sosyopat

1.

lafmacun.org yazarı, ho$ gelmi$.

<bkz: lafmacun bando takımı>

   pul koleksiyoncusu   21.04.2007 22:30
   #339986
2.

antisosyal ki$ilik bozukluguna sahip bireylere verilen isim. psikopata yakin bir acilimi vardir. bu ki$iler topluma uygun davranmayi reddedip, keyfe keder ya$ayan, aklina eseni yapmakta herhangi bir beis gormeyen, bencil, kendi dogrularindan/ cikarlarindan gayrisini umursamayan tiplerdir.
baglilik/ sorumluluk duygulari geli$memi$tir.

saldirgan tavirlari zekalariyla ters $iddette geli$mi$tir. zeki bir sosyopat onemli mevkilere yerle$ip, paraya para demeyecek hale gelebilir. en iyi seri katiller de bunlarin arasindan cikar. esas sebebi tam olarak bilinememekle birlikte, genetik faktorlerin cok fazla etkili olmadigi du$unulmektedir.

   sosyopathetic   26.04.2007 10:09
   #351690
3.

geldiğinde kendisi için yumurtalı ekmek dilimlerini yanyana dizerek nickini yazacağım yazardır.

   never neverland   15.05.2007 16:34 ~ 16:46
   #397310
4.

"nicki s ile başlayan yazarlar başlığı" ile gecelik başlık rekoruna doğru giden izmirli samimi insan.

   smokie   21.05.2007 23:29
   #413652
5.

ileri zeka nedeniyle rastlanan topluma uyum sorunu.

   prostatein   27.08.2007 13:33
   #636481
6.

sosyapat kelimesi açılımında psikopat tanımına yakındır. pat eklentisi fizyolojik olarak anormal seyreden hastalık bulgusu anlamındadır.

toplumun temel kuralları ile uyuşamazlık şiddet yoluyla çözme şeklinde kendisini gösteren kişilik bozukluğu, psikolojik bir hastalıktır. olarak tanımlanabileceği gibi temel dürtülerine göre hareket eden. tanımadığı biri ile bile sadece zevk için cinsel ilişkiye girmekten tutunda toplum içince hoş karşılanmayacak dahası toplumsal antipatiyi sağlayacakgiyim tarzı giyim , vücudun fiziki görselliğini bozacak şekilde aşırı abartılı dövme veya deriye takılı piyersing benzeri. alışılagelmişin ötesine çıkmaktan ziyade anormalite ile olumlu veya olumsuz ilgi çekmeye çalışma düşüncesi

bireyin başkalarının haklarına ve kurallarına sürekli olarak saygısızlık etmesi, saldırıda bulunması ve buna bağlı olarak gelişen davranışlara verilen isimdir. genelde erkekler arasında daha fazla görülür. araştırmalar bu hastalığın temelinde genetik etkenler olduğunu göstermektedir. fakat aynı zamanda sürekli uyuşturucu kullanımı ve kötü aile ortamı (karışık, ihmalkar, sert ve saldırgan aileler) bu hastalığın oluşması riskini arttırmaktadır. sosyopat kişiler genelde hastalıkları olduğuna inanmaz ve sorunun ya başka insanların kendisini kabul etmeyi becerememelerinde ya da başkalarının özgürlüğünü kıstılamayı istiyor olmalarında arar. sadece kendilerine inanırlar ve çevrelerinde küçümseyecek insanlar olduğunda, kendilerini en rahat hissederler. dünyayı tehlike ve hayal kırıklığı ile dolu bir yer olarak görürler. dolayısıyla sürekli kötü niyetli insanların kendisini kullanmasına ve suistimal etmesine karşı korunmak zorunda hissederler. sosyopat insanlar başka insanların elindeki gücü alması gerektiğine inanır, böylece hiç kimse bu gücü kendisine zarar vermek için kullanamaz. diğer taraftan kendi gibi olmayan ve çevresini kontrol etmeyen insanları kullanılmaya açık, zayıf ve savunmasız olarak düşünürler.

yaşamak için başkalarını manipüle etmek, aldatmak ve başarmak için gereken her şeyi yapmak onlar için çok normaldir. sonuç olarak sosyopat kişiler şüpheli, gizli kapaklı ve hatta kanunlara aykırı davranışlarda bulunurlar, çünkü kuralların kendileri için geçerli olmadığına inanırlar. sosyopat kişiler genelde diğer insanları tehditlerle ya da saldırgan yaklaşımlarla korkuturlar. her hangi bir baskı, otorite karşısında, ya da finansal problemler karşısında fazlaca öfkelenirler. genelde başkalarına verdikleri zarar karşısında duygusuz ve umursamazdırlar. bu acımasızlık, insanlarla ve hatta sevdiklerini söyledikleri kişilerle olan ilişkilerinde bile esası oluşturur. çevrelerindeki kişilere sürekli ve düzenli olarak üstünlük ispatlama ihtiyacı duyarlar. herkesin kendilerini kullandığını düşünürler, bu gerekçeyle sömürüldüklerine inanırlar. ilişkilerine sadık kalmak, başkalarına karşı duyarlı olmak ve dürüst olmak konusunda zorluk yaşarlar.

