tallulah bankhead

1.

"i'm serious about love. i'm damned serious about it now.... i haven't had an affair for six months. six months! too long.... if there's anything the matter with me now, it's not hollywood or hollywood's state of mind.... the matter with me is, i want a man! ... six months is a long, long while. i want a man!"

-motion picture magazine'e vermiş olduğu röportajdan.

sakdlaksdlsd


öhm!

1902 doğumlu sahne ve sinema sanatçısı, talk showcu, daha da mühimi; bir yenge tallulah bankhead. kasjdklsd etkileyici sesi ve güzelliğiyle birlikte liberal duruşu, kadın hakları ile ilgili yapmış olduğu çalışmalar ve özel hayatıyla gündemden düşmemiş bir dönem kadını.

filmografisinde;

<bkz: a royal scandal>
<bkz: stage door canteen >
ve hiçkok'un lifeboat'unun yer aldığı tallulah, oyunculuğundan âzâde, özel yaşantısındaki tercihleriyla dahi fazlasıyla merak uyandıran bir kadın.

[bir spoiler verelim ki pekişsin]

----- spoiler -----
bisexuality and alleged sexual exploits

rumors about her sex life have lingered for years, and she was linked romantically with many notable female personalities of the day, including greta garbo, joan crawford, marlene dietrich, eva le gallienne, laurette taylor, katharine cornell and alla nazimova, as well as writer mercedes de acosta, the wealthy betty carstairs, and singer billie holiday.
----- spoiler ----- *

birçok erkek bu kadar kadınla birlikte olmak ümidi dahi beslemezken..

kldsjklsadjkl

velhâsıl, tam bir bonne vivante imiş tallulah bankhead,

tam bir bonne vivante..

hehe.

allah taksiratını affetsin aklsdjksld

   king of the tawn   08.02.2012 10:49 ~ 09.02.2012 10:28
   #2483349
 
reklamı kapat

görseller

yazdır