suleyman soylu

1.

dyp, şimdiki dp gaziosmanpaşa belediye başkan adayı iken seçilemedi. buna rağmen dp 4. olağanüstü büyük kongresinde dp genel başkanı seçildi.

nasıl oldu, ne amaçla oldu henüz anlamış değilim. vardır herhalde bir hikmeti.

yok geçen seçimden hatırlamasam belki yadsımam da;

ahan da seçim şarkısı adamın:

barış manço sesiyle;

bizim köyden bir deli oglan
yillar önce gurbete gitti süleyman
bir de duyduk ögrendik ki
büyük sehirde büyük adam olmus süleyman.

aha bu da özgeçmişi;

http://abone.turk.net/dypgaziosmanpasa/ozg.htm

   berkalettin   06.01.2008 20:47 ~ 20:52
   #805109
2.

gaziosmanpaşamızdan kopup gelmiştir. demokrat parti olağanüstü kongresi öncesi anadoluyu kucaklamasıyla öne çıkmış olup, muhalefet tarafından çillerin adamı eleştirilerine maruz kalmıştır.

   stajer   06.01.2008 20:49
   #805110
3.

1969 yılında istanbul'da doğan ve plevne lisesi mezunu olan süleyman soylu, istanbul üniversitesi işletme fakültesi'ni bitirdi. meslek yaşamına 1990 yılında istanbul menkul kıymetler borsası aracı kurumlarında başlayan soylu, siyasal yaşamına 1987 yılında dyp istanbul il gençlik kolları'nda başladı.

1987-1990 yılları arasında, dyp istanbul il gençlik kolları'nda yönetim kurulu üyeliği ve teşkilat başkanlığı görevini üstlenen soylu, 1995 yılında dyp gaziosmanpaşa yönetim kurulu üyeliğine seçildi.

17 temmuz 1995 yılında 25 yaşında gaziosmanpaşa ilçe başkanlığına getirilen soylu, türkiye'nin en genç ilçe başkanı seçildi.

soylu, 1999 yılında seçildiği istanbul il başkanlığı görevini ise 3.5 yıl sürdürdü.

   phoneix   06.01.2008 22:04
   #805218
4.

demokrat parti (dp) 4. olağanüstü büyük kongresi’nde genel başkanlığa süleyman soylu seçildi.*

   eddy   06.01.2008 22:07
   #805224
5.

tansu çiller'in hamili kart yakını.

   raki bardaginda cay   07.01.2008 11:09
   #805720
6.

16 mayıs’ta yapılacak dp’nin 5. olağanüstü kongresi’nde aday olacağını açıklayan siyasetçi. kongrede, hüsamettin cindoruk ve mehmet ali bayar ile yarışacak.

   all in one   12.05.2009 16:16
   #1376675
7.

radikal gazetesinin iddiasına göre akp'ye geçmek üzere olan siyasetçi.

   ramiz   28.06.2012 10:05
   #2528342
8.

demokrat parti eski genel başkanı'dır kendileri "ak parti'nin ve milletin emrinde olduğumuzu ifade ettiğimi kamuoyuna saygıyla duyuruyorum" dedi.

   diken   01.09.2012 18:51
   #2550626
9.

akp'ye transferi gerçekleşmiş olan eski demokrat parti genel başkanı "biz ve bizim gibi insanları, dışarıdan imrenerek seyrettiğimiz ak parti'nin içerisine davet etti" dedi. soylu, "tam anlamıyla evime geldim" demiş. hani insan doğası gereği yalaka olabilir bişey diyemeyiz allah onu öyle yaratmıştır fakat bi siyasi partinin eski genel başkanıysan ağırlığını koru arkadaş. transfer ol problem değil fakat böyle siyasete yeni katılmış da partinin gençlik kollarına kayıt yaptırmış gibi coşma. yazık..

   diken   05.09.2012 15:12
   #2552084
10.

