suleymanci cemaati

1.

faize fetva bulup eyvallah diyen bir cemaat
nur cemaatinin aksine öğrenciden para koparmayan ama öğrencinin sırtından topladığı paralarla tahmin edilemez şirketler kuran cemaat

   infitar   24.04.2007 20:58
   #347753
2.

- ben ismail'e 5 dolar yatırıyorum!
+ ben süleyman'a 10 dolar yatırıyorum! kesin kazanır!

bu ne arkadaşım? dinini yaşaman, uygulaman, dinine layık olman için illaki bir şeylere mensup olman mı gerekiyor yani? kendi aklın yok mu?

dinini öğrenmen için illa ki kendini dergaha kapatıp dış dünyadan soyutlanman, yaşamak için gerekli olan normal, insani aktivitelerden dışlaman mı lazım kendini?

biz bi' şeyci değiliz de ateist mi olduk? (ola da bilirdik, sanane)

tekke ve zaviyeler kapatılmadı mı daha?

<bkz: para para para>

   celeste   06.12.2008 23:58 ~ 07.12.2008 00:02
   #1105238
3.

her cuma,bayram namazi hatta cemaatin yogun oldugu her vakit namazinda...vaizlerinin nasil basardigini merak ettigim bir yöntemleri var...mesela konu genclerin camiye gelmemesi bile olsa,harika bir manevrayla konuyu paraya baglayip aliyorlar anam.seviyoruz ama süper camileri var.

   petrucci   07.12.2008 00:01
   #1105242
4.

dini yaşamak için illa bir cemaate mi mensup olmak gerekli diyenlerin asla anlayamayacağı cemaatlerden birisi. anlasalardı zaten cemaat ne demek bilirledi. genelde ben bir şeyçi değilim, dinimi kendim yaşıyorum, cemaatler şöyle böyle diye yaygara yapanların dinle diyanetle işi olmuyor. olanlar da zaten cemaatlere bok atmıyor. karışık bi durum yavrukuşlar. zihniniz bulandı dimi?

   muselem   07.12.2008 00:04
   #1105244
5.

süleyman hilmi tunahan efendinin kurduğu bir cemaattir. içinde bulunduğum dönemlerde ki o dönemde hasan kaçan beyfendi yanı sülayman efendinin damadı cemaatin başında olan isimdi bir çok konuşmasında cemaate bir isim takılmasını istemediğini özellikle süleymancı denmesi ve denilmesine müsade edilmemesini istemişti tabi hiç bir şey kurulduğu gün ki kadar temiz ve saf kalamıyor yani 85 yıl öncesi deyip leb demeden çorum diyen zekanıza bırakıyorum.

bu cemaatin diğerlerinden farkı biraz daha sosyal olmaları diyebiliriz kuran kursu diyemeyiz çünki tabelarında m.e.b falanca erkek talebe yurdu yazılıyor tabela değil bizim için içerik önemli diyorsanız o zaman da kuran kursu diyebiliriz çünki çok köklü bir dini eğitim veriliyor 4 yıllık planlı dini eğitimin sonunda öğrenci kuran-ı kerimi okumanın yanısıra mealinide verebiliyor. diğer sosyal dersler için öğrenciler yurtlara en yakın devlet okullarına gönderiliyorlar ama biz gönderdik sorumluluğumuzu yerine getirdik diyerekten değil öğrencilere okullarında da başarılı olabilmeleri için her türlü destek veriliyor. tek sorun bir veli karmaşası yaşanıyor olması çünki yatılı kaldığınız yurtta velilik sorunlarınızda direk ebeveynlerinizi çağırıyorlar.

bilmiyorum hala varmı ama eskiden top oynamak yasaktı. tam olarak şeytan icadı demeselerde ingilizlerin bu sporu düşmanlarını soğuk savaşa hazırlaması olarak değerlendirilerdi çok iyi yalancı değiller burdan da bunu çıkarabiliriz.

öğrencilerden cüzi miktarlarda genel masrafları adına para alınıyor ama asıl kaynak ihvan dedikleri insanlardan topladıkları yardımlar.

bu paraların nerelere kullanıldığını bilmek mümkün değil ama gelin görün ki görünen köyde klavuz istemiyor. bir yere bağımlı olma taraf tutma alışkanlığımızı fırsata dönüştürmesini bilen 3. ve 4. nesil yöneticileri yüzünden yozlaşma vizyon ve misyondan kayma belirtileri göstermeye başlamıştır.

   efivos   07.12.2008 00:36 ~ 00:38
   #1105266
6.

kısaca süleymancı diye anılan cemaat..
nur cemaati kadar yaygın olmasa da hatrı sayılır sayıdalar..

bağışlarla çok ciddi gelir sahibi olduklarını düşünüyorum.. devasa kur'an kursları pardon talebe yurtları yapıyorlar çünkü..

mesela bir bayram namazı kılmak için bu yurtlardan birine gidiyorsun (sabah geç gidip camide yer kalmayınca, karton üstünde kılmak yerine iyi bir tercih oluyor), namazdan hemen önce saflar arasında karton kutu dolaşıyor..
"şu an sıcacık bir ortamda namazınızı eda edebildiğiniz bu ilim ve irfan yuvamızın inşaatı ile ilgili borçlarımız devam ediyor" diyerek kutuya yardımlar bırakılıyor..

abi diye hitap ettikleri büyükleri vardır.. dua ederken onlara da edilir..
seçimlerde topluca hareket ederler.. inanç olarak ak parti'ye oy verdikleri sanılsa da hiç vermemişlerdir.. bir dönem anap'a bir dönem mehmet ağar'lı demokrat parti'ye oy verdiklerini biliyorum..
hatta cemaat mensuplarını etkilemek için ak parti'nin kur'an kursu binası yıkmasıyla ve diğer icraatları ile ilgili cd hazırlatıp izlettirmişlerdir.

hatta bulunduğum bölge için yerel seçimlerde chp'nin adayına oy verme kararı almışlardı.. sebep chp adayının yurtta yemek vermiş olması idi.. tabi içten gelen "sol partiye mi oy vereceğiz" tepkilerden çekinip mhp'ye oy vermişlerdir..

bu cemaata mensup kişileri çok görmemden midir bilinmez, bu kişiler kendilerini giyimleriyle çok belli ederler..
kadınlar sürekli pardösü giyer.. baş örtülerini türban şeklinde bağlamaz, çene altından bağlarlar..
erkekleri, eğer kış ise, takım elbise içine sade gömlek.. ama kravat yok.. bıyıklar abdullah gül'ün bıyıkları gibi.. yazın ise kısa kollu sade gömlek ve yine kumaş pantolon.. bir de gül suyu gibi kokuyorlar..

   ayazizm   26.08.2009 12:01 ~ 12:02
   #1560695
 
reklamı kapat

yazdır