sozlukteki arz talep dengesizligi

1.

öncelikle arz talep dengesi ne demek onu bir açıklayalım değil mi? sonuçta henüz bu konu hakkında fikir sahibi olmayan insanlar olabilir özellikle de liseli arkadaşlarımızın ders müfredatında bu konu yok diye biliyorum en azından bizim zamanımızda yoktu. bu arada liseli demişken google da en çok aranan kelimelerden biri de liseli imiş. neden acaba!

evet nedir bu arz talep dengesi? arz talep dengesi, arz edilen miktarın talep edilen miktara eşit olması durumudur. mesela üretici firma olan sony sınırlı sayıda play station 4 üretti diyelim. (testere serisi gibi play station serisinin de sonunun olmadığını düşünüyorum) play station 4 e olan talep üretilen sayıdan çok ise işte burada bir arz talep dengesizliği var demektir. son derece basit bir konu yani.

biz bu konuyu sözlükteki güzel kız miktarına olan talebe sözlüğümüzün ne derece karşılık verdiği üzerinde irdeleyeceğiz. hangi erkek düşünmez ki sözlükte güzel kız olsun da bizi yazmaya teşvik etsin diye. şimdi şöyle bir bakıyorum da neredeyse sözlükte bir tane bile güzel kız yok gibi. bunu nereden mi biliyorum; gerek zirvelere giden arkadaşların benimle paylaştıkları izlenimler gerek zirveye gelmeyen kızlarla özel hayatlarında görüşmekte olanların söyledikleri hatta bizzat kızlarımızın kendilerinin itiraf ettiği bir şey bu: güzel olmamaları

sen çok mu yakışıklısın sanki demeyin konu bu değil. konu sözlükteki kızların güzel olup olmaması konuyu dağıtmayalım lütfen. ha eğer sözlükteki yakışıklı erkek güzel kız dengesine bakarsak bile erkeklerin bariz bir üstünlüğü olduğu görülür. bu, 1 kilo demirin 1 adet pamuk şekerdeki pamuğa olan ağırlık üstünlüğü kadar açıktır. neden o zaman bu sözlükte yazıyorsunuz gidin güzel kızların yazdığı sözlüklerde yazın derseniz de size sözlükteki erkek yazarlar arasında yapılan araştırma sonuçlarından bahsederim hemen. bu araştırmada sözlükte yazma nedeniniz nedir sorusuna erkeklerin %99 u sözlükte yazmaktan zevk aldığım için yazıyorum derken % 0,6 sı can sıkıntısından yazıyorum % 0,2 si neden yazdığımı bilmiyorum %0,1 i ise sözlükten hatun kaldırmak için yazıyorum cevabını vermiş.

lafı uzatmayalım bu konuda birlik olalım ve üzerimize düşen görevi yerine getirelim bence. nedir bu üzerimize düşen görev? okulumuzdaki, mahallemizdeki, arkadaş ortamımızdaki güzel kızları sözlüğe kazandıralım bence. diğer sözlüklerde hesaplarımız varsa o sözlüklerde tanıdığımız güzel kızları bu sözlüğe davet edelim; yani diğer sözlüklerden güzel bayan yazar ithalatı yapalım. yapalım da yapalım... ne demiş ünlü düşünür ekşi sözlükten emekli olmuş guru ağabeyimiz: bir güzel bayan yazar 1000 kaliteli entry demektir.

   ucan bal10   05.11.2008 00:53
   #1077005
2.

bunu mu demek istediniz?

<bkz: lafmacun'daki erkek yazarların yakışıklı bayan yazarların çirkin olması>

   tsigalko   05.11.2008 01:04
   #1077013
 
reklamı kapat

yazdır