sosyopatlar, vicdan ve ahlakı yüzeysel olarak tanımaktadırlar. gelişkin sosyal zekayla birlikte, kendisi ve etrafını tahrip edici sonuçlar üretebilmektedirler. ahlaki davranmayı bile kendisine ve etrafına karşı bir saygı-güç nesnesi haline getirmek için gerekli bir performans olarak görmektedirler ve kendisinden asla beklenmeyecek anlarda bu performansa son verebilmektedirler. kendini ve davranışlarını, etrafına topladığı insanları da inandıracak şekilde rasyonalize etme kabiliyetleri vardır. düstürları; bencil hayatlarında hayatta kalma, güçlü olma, kendini iyi hissetme refleksleri olduğu için, kendisi için dahi doğru ve iyi olan eylemlerin faili olamazlar.

belirtiler;

1. düşünmeden ani hareketler ve doğabilecek sonuçlara karşı umursamazlık 2. kişisel çıkar ya da zevk için yalan söyleme, aldatma ve kanunsuz işler yapmak 3. başkalarının duygularını umursamamak, empati yapmamak 4. sinirlilik ve saldırganlık 5. güvenlik ya da sorumluluk üstlenmek gibi konulara tamamiyle kayıtsız kalmak 6. acıma duygusunun olmaması

tedavisi;

sosyopat kişiler genelde çevrelerindeki kişilerin zoru ile psikologa ya da psikiyatriste gelirler. eğer kişi sorunlarının nedenini başkalarında görmeye devam ederse ve sorumluluk almayı reddederse tedavinin süresi uzayabilir. bu tür hastalıklarının erken yaşlarda gelişiyor ve insanların kendilerini bu hastalık ile tanımlıyor olmaları, tedavinin çözümünü zorlaştırmaktadır. tedavinin başarılı olabilmesi için kökleşmiş davranış şekillerine, yaklaşımlara, bakış açılarına, ilişki yapılarına ve kişinin kapasitesine bakılması gerekir. bu hastalarda dikkat edilmesi gereken en önemli etken uyuşturucu veya alkol kullanımıdır. bazı durumlarda madde bağımlılığı ve kullanımı kişilerin antisosyal davranışlar geliştirmelerinde temel etken olabilir. bu durumda kişinin madde bağımlılığını bırakması kişinin iyileşmesinde önemli bir adım olabilir. antisosyal davranış bozukluğunda kullanılabilecek her hangi bir ilaç bulunmamaktadır. fakat bazı semptomlar ve davranışlar için doktor gözetiminde ilaç kullanımı önerilebilir. örneğin saldırgan davranışlar için antidepresan kullanımı gibi. fakat hatırlatmak gerek, sosyopat kişiler ilaç kullanımına sıcak bakmayabilir ve ilaç almayı reddedebilirler.

   witchorexia nervosa   04.01.2008 07:32
   #801070
7.

korkutucu tiplerdir; sorumsuzdurlar, sürekli neşe içinde, iyilik modundadırlar. uzak dursunlar!
iş hayatında çok rastlanır tiplerdir; bir-iki konuşmada anlarım.

   zelisa   16.04.2011 10:23 ~ 10:25
   #2339713
8.

internet dünyasında sayıları azımsanmayacak kadar fazla kişilik tipi.

   zelisa   03.08.2011 11:17
   #2411674
9.

toplumda görülme sıklığı %4 tür. vicdan duygusu bulunmaz.

   cognitive   03.08.2011 15:25
   #2411822
10.

empati yeteneği sıfırdır bu tiplerin. kendilerinde olmayan yetenekleri varmış zannederler. yetki verildiğinde ağzına gözüne bulaştırır, işi beceremediği gibi etrafa çok becerikliymiş havası vermeye çalışır. bunlardan çok gördüm. sepet havası tabii. arkası sağlamsa bi süre torpilinin yüzü suyu hürmetine idare edilir.

   zelisa   29.12.2011 19:16 ~ 19:16
   #2466650
11.

dr. martha stout ''yanı başınızdaki sosyopat'' adlı kitabına şöyle başlıyor:

eğer başarabilirseniz, hiç vicdan sahibi olmadığınızı hayal edin, hem de hiç. ne yaparsanız yapın hiçbir suçluluk veya pişmanlık duygusu yaşamadığınızı, yabancılar, arkadaşlarınız ve hatta aile fertlerinin iyi hali için kaygıların kısıtlayıcı hissinin hiç olmadığını hayal edin.

her ne kadar bencil, tembel, zarar verici veya ahlaksız davranmış olursanız olun, utançla hiçbir mücadeleniz, tüm hayatınız boyunca bir tane bile, olmadığını hayal edin. ve sorumluluk kavramının, başkalarının ahmaklar gibi sorgulamadan kabul ediyor göründükleri bir yükümlülük dışında bir şey olduğunu bilmiyormuş gibi davranın.

şimdi de bu garip hayale sizin psikolojik yapınızın onlarınkinden tümden farklı olduğunu saklama yeteneğinizi ekleyin.

tanım: yukarıdaki özellikleri gösteren kişiye sosyopat denir.

   cognitive   29.12.2011 22:20 ~ 22:21
   #2466704
 
reklamı kapat

yazdır