stephen william hawking

1.

stephen william hawking (d. 8 ocak 1942, oxford) ingiliz evrenbilimci

hawking sekiz yaşındayken, kuzey londra'dan 20 mil uzaktaki st albans'a gitti. onbir yaşında st albans okuluna kayıt oldu. buradan mezun olduktan sonra babasının eski okulu oxford üniversitesi kolejine devam etti.

babasının tıpla ilgilenmesini istemesine karşın, o matematiği seviyordu. fakat okulun matematik bölümü mevcut değildi. bu yüzden onun yerine fizik okumaya başladı. üç yıl sonra doğa bilimlerinde birinci sınıf onur madalyasıyla ödüllendirildi.

hawking daha sonra kozmoloji (evrenbilim) üzerine çalışmak üzere cambridge'e gitti. o zamanlar oxford'da evren bilimi üzerine çalışma yoktu. cambridge'de danışman olarak fred hoyle'u istemesine karşın dennis sciama atanmıştı. doktorasını aldıktan sonra ilk önce araştırma asistanı, daha sonra gonville and caius college'de profesör asistanı oldu. 1973'de gökbilim enstitüsünden ayrıldıktan sonra hawking uygulamalı matematik ve kuramsal fizik bölümüne geçti. 1979'dan sonra matematik bölümünde lucasian profesörü oldu. bu profesörlük 1663 yılında üniversite parlemento üyesi olan henry lucas tarafından kurulmuştu. ilk olarak ısaac barrow sonra 1669'da ısaac newton'a verilmişti.

hawking, evrenin temel prensipleri üzerine çalıştı. roger penrose ile birlikte einstein'ın uzay ve zamanı kapsayan genel görelilik kuramının, big bang'le başlayıp karadeliklerle sonlandığını gösterdi. bu sonuç kuantum mekaniği ile genel görelilik kuramı'nın birleştirilmesi gerektiğini ortaya koyuyordu. bu yirminci yüzyılın ikinci yarısının en büyük buluşlarından biriydi. bu birleşmenin bir sonucuda karadeliklerin aslında tamamen kara olmadığını, fakat radyasyon yayıp buharlaştıklarını ve görünmez olduklarını ortaya koyuyordu. diğer bir sonuç da evrenin bir sonu ve sınırı olmadığıydı. bu da evrenin başlangıcının tamamen bilimsel kurallar çercevesinde meydana geldiği anlamına geliyordu.

stephen hawking 1960'ların başında tedavisi olmayan amyotrofik lateral skleroz hastalığına yakalandı. 21 yaşındayken charcot (als) hastalığı tanısı kondu. motor nöronların zamanla yüzde seksenini öldürerek sinir sistemini felç eden; ancak beynin zihinsel faaliyetlerine dokunmayan bu hastalık, hawking'i tekerlekli sandalyede yaşamaya mahkûm etti. ünlü bilim adamı, 1985 yılından bu yana sesini de yitirmiş olduğu için, koltuğuna yerleştirilmiş, yazıları sese dönüştürebilen bilgisayarı sayesinde insanlarla iletişim kurabiliyor. kuantum fiziği ve kara deliklerle ilgili iddialarıyla, bugün yaşayan bilim adamları arasında dünyada en çok tanınan isimdir. kitapları, 40 dile çevrildi; evrenle ilgili çılgın teorik bilgilerini popüler hale getirmek için gereken maddi bağımsızlığı sağlayacak ve cambridge üniversitesi'ndeki uygulamalı matematik ve teorik fizik laboratuvarını geliştirecek kadar da sattı. hawking, hastalığıyla gizemli bir kişilik oluşturmaktadır. son kitabı “ceviz kabuğundaki evren”de, dünyanın büyük bir felaket ile karşı karşıya kalabileceğini belirterek uzayda insan kolonileri kurulmasını gündeme getirmiş, bu önerisiyle de ilahiyat profesörü y. nuri öztürk tarafından dabbetü’l–arz yani kıyameti haber veren yaratık olarak nitelendirilmişti. bir fenomen haline gelen ve milyonlarca satan “zamanın kısa tarihi: büyük patlamadan karadeliklere” kitabı, hawking'e asıl şöhreti getirmişti. ilk kitabının yayımlanmasından bu yana gerçekleşen önemli buluşların ardındaki sırrı açığa çıkaran “ceviz kabuğundaki evren”, “zamanın kısa tarihi”nin bir devamı sayılabilir. yeni kitabıyla yazar, bizleri çoğu kez gerçeklerin kurmacadan daha şaşırtıcı olduğu teorik fiziğin en üst noktalarına çıkarıyor ve evrenin temel ilkelerine dair anlaşılır yorumlarda bulunuyor. görelilik kuramından zaman yolculuğuna, süper kütle çekiminden süpersimetriye, kuantum teorisinden m-kuramı’na ve bütünsel beyin algılanımına kadar evrenin bilinen en kışkırtıcı sırlarına kapı aralayan kitap, einstein’in “genel görelelik kuramı” ile richard feynman'ın çoklu geçmiş düşüncesini birleştirerek evrende olup bitenleri tanımlayabilecek eksiksiz ve tek bir teori geliştirmeye çalışıyor. okur, kitabı bir bilimsel eser olarak algılayabileceği gibi, rahatlıkla bir bilim–kurgu romanı gibi de değerlendirebilir. hawking'in “karmaşık önermeleri günlük yaşamdan çekip aldığı analojilerle resmetme becerisi” buna imkân tanımaktadır.

stephen hawking, einstein’dan bu yana dünyaya gelen en parlak teorik fizikçi olarak kabul edilmektedir. 12 onur derecesi almıştır. 1982'de cbe ile ödüllendirilmiş, bundan başka birçok madalya ve ödül almıştır. royal society'nin ve national academy of sciences (amerikan ulusal bilimler akademisi (n.a.s.)) üyesidir.

stephen hawking yazdığı çocuk kitaplarıyla birlikte çocukları etkileyip onları evrenbilime yanaştımıştır. yazdığı kitaplar çocukların hayal dünyasını da genişletmiştir.

kaynak:
http://tr.wikipedia.org/wiki/stephen_hawking

   apeas   12.03.2009 15:58
   #1246644
 
reklamı kapat

görseller

yazdır