steve mcmanaman

1.

liverpool'da futbola oynamaya başlayan kanat oyuncusu. daha sonra real madrid'e gitmiştir. real'de uçarak attığı bir gol vardır.*

   pul koleksiyoncusu   28.06.2007 16:03
   #506934
2.

futbolculuk yaşantısının son demlerine gelmiş, kariyeri başarılarla dolu, şahsım tarafımdan sevilen, başarılı kanat oyuncusu. * *

   sozdemir   28.06.2007 16:13
   #506949
3.

şampiyonlar liginde uzaklardan kung fu vari vuruşu ile attığı gol hep hatırlanacak;yıllarca sakatlıkla boğuşan futbolcu.

   tektabanca   28.06.2007 17:30
   #507107
4.

real madrid'de giydiği 8 numaralı formasıyla hatırladığım , başarılarla dolu bir futbol yaşantısına sahip futbolcu .

   gmnd   28.06.2007 17:32
   #507113
5.

"1980'lerin, thatcher ortaçağı'nın çocuğuyum... futbol topu, o zamanki tüm çocuklar gibi benim için de kapkaranlık tünelin sonunda varolduğuna inandığımız ışığın ta kendisi..."

"futbol tarihçilerinin söylediklerine bakılırsa yurtdışında oynayan en başarılı britanya'lı benmişim. benim tek bildiğim, dünyanın en şanslı çocuğu olduğum. futbol topu bana o kadar iyi davranmıştı ki... belki de bu yüzden her ayağıma geldiğinde onu kaptırmamak için o kadar hızlı sürüyordum."

(steve mcmanaman)

everton'a o kadar büyük bir aşkla bağlıydı ki, düşman kardeş liverpool'un efsanevi 22 oyuncusundan biri olarak seçildiği gün bile "en sevdiğim renk mavi.. everton mavisi" diyebilmiştir.

aslında ilk everton'da oynamayı denedi ama dönemin başkanı onu her gün karşılarına çıkan yetenekli çocuklardan sadece biri olarak görmüştü. liverpool patronu ise ona fazlasıyla inanıyordu... ve üç yıllık bir sözleşme imzaladılar.

mcmanaman da 90'ların en büyük liverpool'lu yıldızları fowler, owen, carragher gibi evertonlı'ydı. ve 18 yaşındaki tüm gençlerin en ucuz işgücü olarak görüldüğü bir yerde evertonliverpool mu diye düşünecek bir lüksü de yoktu.

transferinini ikici senesinde takımın en önemli isimlerinden biri haline gelmişti. o zamanlar liverpool'un başında souness vardı. takımı iki çocuk yıldız üzerine kuruyor ve adanın en çok konuşulan futbolunu oynatıyordu. 1992 fa cup finalinin yıldızı şüphesiz ki macca'ydı. 1995 yılında ise adadaki ortalama futbolun çok çok ötesinde bir virtüeze dönüşmüştü.

o sıralar macca'nın eline verebilecek tek oyuncu giggs'di ama giggs galli olduğu için milli takımda gascoigne ve barnes gibi sonucu tek başına değiştirebilecek yetenekteki üçüncü oyuncu olmak macca'ya kalmıştı. ve macca'ya bu misyon yüklendiğin o sadece 23 yaşındaydı. juninho önderliğinde dört büyüklere kafa tutan middlesbrough teknik direktörü bryan robson'a göre liverpool'u durdurmak için o'nu durdurmak yeterliydi.

euro 96 yarı final'inde ingiltere her zaman olduğu gibi yine almanya'ya elenmişti. venables mcmanaman'ı beraber çalışması en keyifli oyuncu olarak gösteririyordu. turnuva sonrası tüm dünya almanya'nın turnuva takımı kimliğinden bahsederken dünyanın en büyük yıldızı pele ise şunları söylüyordu; "bu turnuvanın futbol adına en güzel ismi tartışmasız mcmanaman'dır. futola kattığı güzellikle yaşayan bir efsanedir".

saha içinde böylesine büyüyen macca, fowler'la beraber magazin medyasını da peşinden sürüklüyordu. bir sürü kozmetik reklamında boy gösteren ikili kazançlarının ciddi bir kısmını liman işçileri sendikasına bağışlıyorlardı. ama bu tabloid basının umrunda değildi. onlara göre macca, sadece bir playboy'du.

