swordfish

1.

başındaki sahne ile izleyiciyi dumura uğratan güzel filmdir. başrollerinde john travolta,hugh jackman ve halle berrynin oynadığı amerikan yapımı bir filmdir. hayatımda izlediğim en iyi efektli patlama sahnesi bu filmdedir.

   raindrop   09.06.2009 12:58 ~ 24.06.2009 00:00
   #1431306
2.

içerisinde hacker teması bulunan filmler ortak bütçeli ve hitap ettiği kesime bile heyecan vermeyen yapımlar olarak ün salmışlardır. tabi aralarında ön plana çıkanları olsa da swordfish kadar başarılı onlanına rastlamak gerçekten zor.

fazla film yapmayan ancak çektiği nadir aksiyon filmleri ile ün salan dominic sena'nın elinden çıktığı için de hız ve aksiyonun film içerisinde hiç kesilmediği belirtmek gerekiyor. zaten aksiyonun hızı konusunda gone in sixty seconds'ı izleyen herkes dominic sena'nın bu hız konusuna ne kadar taktığı bilebilir. swordfish'i de bir çok hacker/aksiyon filminden bir adım öteye taşıyan da bilgisayar ve aksiyon dünyasını aynı çerçeve de yansıtması sanırım.

film üst metin olarak klasik baba - kız olayını ele alıyor. bir çok aksiyon filminde rastladığımız kızını kurtarmaya çalışan babanın hikayesinin fazla açıklamaya gerek de yok. filmin fark yaratanı ise alıştığımız hollywood filmlerinde bulunmayan teröre karşı amerika savunma yönteminden geçiyor. zaten bu konu da john travolta'nın canlandırdığı gabriel shear'ın replikleri izleyiciyi büyülüyor.

john travolta bir kaç film dışında renkli dünyanın ortalama yıldızlarında biri sayılırsa da film içerisinde karakterini ekrana en iyi yansıtan oyuncu olmuş. canlandırdığı karakter de tam tipine uygun olan bir kötü adam olunca ortaya süper bir uyum çıkmakta. özellikle filmin açılış sahnesinde hollywood dünyası yaptığı eleştirisel bakış ile kendisine hayran bırakıyor. sanki bu sahne quentin tarantino filmlerine bir gönderme yaparak saygı duruşunda bulunuyor. en azından kişi de bıraktığı etki o şekilde.

şu an dünyanın en popüler oyuncularında biri olan hugh jackman'da film içerisinde gelecekte ne kadar iyi bir oyuncu olacağını 2001 yılından izleyiciye hissettiriyor. halle berry ve don cheadle oyuncuları için ise fazla söyleyecek bir şey bulunmuyor. karakterlerinin hakkını yeteri kadar vermişler.

film içerisindeki hacking sahneleri için de bir çok eleştiri bulunmakta. ancak düşündüğümüz de film içerisinde gerçek bir kod yazım şekli kullanılsaydı, filmi kaç kişinin izleyeceyi ayrı bir tartışma konusu olurdu. zaten bu tip filmler de mantık hatası aramanın hiç bir anlamı bulunmuyor. bu nedenle bu konulara takılmamak gerektiğini belirtmekte fayda var.

swordfish genel olarak çerezlik bir aksiyon filmi gibi görünse de içerisinde barındırdığı kadro, aksiyon ve eleştirisel bakış açıcısı aynı kefeye konan bir çok filme yukarından bakıyor. aksiyon ve teknoloji meraklı her bünyenin izlemesi gereken bir film olarak kendisi belli ediyor.

   ragiax   23.03.2010 03:08
   #1991822
3.

<bkz: hacker temalı filmler>

çok iyi bir filmdir. hekırın biri kahramanlık yapar olaylar gelişir.

   devrimci sql   30.05.2010 00:55
   #2076908
4.

şu patlama sahnesiyle dağıtmış olan filmdir. sesin çok açılıp, görüntünün tam ekran yapılması şarttır.

http://www.youtube.com/watch?v=z2zvz1v7hig

   yenitara   29.11.2012 16:35
   #2573723
 
reklamı kapat

görseller

yazdır