şunları söylemiş tuhaf tip;

take-off’ta geldim: ak parti’ye, yıpranma döneminde değil tam tersine uçağın yürümesinden sonraki ikinci kalkışı olan take-off’da geldiğimi düşünüyorum. altyapı hazırlığıyla, birinci hamlesini bitirdi. şimdi ikinci kalkış için, kendisine koyduğu 2023 büyük vizyonu hedeflerinin başlangıç noktasında. bu kalkış, sadece devletin regülasyonu, kurum ve kuralların düzeltiymesiyle ilgili değil. yıllardır halkıyla devleti arasında, halkıyla halkı arasındaki mutabakatsızlığa karşı da bir kalkış olacak. türkiye’nin kürtleri, dindardarları, alevisi, sünnisiyle, neredeyse yıllardan beri bu ülke insanını çeşitli paronoya ve çeşitli bölünmeler üzerinden yöneten zihniyete yönelik bir kalkış yapmak zorunda. bu mutabakat da yeni anayasayla olacak. buna bizim en ufak katkımız olursa ülkenin en bahtiyar insanlarından olurum.

ak parti olmasa da: benim katkım, türkiye’nin bu ikliminin, rotasının doğru olduğunu toplumla paylaşmak. çünkü, akp olmasa da türkiye’nin kabul ettiği, hoşuna gittiği bu politikalar devam edecek. bu türkiye’nin birliğinin demokratikleşmesinin, sivilleşmesinin teminatıdır. etrafımızdaki coğrafya demokratikleştikçe, biz demokratikleştikçe kürt sorununun beslenme havzaları daralacak. türkiye yeni anayasayı bunun için istiyor. kürt halkına karşı samimiyetinizi ortaya koyduktan sonra, pkk ile kürt halkı arasındaki bu istismar odağını eritirsiniz. terör konusunda, türkiye’nin yapabileceği iş onu minimize etmektir. yürüttüğü politikaların dayanağını ortadan kaldırmaktır. bugün faili meçhullerden, bunları tartıştığımız noktalara geldik.

bdp tahrik ediyor: ak parti bugün, eski, statükocu zihniyet ile bdp ateşi arasında türkiye’ye yol aldırmaya çalışıyor. bu millet bu samimiyeti görüyor. millet habur’dan sonra referandumda yüzde 58 oy verdi. yani bu millet barışı ve bir arada yaşamayı istiyor. o nedenle ben türkiye’nin, son şartlara kadar dokunulmazlığı kaldıracağını düşünmüyorum. ama bdp’nin venedik kriterlerinin yani bir partiyi siyasetten men etme kriterlerinin çok üzerine çıktığını düşünüyorum. bu bir siyasi karardır. ama türkiye bu siyasi kararı kullanmamakta direnmelidir. türkiye mümkün olduğunca bdp siyasetini meşru zeminde tutma çabasını ortaya koymalı. meşru siyaset zemininden kaçmaya çalışan bdp’nin bugün ortaya koyduğu tahrik tavrıdır. siyaseti ve türkiye’yi tahrik etmektedir.

vesayetçiler üretti: kutuplaşma demiyorum ama siyasetteki bloklaşma sağlıklı. çünkü, türkiye artık anormal zamanların ülkesi değil. herkesin her şeyi konuştuğu, bütün korkuların, öcülerin ortadan kalktığı dönemlerdeyiz. bu iki blok, bugünün bloğu değil. 1900’lerden başlayan demokrat parti ve chp’ye uzanan tarihsel bir blok. türkiye’de siyaset bu iki ana koldan yürür. bu doğal bir ayrımdır, bu ayrım bundan sonra da devam edecek. merkez sağ siyaseti doğal olmayan bir şeydir. merkez sağ siyaset, tam anlamıyla türkiye’de millet merkezli siyasetin sulandırılmasını ortaya koyabilmek için vesayet sistemi tarafından üretilen bir kavramdır. uzun zamandır bunu söylemek istiyordum. evet, bu alanda ben de siyaset yaptım. bizim çizgimiz 1950-60’lı yılların demokrat parti ve ilk ap dönemiydi. ak parti’ye, demokrat parti’nin devamıdır diyebiliriz.

