slovenya

1.

slovenya cumhuriyeti, orta avrupa'nın güneyinde yer alan bir ülkedir. batısında italya, güneybatısında adriyatik denizi, güney ve doğusunda hırvatistan, kuzeydoğusunda macaristan ve kuzeyinde avusturya bulunur. eski yugoslavya'nın bir parçası olan slovenya, 1991'de bağımsızlığını ilân etti ve 1 mayıs 2004'te avrupa birliği'ne katıldı.parçalanan yugoslavya'dan avrupa birliği'ne giren ilk ve tek ülkedir.baskenti ljubljana'dır.resmi dilleri slovence,italyanca ve macarcadır.

coğrafya

günbatımında sava nehrislovenya'nın büyük bölümü slovenya alpleri ile kaplı olup doğusunda macaristan ovalarının uzantıları yer alır.slovenya'nın en önemli akarsuları avusturya alpleri'nden doğan sava ve drava'dır.ülkenin orta bölümü ve doğusundaki ovalar bu akarsular tarafından sulanır.

iklim

adriyatik denizi kıyısındaki dar bir şeritte akdeniz iklimi görülür. iç kesimlerde ise iklim karasal iklim'dir. özellikle kuzeydeki dağlık alanlarda kışlar çok soğuk ve kar yağışlı geçer. sıcaklık ve yağış şartlarının uygun olması nedeni ile ülke topraklarının %57'si ormanlarla kaplıdır.


ekonomi

slovenya'nın avrupa birliği üyeliğine başlaması ile euro para birimine insanları alıştırmak için yapılan afişlerden biri.ülkenin doğu kesiminde sava ve drava nehirlerinin suladığı ovalarda tarımsal etkinlik ön plandadır.başlıca tarım ürünleri; buğday, mısır, patates, ve üzüm'dür.bağcılığın yaygın olduğu maribor'da şarap üretimi de çok yaygındır.

sanayi

slovenya'nın en önemli yer altı kaynakları linyit, demir, çinko ve cıva'dır. sanayi çok gelişmiştir. mobilya, demir-çelik, kağıt, tekstil ve kimya başlıca sanayi kolarıdır.

ülkenin denize açılan tek kapısı koper şehrinin limanıdır. sloveya'nın dış ticaretinde en önemli yeri almanya, hırvatistan, italya, fransa ve avusturya alır.

slovenya'nın bağımsızlığını kazanmasından sonra türkiye ile ilişkileri gelişmeye başlamıştır. iki ülke arasındaki ticaret 2001 yılı itibarı ile yaklaşık 110 milyon $'dır.

*

   black countess   29.06.2007 11:17 ~ 11:29
   #508712
2.

yazın yemyeşil, kışın bembeyaz bir doğaya sahip ülke. gezin görün efenim pişman olmayacaksınız. ayrıca türklere karşı da sevecenler, yani bana öyleydiler.

   remy   20.02.2009 12:40
   #1206289
3.

ab ülkeleri arasında en küçük topraklara sahip ülkelerden bir tanesi.

adriyatik denizine 46 kilometre uzunluğunda kıyısı bulunuyor. 1991 yılında bağımsızlığını ilan ederek 2004 yılında ab üyesi oldu. yüzölçümü sadece 20 bin kilometre kare. iki milyonu bulmayan nüfusu ile küçük bir ülke.

   all in one   25.08.2009 16:32
   #1558931
4.

dünya kupası avrupa elemeleri son maçları oynandıktan sonra büyük ihtimalle dünya kupasına katılmaya hak kazanacaklar. bu da yugoslavya'dan ayrılıp dünya kupasına katılan üçüncü takım demek olacak. bosna ile birlikte bu sayı 4 olabilir.
2000 yılında avrupa futbol şampiyonasına katılarak büyük bir başarı elde etmişlerdi. ancak dünya kupası farklı tabi.

   meme tembelyazar   11.10.2009 11:40
   #1659845
 
reklamı kapat

görseller

yazdır