sunni zulmu

1.

yüzyıllardır sünnilerin aleviler üzerinde sürdürdüğü zulüm.
gerek inanç bazında gerekse uygulama bazında nefretleri zulmün şahikasını bulmuştur. alevileri her daim hor gören bu yobazlar bilmezlerki aleviler onlardan kat be kat üstündür.
debelenip dururlar kendi necasetlerinde. ezemediler, bitiremediler. bunun için de azgınlaştıkça azgınlaşıyorlar. sözlükte de var böyleleri. kendi sığ beyinleriyle güya dalga geçiyorlar alevilerle.

   sururi   14.06.2008 20:10
   #946469
2.

yıllar 2000'e ulaştığında, böyle bir şey en azından milyonların yaşadığı şehirlerde konuşulmaz olmuştu. ta ki 2002'ye kadar.

ne oldu 2002'de? "sünniler üstündür" temalı konuşmaların söz aralarında "aleviler kardeştir", "onlar da müslümandır" dedi büyük iktidarımız. teşekkürler başbakan, teşekkürler hoca efendi. siz söylemeseniz, aleviler müslüman olduklarını bilemiyordu. hatta cem evlerinde gece-gündüz bu tartışılıyordu: "biz müslüman mıyız, deist miyiz?" diye.

e tabi hedef "sünniler üstündür, aleviler de müslüman sayılır canım" noktasına geldiği için, yine bir ayrımcılık başlamış ve aleviler üzerindeki baskı artmıştır.

aslında yaşadığım muhitte karşılaştığım onca "tesadüf" olmasaydı, bunları düşünürken tereddüt ederdim; ama ne yazık ki yaşadığım yerde insanlara nasıl davranıldığını görmek, "sunni zulmü" denilen şeyin gerçekten var olduğunu kanıtlıyor; en azından bana kanıtlıyor.

bir semt düşünün, 80'lerde solcuların hakim olduğu, çoğunluğunu alevilerin oluşturduğu. şimdilerde böyle bir hakimiyetten bahsedemesek de aleviler ve sol görüşü benimseyenler çoğunlukta... ve düşünün, bu semtte her hafta belli aralıklarla elektriklerin kesilmesini, otobüs seferlerinin semtin %10'una bile yetmediğini, çevre düzenlemesinin asla yapılmamasını. asfaltın artık yürürken bile düşmek için neden teşkil ettiğini vs. vs.

evet, incirli sakini olan yazardan dinlediniz. üstelik turgut altınok ve melih gökçek'in sünni olması ve altını çizerek söylüyorum , keçiören günden güne modernleşirken yanı başındaki, incirli'de hal yukarıda anlattığım şekilde. üstelik abartmıyorum, keçiören'den taş atın, incirli'ye yetiştirirsiniz. yani bir "artniyet" olmasa, keçiören ile birlikte incirli de gelişirdi. çünkü keçiören'in yakınındaki birçok semt gelişti. peki neden incirli hala böyle?

akon'dan aleviler ve incirlililer için gelsin:
<bkz: ghetto>

   gmnd   14.06.2008 20:27
   #946486
3.

neden sünni ekol dünya üzerinde islam mezheplerine göre daha baskın? nedeni çok basit ve yalın. malının 40/1'ini ver malın temizlensin geriye kalan 40/39'u gönül rahatlığı ile afiyetle ye... paradigmasına sahip olduğu için...mal-mülk devreye girince, cinnet geçiriyor insanlar! aman malıma dokunma da canımı al güdüsü hakim. islam olmuş parateizm ve mülkizm. eskiden komşusu açken tok olan bizden değildi. şimdi konjonktür konformizm'e evrildi. komşusu burjuva olmayan bizden değildir oldu. bir zamanlar hakim olan ehli sünnet vel cemaat, bugün oldu ehli sünnet vel şatafat...ye kürküm ye misali...

edit: anında eksileyerek sünni ekolün haysiyetini kurtaran dostumuzu alkışlayalım

   mevlana ya diss atan yunus   31.01.2013 23:25 ~ 23:30
   #2584387
4.

ruh ve beden arasında bir şavaş yoktur aslında. ta ki; ruh'ları hınbıl,bedenleri teslimiyetçi olanların düşünceleri hariç! aslın da çoğumuz, kendimizi uyutmak için, çocuklarımıza ninni söyleriz.! ve bütün sözlerimiz akıl sofrasından dökülen, kırıntılardan ibarettir. vicdansızlar kalemlerini yüreklerimizin kanına daldırıyorlar. sonrada ortaya çıkıp vahiy ve ilham aldıklarını iddia ediyorlar. her insan biraz da sezar'dır aslın da! an gelir kendi şehrini kendi elleri ile tutuşturuverir ve her daim kendini sırtından bıçaklayarak öldürecek bir brutus doğurur.

hüznü, kendisini neşeli gönüller ile şarkı mırıldanmaktaan alıkoymayan mahzun gönül ! ne de soylusun aslın da.