demirel akil adam olamaz: demirel’le siyasal bütünlüğüm yok. dünyaya aynı bakmadığımız çok açık. içimde demirel’le ilgili iyi bir şey yok. ama sayın çiller’e olan sevgim saygım,-siyaset yaptığımız dönemde de, dışında da farklı düşündüğümüz konular olsa da-, her dönem kendisini tekrar etmiştir. çiller’i totalde iyi noktada görürüm. demirel’le ilgili çözemediğim mesele; türkiye’nin yarım asırlık tecrübesini kafasında taşıyıp onu hala günlük politikalarda değerlendirmesine bir şekilde tahammül edemiyorum. demirel için, ‘evet demirel kürt meselesinde akil adam olur’ diyebilir miyiz ya da diyen bir kişiyi gördünüz mü? devlet adamı dediğiniz, görevini bıraktıktan sonra kendisini milletine ve devletine adayandır. günlük politika peşinde koşan değildir.

parlamenter sistem çürüdü: başkanlık sistemi taraftarıyım. çünkü, parlamenter sistem bütün kurumlarıyla çürümüştür. bu sistemin bundan sonra türkiye’ye katkısı olamaz ve türkiye’nin bu sistemi rehabilite etme şansı da yok. oysa başkanlık sisteminde yasama, yürütme ve yargı çok net şekilde birbirinden ayrılmıştır. denetim mekanizmaları faal ve işlevseldir. iki dönem başkan olursunuz ve bütün denetime açıksınızdır. başkanlık sistemiyle, daha fazla yerelleşme, demokratikleşme sağlayarak kürt meslesini de çözersiniz.

yerel yönetim cezbetmiyor: istanbul büyükşehir belediye başkanlığı’na ilişkin aklımdan böyle bir şeyi geçirmem. benim meselem hiç yerel siyaset olmamıştır. icraata dayalı siyaset beni cezbetmiyor. türkiye’de siyasal zihniyetin, devletin tam anlamıyla dönüşmesi yani uzun vadeli politikalarda ortaya çıkacak dönüşümler beni daha çok etkiliyor.

hükümet gülle gibi eleştiriliyor: bugün çok ciddi muhalefet yapan ve hükümeti gülle gibi eleştiren hem yazarlar, hem stk’lar hem de siyaset cenahından insanlar var. bunlar gittikçe çoğalıyor. problem, kategorik muhalefet olmasında. irtica, ağır bir şekilde tek adamlığa, bölünmeye gidiyor paronayası kategorik muhalefet tarzıdır. bu bir hap. bu hap her zaman sağ iktidarlara karşı kullanılmıştır. diyelim ki bunları iddia etiniz. o zaman bunların karinelerini ortaya koyun. sadece başlıklarla bunu millete verirseniz iktidara da siyasete de haksızlık edersiniz. bunu sandıklarda görüyorsunuz.

başbakan çok soğukanlı: başbakan’la yaptığım görüşmelerde, çok soğukanlı bir lider olduğunu gördüm. mesala, ben çok soğukkanlı birisi değilim. türkiye’nin, meseleleri karşısında çok uzun erimli düşünebilen, telaşa düşmeyen bir başbakanı var.

‘yoğun günler bizi bekler’

çiçeği burnundaki ak partili süleyman soylu, bahçeşehir’deki evinin kapılarını vatan’a açtı. evde bizi soylu’nun 22 yıllık eşi hamdiye soylu karşıladı. eşinin demokrat parti genel başkanlığını bırakıktan sonraki 3.5 yıllık süreçte, aktif siyasetin yoğunluğunun olmamasıyla normal bir aile gibi yaşabildiklerini söyleyen hamdiye soylu, “süleyman bey, demokrat parti’den ayrılınca yoğunluğu eskisi gibi olmadı. çocukların gelişme çağına yetişebildi. bu sürede çocuklarıyla daha yakından ilgilenebildi. biz de bu dönemde balayımızı yapabildik. süleyman bey, bir işe başladığı zaman onu sonuna kadar götürdüğü için ak parti’ye girmesiyle yoğun dönemler yine bizi bekliyor” dedi. engin ve eslem adında iki çocuk sahibi, 43 yaşındaki soylu, evinin salonunda sorularımıza içtenlikle yanıt verdi.

tabii ki en komik olanı demirel için söyledikleri. kim bilir kaç bin kez elini ayağını öpmüştür muhteremin.

   yenitara   14.09.2012 10:31
   #2554642
 
reklamı kapat

yazdır