sosyal guvenlik reformu

1.

ödenen ücret ve yardımları yarıya düşürmekten başka bir hedefi olmayan lafta reformdur. yerse dediler büyük bir kısım yedi. önce doktorlar aile hekimliği safsatasıyla uyutuldu, şimdi sıra sosyal güvenlik yasasının kendi istekleri doğrultusunda düzenlenmesinde. nasıl sivil anayasa taslağı amerika'ya danışılarak hazırlanıyor, bu da aynı mantığı içermekte. beldeler yük oluyor ve ne hikmetse özellikle tatil yörelerindeki beldeler yük, hastaneler yük oluyor, sırada eğitim var o da yük, toprak zaten yük satılması lazım, kısmetse kuş gibi olacağız yakında. donumuzu da aldıklarında belki uyanırız.

   dua   13.03.2008 09:28
   #868829
2.

bana sorsalar doğrudan kötüleyeceğim yapılmamasını $iddetle destekleyeceğim bi$ey. bu kadar strict (<bkz: britanya'nın köpeğiyim ondan ingilizce yazıyorum>) bir ifade sebebi ya cehaletten ya da olaya tamamen vakıf olmamdan gelir ki hadi itiraf ediyorum ne olduğunu bilmiyorum bu yasanın.

ama bilmemem ara$tırmama engel değil ki ben de nedir ne değildir biraz baktım, gayet ilginç bi$eymi$.

öncelikle ne kadar stk varsa buna kar$ı. disk türk-i$ gibi sol sendikaların yanında memur-sen gibi hükümet yanlısı bir sendika da kar$ı buna.

en öncelikli ve kar$ı çıkılan konulardan birisi emeklilik ya$ı. 65 olacakmı$ ki türkiye'de ortalam ya$am süresi sanırım 67. hayata atılma ya$ı ise ortalama 23-24. yani yakla$ık olarak 40 yıl bir i$ hayatı demek.

40 yıl çalı$tınız diye her$ey bitmiyor. bir de emeklilik hakkı var tabi. bu yasaya göre prim ödemeleriniz asgari ücretin altında olmayacak. yani emekli olma hakkı asgari ücret ve üstünde geliri olanların var. misal mahalle bakkalı asgari ücretlininki kadar gelir elde edemiyorsa emekli olamaz. (sakın mahalle bakkalı zaten emekli olamaz demeyin, prim ödeme diye bi$ey var)

yıpranma payı artık yok. yani askerseniz psikolojim bozuldu diyerek ek ücret isteyemiyorsunuz. sonra süt yardımları da 8'de 1'ine iniyor. çocuk doğurmanın bi faydası kalmadı.

yeni i$e girenler içinse emekli aylığı günümüzün hesabı ile 150 maksimum 200 milyon. kim için; tabiki bağkur ve ssk'lılar için.

neresinden bakarsan bak, i$çinin emekçinin ekmeğini elinden alan bi tasarı.


edit: evet 72 imi$ türkiye'deki ortalama ya$am süresi.

   elaijsa   13.03.2008 13:06 ~ 13:27
   #868896
3.

hakkinda yapilan seminerlere kesinlikle gidilmesi gereken reform. gidince insanin evvela bir dudagi ucukluyor, "yok caaniiiim daha neleer" diyorsunuz. "oha cüs, bu kadar da olmaz, abartiyorlar be" diyerek kösenize cekiliyorsunuz...
ama bunlarin hepsi gercek..

mesela kronik kalp hastaliginiz var. ilaclariniz ithal...devletin zikinde bile degilsiniz. hepsinin ücretini cebinizden vermek zorundasiniz. herhangi baska bir kronik ve de "pahali" rahatsizliginizda karsiniza cikacak durum bu...
yani devlet, acik ve net sekilde fakirine "öl" diyor...bunun da adi reform oluyor. süfer lan!

   cemkirik limon dilimi   13.03.2008 13:11
   #868897
4.

bugun yapılan eylemler sonucunda akp nin heralde tırsıp yeniden masaya yatırma kararı aldığı reform*.

<bkz: akp den ak emeklilik>

   eddy   14.03.2008 19:47
   #870228
5.

