sozlukler arasi gundem farkliliklari

1.

diğer sözlükleri takip etmediğimden sadece ekşi sözlükle olan farkları gözlemleyebildiğim olaydır.şöyle ki;
dün perihan magden ile ilgili ekşi sözlükte 90 tane entry girilirken lafmacunda bir tane bile entry e rastlayamadık.ahmet necdet sezer olayıyla ilgili ise ekşi sözlükte yaklaşık olarak 110 entry girilirken lafmacunda 23 entry girilmiş.şimdi bu iki olayı incelersek şöyle bir farkı farketmemiz gerekmekte;lafmacun yazarları ülke gündeminden uzak insanlar değiller sadece konularda biraz seçici olmaktalar. tabi burada ben olsaydım onu da yazardım yoktum ondan böyle oldu diye düşünen yazarları tenzih ediyorum.ahmet necdet sezer ile ilgili entrylerdeki sayı farkını da aktif yazar farkına bağlarsak burada her şey normal gözükmekte amma ve lakin lafmacun yazarları ahmet necdet sezerle ilgili olaya kayıtsız kalmazken perihan magden in yazısına neden kayıtsız kalmakta? (0 entry)
bunun da çeşitli nedenleri olabilir.lafmacun perihan magden okumuyor,okuyanlar o sırada sözlükte değillerdi,okuyanlar yazmaya üşendi,lafmacunda popülist yazar ekşiye göre daha fazla vs.
bu nedenlerden herhangi biri olabilir fakat ben popülist yazar fazlalığı konusuna da katılmıyorum zira ekşi ile lafmacundaki yazarların topluluk olarak çok farklı olduklarını düşünmüyorum; hepsi aynı toplumun bireyleri,aynı dili konuşup,kendilerini aynı şekilde ifade eden insanlar hatta sözlükler çoğalmaya başladığından beri ilgili alanlarını da daha kolay etkilemeye başladılar hatta o ilgili alanlarının estetik yargılarını ifade etmeleri bile birbirine benzemeye başladı.o olay da başka bir entry nin konusu,uzatmayalım.
bence gündem farklılıklarının en önemli noktası aktif yazar sayısı arasındaki fark zira bu sayıda ekşinin gerisinde kalan lafmacundaki popülist yazarlar elbetteki daha çok sırıtacaktır,dışarıdan bakan birisi için elbetteki lafmacundakiler çok kofti olum ne varsa bizim sözlükte var hehehe ambiyasını oluşturacaktır.bunlar normal.burada anormal olan ne?her şeyde de anormal durum aramayalım lütfen.olmayabilir.ancak şöyle bir dikkat çekici bir nokta var.lafmacun yazarlarındaki bu ahmet necdet sezer takıntısı.tamam yazın ama diğer konularla ilgili de bir şeyler yazın değil mi? her yaptığından sonra verilen onca tepkiler; yok kraldan çok kralcı olmak,yok benim reis-i cumhur um değil falan.o tepkileri bu kadar ısrarlı ve kuburmatik çene hareketiyle verenlerin kralcı olandan farkı ne?ama dedik ya bunların hepsi aktif yazar sayısından oluyor yoksa lafmacun da iyidir hoştur.son olarak viva ahmet necdet sezer.

   jolly_joker   17.08.2007 11:49
   #616305
2.

lafmacun ile ekşisözlük'ü ele alırsak, spor ile ilgili başlık ve entrylerde de bunu net bir şekilde görebiliyoruz. ilgi ve ihtiyaçlardan kaynaklanan bu farklılıklar fikstürleri ezbere bilen yazarlarla işin bokunu çıkarma yolunda emin adımlarla ilerlemekte.. bundaki en büyük etki de ekşisözlük'teki gündemi yakalama çabası uğruna otu boku sözlük konseptine uydurarak yazmaktan ile gelmekte.

   vito andolini   17.08.2007 11:57
   #616313
 
reklamı kapat

yazdır