1999 yılında geride 274 maçta yapılmış 141 asist ve atılmış 46 gol bırakarak real madrid'e transfer olduğunda liverpool orta sahası çok acıklı bir hale gelmişti. bosman muhabbetine kulübüne para kazandırmadan real madrid'e transfer olmasının en büyük nedeni, iki sene önce kendisine hiç danışılmadan barcelona'ya satılmaya çalışmasıyla da alakalıydı aslında. ama taraftar olaya tek yönlü bakmış, mcmanaman'a hain damgasını vurmuştu. macca bunlara kulak tıkayıp son demlerinde de hala liverpool'da olduğunun bilinciyle harika bir uefa kupası maçı çıkartmış, celtic deplasmanında, uzatma dakiklarında harika bir gol atarak takımına turu getirmiştir. attığı gol, george best'ten beri adadaki en büyük dripling resitaliydi. ve akabinde real madrid tarihinin ikinci ingilizi olarak yeni formasını giymeye başladı.

sezonun ilk günlerini sakatlığı dolayısıyla tribünde geçirdi. toschak'ın yerine göreve gelen del bosque de mcmanaman'a inananlardandı ve aynı venables gibi düşünüyordu;

"macca'nın kalitesindeki hiçbir futbolcu onun kadar bencillikten uzak bir profilde takım oyuncusu olmamıştır. çekine çekine yanına gidip steve, bu hafta seni sağbek oynatmayı düşünüyorum. salgado sakat, biliyorsun dediğimde tabii ki, ben bu kulübün maaşlı işçisiyim. nerede isterseniz orada oynarım demesini unutamıyorum".

muhteşem bir sezon ve unutulamaz bir finalin ardından yeni real madrid başkanı florentino perez tarafından satış listesine kondu. çünkü perez, formaları çok daha iyi satıyor diye onun mevkiine figo’yu transfer etmişti. satış listesine konan diğer bir yıldızsa redondo’ydu. garip bir durumdur ki mcmanaman’a bu süreçte en çok destek olan oyuncu yerine transfer edilen figo’ydu. zidane ve helguera'yı da yanına alıp yönetime çıkan figo macca'nın takımda kalmasındaki en önemli etken oldu. macca, 2002 şampiyonlar ligi finalinde figo’nun yerine oyuna girerek sabrın ve profesyonelliğin ödülünü aldı. son maçında, real taraftarı tarafından bir kez daha maçın adamı seçilerek madrid’e veda etti. perez’in ekonomik kazanç sağlamıyorlar diye takımdan uzaklaştırdığı makalele ve morientes’le birlikte endüstriyel futbolun kurbanları safındaki yerini de almış oldu.

bir sezon önce en iyi arkadaşı olan fowler’ı takımına katan keegan şimdi de macca’yı manchester city’e getirdi. niyeti, bu ikiliyi liverpool günlerindeki gibi estirmekti ama olmadı. yine saha dışındaki magazinsel olaylar ve sakatlıklarla beklenilen bir türlü gerçekleşemedi.

adını gizleyen ve kimsenin resmini bile görmediği bir kadının fowler ve macca’yla grup seks yaptığı iddiası iki sene süre mahkeme sonunda çürütülmüştü ama bu süreçte tribünlerin sağır edercesine yuhalamalarına dayanamayan macca futbolu çoktan bırakmıştı. ve böylelikle pele’nin parmakla gösterdiği bir futbol lezzeti daha sahalara hiç gereği yokken veda etmiş oldu.
not: derlemedir.

   infinitedreams   21.03.2008 13:44
   #875780
6.

20 aralik 2012 sampiyonlar ligi kura cekiminde kendisi "embesidır" diye çağırıldı.
kurayı o çekecek zaar.

   danyall   20.12.2012 12:40 ~ 12:40
   #2578135
7.

soyadıyla hatırladığım, çocukluğumun önemli figürlerinden.

   fraternite   20.12.2012 12:56
   #2578139
8.

feyzli bir abi. 20 aralık 2012 uefa şampiyonlar ligi kura çekiminde zebellah gibi takımların arasından schalke çekti galatasaray'a.

elensek bile kepaze olmadan eleniriz artık bu adam sayesinde. barca, dortmund, psg falan çekeydi siki tutmuştuk.

   unluma muller   20.12.2012 15:05
   #2578170
9.

sen bize schalke'yi çektin ya, tuttuğun altın olsun reyiz.

   giallorosso   20.12.2012 15:09
   #2578173
 
reklamı kapat

yazdır