1. kadınlar için 58, erkekler için 60 olan emeklilik yaşı hem kadınlar, hem de erkekler için 65'e çıkarılacak. (madde 28)

2. emekliliğe hak kazanabilmek için yakın zamanda 5.000'den 7.000 güne çıkarılan prim ödeme zorunluluğu 9.000 gün prime çıkacak. (madde 27)

3. emekli maaşları % 23 ila % 33 arasında düşürülecek.
(madde 29)

4. yıpranma hakkı iptal edilecek

5. aylık geliri 139,6 ytl'den fazla olan bütün vatandaşlar her ay 73 ila 475 ytl genel sağlık sigortası primi ödemek zorunda kalacak. (madde 88)

6. sadece ayakta tedavi olununca değil; hastalık, kaza, ameliyat gibi nedenlerle hastaneye yatmak gerekince de 'katılım payı' adı altında para ödenecek. (madde 68)

7. 'katılım payı' gerektiğinde beş katına kadar arttırılacak. (madde 68)

8. bütün sağlık hizmetleri paralı olacak.

9. sağlık hizmeti alabilmek için bu ülkenin vatandaşı olmak, üstelik vergi ödemek, dahası genel sağlık sigortası primi yatırmak, hatta bir de 'katılım payı' ödemek yetmeyecek. şimdi bir de 'ilâve ücret' adı altında para ödemek gerekecek. (geçici madde 5)

10. bütün dünyada anne sütünün önemi yeniden anlaşılır ve emzirme teşvik edilirken türkiye'de 'sigortalının çocuğuna bir ay anne sütü yeter' mantığı geçerli olacak. daha önce doğum yapan sigortalılara altı ay süreyle verilmesi öngörülen emzirme yardımı bir aya düşürülecek.

11. hastalanan sigortalılara verilen iş görememezlik ödeneği %16 azalacak. (madde 18, 19, 80)

12. emekli bağ-kur'lularının maaşından 10 yıl süreyle % 10 oranında genel sağlık sigortası primi kesilecek. (madde 88)

13. primini ödeyemeyen vatandaşlar sağlık hizmeti alamayacak , hastane kapılarından geri dönecek. (madde 88, 89 ,90)

14. primini ödeyemeyen çiftçilerin pamuğuna buğdayına, üzümüne tütününe el konulacak. (madde 87)

   kadirnaziboy   23.03.2008 22:22
   #877897
6.

"9 bin öngörülen prim ödeme gün sayisi 7 bin 200 e düsürüldü"

bizi mi yiyorsunuz lan?! 7 bin olan 7 bin 200 e cikarildi desenize!!!!

emek platformu, almis eline missler gibi gülüsünü gecmis kameralarin karsisina. hayirdir? eylemlerin oldugu ilk gün hükümet ates püskürüyordu. nedir yani bu gülücükler?
ya siz sari sendikacilar? size ne diyecez?
siz yukarda "kismen anlastik" cigliklari atarken, asagidakiler ortada degisen hicbir sey olmadigini görüyorlar...

koca reform, sadece prim midir? sadece emeklilik yasi midir? hayir! emeklilik yasinda bile bir degisiklige gidilmemistir zaten.

anne sütü mevzuu ne olacaktir? köylünün hali nec olacaktir? yahu bu reform nasil bir gelistirme, güzellestirmedir? nerededir bunu gelismisligi, güzellesmisligi?

bu reformun meclisten gecmesi, gecirtilmesi bugüne kadar kazanilmis bir cok hakkin gaspindan baska bir sey olmayacaktir. buna izin vermemeliyiz.

sadece calisanlar degil, hepimiz ilerde birer calisan olacagiz zaten. annelerimiz, babalarimiz, sevdiklerimiz. hepsi bundan muzdarip olacak.

bu reformun gerekli oldugu gibi bir sacmaliga inanmamaliyiz. reformda resmen hak gasplari yapilmis. bu haklari elde etmek icin kac isci canini verdi ülkenin sendikal tarihinde?
onu gectim, tarih bilgilmizi bir kenara koyalim...

parasi olmayan ölsün mü? bu mu adalet anlayisimiz? bu mu devletten beklentimiz?
hastane kapisinda ölenleri gördükce "lanet olsun" diyen bizler degil miyiz?

o zaman, ssgss ye karsi olan tepkimizi her kosulda gösterelim. yapilan eylemlere biz de duyarli olalim, destegimizi sunalim.

ölmeden mezara konmaya papuc birakacak miyiz?

   cemkirik limon dilimi   27.03.2008 12:51
   #880536
 
reklamı kapat

yazdır