içeriğin orjinalini görmek için buraya tıklayınız.

meydansozluk.com - yazdırılabilir versiyon

stg44

1.

ikinci dünya savaşı’nda nazi almanyası tarafından 1943 yılında tasarlanıp 1944′te hizmete giren bu nedenle “44″ kısaltmasıyla anılan dünyanın ilk modern saldırı tüfeğidir. ayrıca mp44 adıyla da anılır. mp43, mp44 ve stg44 aslında aynı silahlardır; ama içlerinde çok ufak geliştirmeler vardır.

silah; nazi almanyası’nın 2. dünya savaşı’nda mp40 ve kar98k gibi modellerin yerini alması için üretilmiş fakat malzeme kıtlığı ve müttefik devletlerin sürekli bombardımanı nedeniyle üretimi sınırlı kalmıştır.

ünlü sovyet ak-47 bu silahtan esinlenerek üretilmiştir.7.92 mm mermi kullanılarak kesintisiz dakikada 600 mermi atabilmektedir.

uzunluğu 93 cm, ağırlığı 5 kg’dır.tam otomatik ve yarı otomatik kullanılablmektedir.

mp44, tüfek-hafif ve ağır makinalı silahların bir kombinasyonu olarak tasarlanmış ve öyle uygulanarak başarılı olunmuştur. fişek yatağı için standart mavzer(mauser) tüfeğinin kartuşlarından daha kısa olan 7.92×33mm kurz (almanca “kısa”) kartuşu tercih edilmiştir. alman araştırmacıların elde ettiği sonuçlar doğrultusunda mavzer kurşunları otomatik tüfeklerde tüfeği fazla geri teptirmektedir. bu durum atış sırasında tüfeğin kontrolünü güçleştirmektedir. aslında stg44, zamanındaki piyade tüfeklerine göre biraz güçsüz kalmıştır. aslında bu ayarlanmış bir sonuçtur. alman araştırmacılar genelde çatışmaların 200-300 metre gibi bir aralıkta olduğunu hesaplayarak ona göre tasarlamışlardır. bu aralık tüm güçte çalışan tüfeğe çok da ihtiyaç gerektirmeyen bir mesafe aralığıdır. yani tam güçte çalışmadan bu aralıkta yeterli etkiyi verecek silah mükemmel olacaktır.

gereksinim nedeni sürgülü tüfek kar 98k ve yarı-otomatik gewehr 43 ile yakın saldırıda hafif otomatik mp40 ve versiyonlarını kullanan nazi ordusu özellikle komünist ruslar karşısında biraz zayıf kalmışlardır. genelde sürgülü tüfek mosin nagantın yanında yarı-otomatik tüfek tokarev stv38 ve varyasyonlarıyla donanmış kızıl ordu ppsh 41 adlı, şarjöründe 71 mermiyle dakikada 900 atış yapabilen silahları taşıyan çok fazla birliği de barındırıyordu. 1943′te çalışmaya başlayan alman tasarımcılar bu otomatik silah üstünlüğünü nazilerin lehine geçirmek için mkb 42, ardından mp43, mp44 ve stg44ü tasarlamışlardır. böylece saldırı tüfek sınıfının ilk örneği yaratılmıştır.

versiyonları stg44ün ardından alman tasarımcılar sürekli daha iyisini üretmeye çalışmışlardır. mauser silah üretim şirketi silindir bekletmeli bir sistemle çalışan sturmgewehr 45 tüfeğini geliştirmiştir. silindir bekletme sistemi mg42 adlı ağır otomatik tüfeğinin sistemi olan silindir geri çekmeli sistemden geliştirilmiştir. bu sistem daha sonra geliştirilerek heckler&koch silah şirketi tarafından kullanılarak türkiye’nin şu anda kullanmakta olduğu g3 saldırı tüfeği ve mp5 hafif otomatik silahı üretilmiştir.

savaşın sonlarına doğru çok ağır bir şekilde kaybederek küçülen naziler son çare olarak ucuz üretimi sağlanabilen bir silah olan volksgewehr tüfeklerini üretmeye başlamışlardır. bu tüfekler aynı mermi kalibresine sahiptiler. bunlardan en bilineni volksturmgewehr 1-5 (vg 1-5) adlı silahtır. silahın çalışma sistemi aynen heckler&koch şirketinin psp, p7 tabancalarında görülebilir.

ıı. dünya savaşı sonrası dünyanın ilk saldırı tüfeği olarak kabul edilen sturmgewehr 44 bütün silah şirketlerini etkileyerek tasarıma itmiştir. sovyetler birliği hemen saldırı tüfeği konseptini benimseyerek üretime geçmiştir. mikhail kalashnikov’un dünyaca ünlü ak-47 tüfeği mp44 üzerinden tasarlanmıştır. tasarımı ve ölçüleri yakın olan ak-47, aslında mekanik olarak farklıdır. ardından abd mp44 üzerinden m16yı geliştirmiştir. m16 ve ardından gelişmiş modeli m4 hafifliği ve kullanabilirliği sayesinde abd ordusunun elinden düşüremediği vazgeçilmez tüfeği haline gelmiştir. türkiye de bu tüfekleri kullanmaktadır.
*

gooky - 06.10.2009 18:28 ~ 18:29
#1649059