su sogutmali motorlar

1.

soğutma sistemlerine göre motorlardan biridir. anlaşılacağı üzre su ile soğuturlar.

parçaları:
<bkz: radyatör>
<bkz: vantilatör>
<bkz: devir daim pompası>
<bkz: termostat>
<bkz: hararet gösterici>
<bkz: hararet müşiri>
<bkz: ilave su kabı>
<bkz: fan motorudur>

   ederlezi   10.12.2006 14:27 ~ 15:11
   #137336
2.

motor bloğunun çevresi su gömleği denilen odacıklarla çevrelenmiş motor tipi. motoru soğutmak için gerekli olan sıvı sudur. soğutma suyu motor bloğunu çevreleyen gömleklerin içinden geçerek motorun ideal ısıda kalmasını sağlar. bu sayede motor aşırı derecede ısınmayacak ve normal olarak çalışmaya devam edecektir.

   nostradomuz   10.12.2006 14:27
   #137337
3.

volkswagen'lerin eski modellerinde kullanılan motor tipidir.

   ugokhan   10.12.2006 14:29
   #137340
4.

su soğutmalı motor, motorun çalışması esnasında ortaya çıkan aşırı sıcaklıktan dolayı motor yağı ve parçalarının zarar görmemesi için motor bloğunun soğutulmasında soğutucu sıvı (su) sirkülasyonunu kullanan motor tipidir.

çoğu modern içten yanmalı motor, kapalı devre sıvı soğutucuların motor bloğu içindeki kanallar boyunca dolaşması ile soğutulur. soğutucu ısıyı absorbe eder, daha sonra bir ısı eşanjörü veya radyatör ile üzerindeki ısıyı havaya iletir ve döngü bu şekilde devam eder. bu şekilde , sistemde dolaşan sıvı soğutucu kullanan bu tipler su soğutmalı motor olarak bilinir. buna göre, bir su soğutmalı motorda ısı motordan direkt olarak havaya atılmaz ,soğutma işleminin etkinliğini arttırmak için sıvı soğutucu kullanılır.

su soğutmalı motorların, hava soğutmalı motorlara göre çeşitli üstünlükleri vardır. su soğutmalı motorda motor bloğunu saran su gömlekleri (kanalları) motor sesini izole eder ve hava soğutmalı motora göre daha sessiz çalışır. ayrıca büyük hacimli motorlarda hava soğutmalı tip kullanmak mümkün olmaz, motoru soğutmak için yerleştirilecek vantilatörün çok büyük olması gerekeceğinden hem kaplayacağı yer, hem de gürültü bakımından uygulaması çok zordur. bu yüzden günümüz otomobil teknolojisinde artık tamamen su soğutmalı motorlar kullanılmaktadır. suyun,donma noktasının altındaki hava şartlarında donmaması için antifriz kullanılır.

hava soğutmalı tip, daha çok küçük motorların daha basit ve ekonomik olması için kullanılabilmektedir.
*

   metallicblack   16.08.2007 14:37
   #614360
 
reklamı kapat

yazdır