tanriya donmek

1.

kimisine göre seccadeyi kıbleye yönlendirmekken, kimisine göre de tanrıdan ayrı olunduğu sanrısından kurtulmaktır. tanrı birdir, bir olandır. isyan eden tanrıya etmiş olmaz. çünkü isyan ettiği şeyi zaten kendinden ayrı tutmuştur. bu da tanrının birliğine zıt bir durumdur.

tanrı sözcüğüne gıcık olanlar vardır. aslında gerçek, sözcüklerle kirletilmektedir. bu yüzden, bir sözcüğün kişinin zihnindeki karşılığının olumsuz olma ihtimalinin yüksek olabileceğini göz önünde bulundurmalıyız. örneğin, hem ateist olup hem bir olana iman etmek mümkündür. zihnini berraklaştır. koşullanmış, ezberlenmiş, otomatikleşmiş davranışlarının kaynağı, kontrolsüzce çalışan zihnindir. zihninde tutunduğun her şey düşmanın. düşmanını iyi izle. ...ve unutma. ezelî ve ebedî olan sensin. düşmanının sana karşı hiç şansı yok. bunun huzurunu hisset. zihnindeki kontrolsüz düşünce akışını izleyebilmen bir mucizedir ! demek ki sen, zihninde uçuşan bir sürü imge, cümle veya algı kaynaklı diğer unsurlar değilsin. neden kendini bir de zihninin içinde oluşturmaya gerek duyasın ki? zihnine baktığında geçmişe bakarsın. oysa ki sonsuz hayat "şimdide"dir. gelecekle ilgili planlar iyi hissetmek içindir. ego tatmini içindir. bir yol çizersin ve o yol hiçbir zaman kaderinle örtüşmez. var oluşundan zevk almak için, bir şeyler yapmış gibi görün tabii. ...ama bence yalnızca kendini kandır. şunu ben yaptım, böyle olmasını sağladım, küçük dağları ben yarattım tarzı cümleleri yalnızca kula kulluk edenler dikkate alır.

son olarak sevgiyle kal. sevgi çok nazlı bir yârdir. (bana çok naz yapıyor en azından) tanrının gölgesidir o. bir ol ve bunu disiplin hâline getir. ...ve sevgi gelir. zaman içinde sızar. yine de sabırsızlık hastalığına yakalanma. iman et ve bunu sonsuz kıl. geçmişi, geleceği, zamanı unut. anda kal. bilinçli nefes al. bu, temel meditasyondur. kıskançlık, nefret, hüzün gibi duygularının sebebine değil (çünkü bunlar hiçbir zaman zannettiğin sebepten dolayı oluşmaz) varlığına dikkat kesil. sadece duyguyu hisset, onun düşünceler yumağına dönüşmesine ve seni ele geçirerek, yönetmesine izin verme. böylece ne olur? huzur gelir. huzur nedir? gönül gözünün berrak görmesidir. gönül gözün açıldığında hayatı olduğu gibi algılarsın. sen izleyicisin. evren, şahit olman gereken bir yanılgı. o bir tufan. bu tufanın gerçek olmadığının farkına vardığında, onu gözünde büyütmezsin. sadece onu izle ve ondan özgürleş. onun parçası olma, sen o değilsin. sen ifade edilemezsin, birsin, bütünsün. belki de şimdi hissediyorsun.

   o dan sonraki l u dan sonraki m   24.09.2010 00:38 ~ 00:39
   #2181403
2.

ona uzak değiliz ki dönelim.
mesele o'nu fark etmektir...

   farkedenben   24.09.2010 00:40
   #2181411
 
reklamı kapat

yazdır