t 129 taktik taarruz saldiri helikopteri

1.

t-129 türkiyen'in 12 yıl süren uzun inceleme ve araştırma döneminden sonra, ilk etapta 51 adet olmak üzere almaya karar verdiği ve türk savunma sanayii şirketi taı ve italyan savunma sanayii şirketi agusta westland'ın önderliğinde geliştirilen türk-italyan saldırı helikopteridir.tüm haklarını yaklaşık 3 milyar dolara atak ismi verilen bu proje ile türkiye, italyadan satın almıştır.

   paradise city   20.01.2010 09:12 ~ 09:12
   #1871148
2.

üretim tesisinin yerli olması ve bu vesileyle helikopter sanayisinde başlangıç için önemli bir adım atılması projeyi çok önemli kılmaktadır. tekerlekli olması ve kullandığı mühimmat açısından büyük avantajlar sağlaması bu ürünü türk silahlı kuvvetlerindeki diğer helikopterlerden farklı yapmaktadır. bu helikopter; 1 pilot, 1 kişi de silahçıdan oluşmak üzere 2 kişilik personele sahiptir. projede helikopterin en önemli parçası olan görev bilgisayarının üretimini aselsan ve tübitak daha önce yapmıştı. görev bilgisayarı, hem uçuş hem de silah sistemlerini kontrol ediyor. milli ve özgün görev bilgisayar sisteminin entegrasyonunu taı’den de yapısal destek alarak aselsan başarıyla tamamladı.

görev bilgisayarının yer,uçuş ve atış testleri ah-1s cobra helikopteri üzerinde başarıyla tamamlandı. aselsan ayrıca aselflir 300t adı verilen aviyonik termal görüş ve nişangâh sistemini de yüzde yüz yerli imkânlarla üretmiş bulunuyor.

aerodinamik yapıda yapılacak bazı değişikliklerin (burun, yan kanatçıklar ve kuyruk parvanesi vs.) yanında, mevcut 8 adet tow silahı podlarının 12 ye çıkarılması tasarlanmaktadır. ayrıca stinger lancerlerlerinin montajında yenilik ve 5 eğik uçlu pervane kolunun olması (pal sayısı) sessizlik ve performans açısından başarıya katkı sağlayacak bir çok özellikten, bir kaçı olarak ön plana çıkmakta.

yapılacak bazı diğer teknolojik geliştirmelerle, dünyanın en başarılı saldırı helikopterleri arasına girmesi planlanmaktadır.

   paradise city   20.01.2010 09:12 ~ 09:12
   #1871149
3.

envanterdeki mevcut 41 (resmi değildir) cobra serisi helikoptere eşlik edecek bu yeni seri helikopter türkiye'de üretilecek. firma, lisansı da dahil olmak üzere helikopterin tüm teknik özelliklerini türkiye’ye vermeyi kabul etti. türkiye üretimi olduğunu göstermek ve a-129 dan farklı bir dizayn olduğunu vurgulamak amacıyla helikopterin ismi t-129 olarak isimlendirildi. yaklaşık 3 milyar dolarlık bu alım sayesinde, büyük teknoloji ve tecrübe akışı sağlanacaktır.

yapılan son antlaşmalar dahilinde de helikopter tamamen türk malı statüsüne kavuşmuş bulunuyor. helikopterin bütün hakları artık taı'ye ait ve üçüncü ülkelere satışını sadece türkiye yapacak. savunma sanayii müsteşarlığı tarafından oluşturulan komisyon tarafından türkiye şartlarına uygun olarak tekrar yapılandırılacak. modernize edilip günümüzün şartlarına uyarlanacak olan helikopterin ana yüklenicisi taı. ayrıca projede agusta westland ve yazılımları yapıcak olan aselsan da bulunmakta. ilk prototipin uçuş denemesi 2009 eylül ayında başarıyla yapıldı. helikopterin motoruna kadar büyük oranda değişeceği ve yeni nesil bir helikopter olacağı tahmin ediliyor. italya'nın yaptığı helikopterden büyük oranda değişeceği düşünülen heliopterden şimdilik tamamen yerli olarak 51 adet üretilecek. genelkurmay başkanlığı isteği doğrultusunda da (kuvvetle muhtemel)bu sayıya 41 helikopter daha eklenecek. pakistan, malezya, azerbeycan ve ürdün'ün türkiye nin üreteceği bu helikopterden alacaklarını açıklamaları helikopterin geniş bir pazara hitap edeceğini düşündürüyor.

   paradise city   20.01.2010 09:13
   #1871150
4.

ilk olarak italyada a129 ismiyle üretilmiştir. agusta spa şirketi yaptığı çalışmalarla a-129 saldırı helikopterinin taktik kabiliyetini geliştirdi. agusta ar-ge grubu çalışmaları 4 konu üzerinde yoğunlaştı.bunlar hellfire yükünü 8'den 12'ye çıkartılması, mevcut 4 adet silah paylonuna ek olarak, kanat uçlarına stinger için birer paylon takılması, helikopterin ıge ve oge havir değerlerinin yükseltilmesi, mast üzerine radar takılmasıydı. helikopter'in ıge ve oge havir değerlerin yükseltilmesi konusunda çalışmalar ar-ge faaliyetlerinin en zor ve detaylı bölümünü oluşturdu ve pal dizaynında bazi değişikleri gerektirdi. sonuçta, pal uçlarında yapılan aerodinamik şekillendirme sayesinde helikopterlerin ıge ve oge havir değerleri yaklaşık yüzde 20 arttı. a-129'un taktik kabiliyetini geliştiren diğer bir gelişme, helikoptere mast radarının takılması olarak gösterilebilir.son yapılan çalışmalarla longbow radarı yerine ıaı/elta şirketinin f-4 uçaklarına evvelce takmış olduğu arama ve hedefleme radarı (surveillance and targeting radar) her yönüyle a-129 için uygun görüldü. seçilen radar ısar ve sar kabiliyetli olup hem kara hem deniz hedefleri nitelik ve koordinatlarnını en az 30 km mesafeden saptayabiliyor.

sistemin türkiyede üretilmesiyle birlikte, helikopterde roketsan tarafından da üretilen hydra ve cirit füzelerininde sorunsuz olarak kullanılması planlanmaktadır. ayrıca 20 mm 'lik top mermisi de daha önce cobralara üretildiği haliyle yine aynı şekilde, mke tarafından üretilecektir.

   paradise city   20.01.2010 09:13
   #1871151
 
reklamı kapat

yazdır