nedendir bilmiyorum ama, kelimelerin dalgaları benliğimi sürekli kuşatsa da, derinliğim daima suskun kalıyor! her neyse demem o ki; şeytan sen doğduğun gün ölür aslında. ta ki sen eylemlerinle onu yaşatmak için suni tenefüs yapmadığın sürece.! eğer dünyanda bir şeytan varsa, bilki onu sen kendi ellerin ile yaratmışsındır. o zaman nasıl yaratabiliyorsan, öyle de öldürebilirsin. çıkar kılından kılıcını ve vur şeytanının boynunu! o zaman hayat daha da güzel olacak...korkma!!!

   mevlana ya diss atan yunus   31.01.2013 23:30
   #2584390
5.

ben islam'ın elçisi muhammed'i bir tane sanıyordum... içinde yaşadığım topluma bakıyorum da meğer binlerce muhammed varmış. ben ruhsal yükseliş olan mirac'ı sadece elçi muhammedin müşahede ettiğine inanıyordum ucu yalan bir rivayete dayanmış olsa da, ohoooo...
meğer herkes göğe gidip gelmekteymiş. bu insanlar allah katına çıkmışlar. cenneti görmüş, cehennemi en az on kere tavaf etmişler. bu kadarla kalsa yine iyi, elçi muhammede bile nasip olmamış tüm pratikler, bunlara nasip olmuş. meleklerden tutun da, cennet ve cehennemde ne kadar mahlukat var ise, her biri ile röportaj bile yapmışlar. gezmişler, görmüşler, dere tepe demeden dolaşıp geri gelmişler. sen istediğin kadar kıçını yırt kitabı kavramak, seninle konuşan rabbi bir nebze de anlamak için... o'nlar anlayalı yıllar olmuş. o kadar eminler ki herşeyden ve tanrıdan...!
dokunmuşlar, içselleştirmişler ve bir bilince çoktan ulaştırmışlar. denizler mürekkep olsa, ağaçlar kalem olsa onların sözü biter rabbin sözü bitmez denmesi bile onların hızını kesmemiş. tanrıyı bile yalayıp yutmuş evlerinin en güzel köşesinde duvara asmışlar. şimdi bu adamlar dinlermi beni? cenab-ı allah misafir etmiş onu ve hatta katına buyur etmiş. yedikleri içtikleri ayrı gitmiyor ki... sırlarını vermiş, gaybını açmış adamlara. biz ne desek boş! bunların belden aşağısı insan, belden yukarısı ermiş.. ne desem bilemedim şimdi bunları daha anlatmak için. e ne mutlu bana her yanım ermiş, her yanım ulem-ağa ile dolmuş...

   mevlana ya diss atan yunus   31.01.2013 23:33
   #2584391
6.

sunni'nin zulmü varsa sevenin allahı varmış. yukardan ekstra bilgi aldım. gates of vallaha lan.

   alexis   31.01.2013 23:37 ~ 04.02.2013 03:41
   #2584393
7.

<bkz: seri eksileyen sünni>

   mevlana ya diss atan yunus   31.01.2013 23:55
   #2584397
8.

islam dinini mezheple bir tutmak ve ötekileştirip saldırmak ya da ortalığı karıştırmak, artık bu tarz tartışmalara girmek istemeyenlere yeterince zulüm olmaktadır.

islamın mal-mülk edinirken her şeyi mübah gösteren anlayışı olmadığı gibi sonuçta kazananın da hemen etrafla kendini maddi olarak eşitleme gibi bir zorunluluğunun olduğunu sanmıyorum.

beğenmeyen 40 kazanıp 39unu dağıtsın. hatta günümüzde 40/40 nı da kendi yiyen vardır.

asgari ücret, sendika, yasalar vs vs varken artık mezhep tartışması yobazlığa kaçıyor gözümde.

   di mi ama   31.01.2013 23:56 ~ 01.02.2013 00:19
   #2584398
9.

öyle bir topluma evrildikki en büyük "hırsız" olan zenginler ve servet sahipleri önünde ceket ilikleyen bir millete dönüştük. mülkpereste saygı, millete saygının önüne geçmiş. hayatı tersinden okuyup, düzünden ve düzenden medet uman, düzülenler olmuşuz haberimiz yok...

   mevlana ya diss atan yunus   31.01.2013 23:58
   #2584399
10.

tüm sünnilere mal edilemeyecek zulümdür.

   neldock   01.02.2013 00:02
   #2584400
11.

<bkz: müslüman müslümanın kardeşidir ara karıştıran ibnedir>

   thenightstalker   01.02.2013 00:04
   #2584402
12.

<bkz: sivas katliamı>
<bkz: maraş katliamı>
<bkz: çorum katliamı>
<bkz: gazi olayları>

............

bi de şimdi kahraman özgür suriye ordusu'nun suriyeyi demokratikleşme amacı ile yaptığı katliamlar.

   goodcatt   01.02.2013 10:58
   #2584487
 
reklamı kapat

yazdır