sumer mitinde yer alan efsaneleri kutsal kitaplara uyarlamak

1.

kolaj falan değil efenim, düpedüz hırkızlık.

"kutsal değerlerümüzle alay edüyür, dinimize saldürüyür" deyü nara atan cevval yiğitlere artık bir ders verme vakti geldi de geçti sanırım.

indy, pozisyonları kronolojik sıra ile inceleyelim sayın hocam. oynat uğur;

tanrı'nın sodom kavmini yok etmesi: sodom, diğer bilinen adıyla lut kavmi hak yolu dururken bok yolunu seçip topyekün ibne olmuş hacı. bu duruma hiddetlenen tanrı, "ibneliğin lüzumu yok" düsturundan yola çıkarak, 10.000 volt sanayi cereyanı ile eşdeğer yıldırım vasıtasıyla koca kavmi yer yüzünden silmiş vs..

yalnız ne enteresandır ki; aynı hikaye daha semavi dinler ortada yokken antik yunan ve akad mitinde de yer alıyor. hera ile iş birliği yapıp zeus'un otoritesine karşı gelen bir kabile, zeus'un hışmına uğrar ve zeus, musallat ettiği yıldırımlar vasıtasıyla isyan eden kabileyi yer yüzünden siler.

nuh tufanı: hacı, yine kötülüğün ayyuka çıktığı bir dönemde tanrı, nuh peygamer ile irtibata geçip, söz konusu şerrin devam etmesi halinde mezopotamya'yı cezalandıracağını ifade ediyor. bunun üzerine nuh peygamber de cemaate durumu izah ediyor. cemaat, nuh peygamberi siklemeyip aleme devam etmeyi tercih ediyor. sonrasını biliyorsunuz canlar.

yalnız ne enteresandır ki; aynı hikaye daha semavi dinler ortada yokken mezopotamya'da hüküm sürmüş sümerlerin gılgamış destanında yer alıyor. sadece karakterlerin adları ile tufanın oluş nedeni rötuşlanmış.

yarı insan-yarı tanrı olan uruk kralı gılgamış, halkına eziyet ettiği gerekçesiyle gök tanrısı anu ile papaz olur. anu, gılgamış'ı öldürmesi için endiku'yu görevlendirir. velakin endiku ile gılgamış arasında yaşanan amansız cenkin galibi gılgamış olur. daha sonra gılgamış ile endiku kanka olurlar. yedikleri içtikleri ayrı gitmez keranecilerin. aşk tanrısı iştar da gılgamışa hastadır ve o'na evlenme teklif eder. reddedilen iştar, bu olayı gururuna yediremez ve gılgamışı öldürmesi için dünyaya bir boğa gönderir. gılgamış ile endiku birlik olup boğayı tandıra yatırırlar. gılgamışa yardım ettiği için endiku tanrılar tarafından cezalandırılır ve hakkın rahmetine kavuşur. endiku'nun ölümüne çohh içerleyen gılgamış tanrılara lanet okur. bunun üzerine iştar, bel ve enlil gılgamışı cezalandırmak için büyük tufanı başlatırlar. tufandan kurtulan gılgamış, çok sevdiği kadim dostu endikuyu tekrar hayata döndürebilmek için ölümsüzlüğün sırrını muhafaza eden bilge utnapiştim, diğer bilinen adıyla ziusudra'yı aramaya koyulur. bulur da keraneciyi. fakat ölümsüzlük otunu yiyemeden nalları diker.

iki öyküyü de mukayese edelim. nuh peygamberin ölümsüz olduğu rivayetini bildiniz mi? ha işte lokman hekim geyiği de burada devreye giriyor.

yaratılış teorisi: bilindiği üzere, semavi dinlere göre insanoğlunun soyu adem ve havva’ya dayanır. hikayeyi anlatmama lüzum var mı? yok.

yalnız ne enteresandır ki; aynı hikaye daha semavi dinler ortada yokken sümer mitinde yer almaktadır. üşenmezseniz google’a “luluamelu, enki, ninmah veya enlil” yazıp acı gerçek ile karşılaşabilirsiniz. yasak meyve, cennetten kovulma ve kaburgadan eş yaratma hikayeleri birebir araktır...

şimdi sizlere sorarım; ekşi sözlükten bir entry araklasam ve söz konusu entryin üzerinde biraz oynayıp lafmacun’a nakletsem, sizler de bunu farketseniz, hakkımda ne düşünürsünüz? hırsız dersiniz değil mi?

   hazreti muhabbet   01.09.2008 18:10
   #1020751
2.

turan dursun'un incelediği, fikirlerini beyan ettiği konulardan bir tanesidir.
http://www.turandursun.com/...d=14&p2001_articleid=11

   kaamos   01.09.2008 18:30
   #1020765
 
reklamı kapat

yazdır