sultan ikinci mahmud

1.

babası : birinci abdülhamid
annesi : naksidil valide sultan
doğumu : 20 temmuz 1785
vefatı : 30 haziran 1839
saltanatı : 1808 - 1839 (31 ) sene

ıkinci mahmud istanbul'da dogdu. diger padisahlar gibi kuvvetli bir tahsil gördü. tahta çiktiginda 23 yasinda idi. üçüncü selim'in, ögrenimine bizzat önem vererek yetistirdigi kiymetli bir sahsiyetti. hattat, bestekâr ve sairdi.(adli) mahlasayla siirler yazmistir. cesur, temkinli, sabirli ve azimli bir tabiata sahipti.dagilan nizam-a cedid askerinin yerine sekbân-a cedid askeri teskilâtini kurdu. çok geçmeden âsiler ayaklaninca, bu ocaga kendiliginden dagitti.

1808'de ayaklanan âsiler, alemdar mustafa pasa'yi öldürdüler. 1812'de ruslarla bükres antlasmasi yapildi.1813 senesinde, mekke ve medine'de mukaddes yerlere hakaretlerde bulunan vehhabiler temizlendiler. osmanla ımparatorlugu yakilincaya kadar bir daha huzursuzluk çikaramayacak hale getirildiler.1821'de yunan ıhtilâli oldu. binlerce sivil halk öldürüldü.1826'da yunan ıhtilâli bastirildi. yeniçeri ocagi, seyhülislâmin fetvasi, ulemâ sinifi, asker ve halkin ayaklanmasi ile tamamen ortadan kaldirildi bu olaya tarihçiler vak'ay-i hayriye diye isim verdiler. 1827'de rus savasi yeniden basladi. 1829'da edirne anlasmasi yapildl. 1831 ve 1839'da misir isyanlari oldu. 1839 senesinin temmuz ayanda ıkinci mahmud vefat etti. hayati boyunca ugrasmas oldugu elim hadiselerin tesiriyle üzüntüden verem olmus ve bu hastaliktan vefat etmisti. cenazesi divanyolundaki türbesine defnedildi.ıkinci mahmud her sahada çok genis çalismalarda bulundu. bir çok yeni mektepler açti. büyük binalar insa ettirdi. ıstanbul'daki bütün büyük camilerin tamirini yaptirdi. un kapani köprüsü de onun zamaninda yapildi.mekke-i mükerreme'de bir medrese yaptirdi ve mescid-i aksa'yi da tamir ettirdi.sümbülzâde vehbi ve keçecizâde ızzet molla efendi bu devirde vefat etmislerdir.

erkek çocukları : abdülmecid, abdülaziz,dört adet ahmed isimli sehzade, bayezid, abdülhamid, süleyman, mehmed, murad, nizameddin, mehmed, abdullah; osman.
kız çocukları : emine sultan, hamide sultan, hayriye sultan, sali sultan, saliha sultan,ayse sultan, atike sultan, fatma sultan, münire sultan, fatma sultan, mihrimah sultan,adile sultan.

*

   anathema   21.08.2007 01:09
   #623670
 
reklamı kapat

yazdır