tam ilmihal saadeti ebediye

1.

kendileri dışındakileri kafir ilan eden zihniyetin başvuru kaynağı.
konulara islami açıdan açıklama getirme gayretindeyken alakasız açıklamalar barındıran yayın. onlara göre ictihad kapısı kapanmıştır ve bundan sonra kimse ictihad edemez. bu şekilde dini tekellerine almışlardır akıllarınca çakallar.

   sururi   16.06.2008 13:21
   #947734
2.

dogru yazilisi tam ilmihal seadet-i ebediyye olan kitabdir. son zamanlarda yazilmis en kiymetli kitablardandir.

kitabin yazari huseyin hilmi isik efendi, tib, fizik, mekanik, kimya, teknik kimya ve eczacilik egitimi almis, turkiye’nin ilk kimyageri unvanina sahip, 7 yabanci lisan bilen kiymetli bir bilim adamidir. dini ilimleri seyyid abdulhakim arvasi (kuddise sirruh) hazretlerinden ve bu zatin vefatindan sonra; kiymetli oglu seyyid ahmet mekki (kuddise sirruh) hazretlerinden ogrenmistir. muspet ilimleri ise kiymetli bilim adamlarindan ogrenmistir. von mises’den yüksek matematik, prager’den mekanik, dember’den fizik, goss’dan teknik kimyâ okudu. kimyâ profesörü arndt’ın yanında çalıştı. takdîrlerini kazandı. arndt’ın yanında altı ay travay yapıp, (phenyl-cyan-nitromethan’ın nitron-esteri) cisminin sentezini yaptı ve formülünü tesbit etti. boylelikle element bulan turk olarak bilim tarihine gecmistir.

dünyâda ilk olan bu başarılı travayı, fen fakültesi mecmûasında ve almanya’da çıkan "zentral blatt" kimyâ kitâbının 1937 târîh ve 2519 sayısında (h. hilmi ışık) isminde yazılıdır.

hüseyin hilmi ışık, 1936 senesi sonunda 1/1 sayılı kimyâ yüksek mühendisliği diplomasını aldı. o sene türkiye’de ilk kimyâ yüksek mühendisi olduğu, günlük gazetelerde yazıldı. bu başarısından dolayı askerî kimyâ sınıfına geçirilerek, ankara, mamak’ta zehirli gazlar kimyâgeri yapıldı. burada on bir sene kalıp, auer fabrikası genel direktörü merzbacher ve kimyâ doktoru goldstein ve optik mütehassısı neumann ile yıllarca çalıştı. onlardan almanca da öğrendi. harp gazları mütehassısı oldu. başarılı hizmetler gördü.

kitabin kiymetli yazari merhum huseyin hilmi isik efendiden bahsettikten sonra kitaba geri donecek olursak; kiymetli olanin her zaman dusmanlari, iftiracilari olmustur. gerceklerin altinda ezilen zihhniyetler, bu kiymetli kitaba cevap veremeyince iftira yoluna basvurmuslardir her zaman.

kitabta kafir ve mu’min’in tarifi cok guzel yapilmis ve birakin kendi disindakileri kafir ilan etmeyi, muslumana (ehl-i sunnet olmayanlar da dahil olmak uzere) kafir demenin kufur oldugu acik acik yazilidir. hem de bircok yerinde...

tabii bilimi, ogrenmeyi, arastirmayi tercih etmeyen orumcek beyinliler, kulaktan dolma, hicbir dayanagi olmayan sozde bilgileri ile bu kitaba saldiriyorlar.

$unu da bir cevap olarak belirtmek isterim ki; bu kitapta, yazarinin fikirleri yer almamaktadir. kitabin kiymetli yazari, binlerle yildir yeryuzune gelmis ve insanliga hizmet etmis kiymetli bilim adamlarinin kitaplarindan istifade ederek ve her bilgiyi kaynak belirterek yazmistir. kitabin hazirlanmasinda binlerce ilim adaminin, onbinlerce kitabindan istifade edilmistir. bu ilim adamlari ve kitaplari, kitabin sonundaki fihristte yer almaktadir.

kitapta sadece dini bilgiler degil, astronomi, fizik, kimya, tip, matematik gibi ilimler hakkinda da bilgiler yer almaktadir. bircok hastalik ve tedavileri kitabin ilgili bolumunde yer almaktadir.

kendilerine din adami susu vermis din dusmanlarinin maskelerini dusurdugu, yuz karalarini tum dunyaya gosterdigi ve temiz genclerimizi aydinlattigi icin hasetcileri her donemde iftira ve yalan yolunu secmis ama bir kere bile insafla kitabi okuma yolunu secmemislerdir. bu hasetcilerin, bu gayretleri hicbir zaman iltifat gormemistir. zira gunes balcikla sivanmaz

goruyoruz ki; sozlukte de bu iftiraci ve yalancilardan mevcuttur. bu iftiraci ve yalancilar iyi bilmelidirler ki; asil cakal kendileridir. kitabin yazari hicbir zaman dini tekeline alma gayretinde olmamis, bu gayrette olan din dusmanlarina karsi omrunun sonuna kadar mucadele etmistir.

senin agababalarin, bu kitabin yazarinin sahip oldugu ilmin trilyonda birine sahip mi acaba? zira bu kitabin yazari omru boyunca 60.000 (altmis bin) cild kitap okumustur. bu da kulagina kupe olsun.

tavsiyem, iftira etmeden once kitabi bir kere olsun okumandir. o zaman da bakalim ayni sekilde konusabilecek misin?

   fevrihareketler   16.06.2008 14:10 ~ 17:55
   #947796
3.

müziği haram sayan zihniyet ürünü.
ayrıca;
''kadın, kız veyâ parlak oğlan sesini, yanında kendilerini görerek dinlemek, mahremleri olmıyan [yabancı] erkeklere harâmdır.''
şeklinde şahane bir yorumu vardır.

<bkz: parlak oğlan sesi>

   sururi   25.06.2008 19:29
   #957119
4.

kitaptan alıntı:
''yedi yaşındaki çocuğa, nemâz kılmasını emr etmek, on yaşında kılmaz ise, el ile döğmek lâzımdır. mektebdeki mu’allim, talebesini de, çalışdırmak için, el ile üç kerre döğebilir. dahâ fazla vuramaz.''

islam sevgi, barış, hoşgörü dinidir. dinde zorlama yoktur. değil mi ?

not: dikkat edin 3 kere !!! allah'ın ahkkı üçtür.

   sururi   01.07.2008 10:25
   #962183
 
reklamı kapat

yazdır