sulfur kakadu

1.

yaşam alanları;

ana tür olarak geçen cacatua sulphurea sulphurea, büyük sundain celebes adasında ve ona yakın duran güneydoğu kısmındaki butung adasında yerleşiktir. 6 alt türü ise endonezya cumhuriyeti’nde bulunurlar. insanlar tarafından zamanında singapur’a da götürüldükleri için, burada da yaşarlar.
her türlü en fazla 500 mt yükseklikte olan yaşam alanına uygunluk sağladıkları gibi, yerleşim alanlarına yakın olmayı da severler. özellikle de ekim alanlarına yakın bölgelerinde bulunmayı severler.
bunların dışında bir de kapalı ormanlık alanların iç kısımların da barınırlar.

doğal ortamlarında ki beslenme şekilleri;

bölgeye has meyvelerden, tohumlardan, fındık,fıstık,ceviz türlerinden, böğürtlengillerden ve yaprakların tomurcuklarından oluşur. bunun yanı sıra özellikle de yavru beslerken böcekler ve bunların larvalarını da yerler .

üreme şekilleri;

her ne kadar aralık ayında üredikleri bilinse de, asıl üreme dönemleri eylül ve ekim aylarındadır.
kuluçkaları; 3 – 4 yumurta yapar. kuluçka süreleri ise yaklaşık 24 gündür.
yavrular 60 ila 65 gün içinde uçmaya başlasalar bile, anne ve baba bakımından bunu takip eden 3 veya 4 hafta içinde bağımsız kalırlar.

görünümleri;

yaklaşık 33 cm ebatları vardır. yaşam süreleri 40 – 60 yıl olarak bilinir. erkek ve dişi dış görünüş olarak aynıdırlar. ana renkleri beyazdır ama hafif sarımsı tonlarda mevcuttur. yanakta (kulak kısmında) sarı benleri vardır. kafa üstlerindeki ibikleri (şapkaları) içte limon sarısı ama yatık olduğunda dış tüylerinde beyazdır. ayaklarının üstünde ki paça kısımları karın altında ufak bir kısım ve kuyruk altında ufak bir kısımda da yine sarı tonlu tüyler olabilir.
büyük koyu gri siyaha yakın bir gagaları vardır.
göz çevreleri çıplak tüysüz ve beyaz halkalıdır. dişi ve erkeği ayırmak göz renginden mümkün olur. erkeklerde göz irisi siyaha yakın koyu-kahverenginde, dişilerde ise daha çok kızıl-kahverengindedir.
yavru ve genç kuşları ise daha soluk olan sarı tonlarının ki- bu sarı tonlar yaklaşık 4 yaşına geldiklerinde netleşir- koyu gri göz renklerinden anlamak mümkün olur. dişi olan yavru ve gençlerde göz rengi 2. yaşına girdiğinde soluk sarı olup sonrasında kızıl-kahverengine döner.

evcil olarak;

tercih edilen kakadu türleri arasındadırlar. çok yetenekli ve öğrenme kabililyetleri iyi düzeyde olan bir türdür. kemirme güdüleri çok fazla ve çok da kuvvetli bir gaga yapısına sahip oldukları için, ev içinde özellikle tahta eşyalardan uzak tutmakta fayda vardır.
zira bunları kısa sürede talaşa çevirebilirler.
kafes ortamında rahat edemezler. çünkü çok hareketli bir türdür bu nedenle de daha çok geniş salmalarda bakılmaları tavsiye edilir. evde bakıldıklarında sık-sık uçma imkanı sağlanmalıdır.
ilgiye çok fazla ihtiyaç duyarlar. özellikleri arasında en belirgin olan yanları ise ilgisiz kaldıklarını hissettiklerinde aşırı yüksek sesle bağırıp, agressif tavrılar sergilemeleridir.
çok kolay evcilleşen insana yakın türlerdir ve kolay öğrenirler özellikle sesleri taklit edebildikleri gibi kelimeleri de taklit etme özellikleri vardır.
çok oyuncu ve meraklı bir türdür yeni objelere karşı ilk anlarda ürkek yaklaşımları olsa da daha sonrasında bunları zaman içinde benimseyip kabullenme özelliği de vardır.
<bkz: kakadu>
*

http://kleintierzuechterverein-muehlhausen.de/tierrassen/ara

   slytanic   18.05.2007 02:29 ~ 03:50
   #403247
2.

bir tane edinmek için ölüp bittiğim papağandır. konuşan ve evcil olanların fiyatı ortalama 1000-1500 ytl arasındadır.*

   slytanic   18.05.2007 03:47
   #403314
3.

bir türlü ısınamadığım aldıktan sonra 1 hafta içinde geri verdiğim papağan türü. güzel papağandır, zeki papağandır fakat koyun gibi kabarık tüylerinden midir, nedendir bilmem itici gelir bana. * *

   egzotikcayirdanasi   18.05.2007 04:04
   #403315
 
reklamı kapat

yazdır