kışlalarda günde üç defa hamdolsun kelimesi kullanılır yemekhanelerin duvarlarında tanrımıza hamdolsun yazmakta şimdi ordu din istismarımı yapıyor? sayın savcı orduyu kapatacakmı?

   eser   26.03.2008 22:18 ~ 22:23
   #880193
11.

türkie gibi "din devlete karışmasın ama devlet insanların dini ne şekilde ve ne kadar yaşamasına karar versin" mantığının hüküm sürdüğü bir ülkede saçma olan istek, ki işin kötüsü sadece istek değil #880159'de de belirttiğim üzere başvurulan uygulama.

din sosyal bir olgudur ve devletin görevleri arasında bunu tanzim etmek olduğunu düşünen birileri varsa ve bu noktada uygulamada bulunmakta beis görmüyorlarsa bu uygulamadan (misal türkçe ezan veya türban sorunu) rahatsız olan kişilerin de siyaset üzerinden çözüm üretmeye çalışmaları sürecin doğal sonucudur ve hatta olması gerekenidir. insanlar sorun olarak değerlendirdikleri konuyu siyaset aracılığı ile değil de şiddet kullanarak mı çözmeli?

bakın aklıma ne geldi;
<bkz: kanlı mı olacak kansız mı>

o değil de bence semih'in yeri ilk on bir.

   klartext   26.03.2008 22:46
   #880236
 
reklamı kapat

yazdır