tantalos

1.

zeus ile plouto'nun oğlu ve bir frigya kralı. tantalos, tanrıların hoşgörüsünü kötüye kullandı ve cehennemde sonsuz açlığa ve susuzluğa çarptırıldı.

   k   25.02.2007 17:29
   #236360
2.

batı anadolu'da bir frigya kralıdır. zeus ile plouto'nun oğludur. sipylos(manisa) dağında hüküm sürüyordu. atlas'ın kızı dione ile evlenmişti. paktolos ırmağının kızı eurnassa da onun karısı idi. pelops ve niobe onun çocuklarıydı. tantalos, tanrıların hoşgörüsünü kötüye kullandı ve müthiş bir azaba çarptırıldı.

   auset   25.02.2007 17:29
   #236364
3.

tantalos' un gücü serveti herşeyi vardı; halkı ona büyük sevgi duyuyordu; daha da önemli tanrılar da seviyordu onu.insanoğlu işte yinede gözü doymuyordu.dünyada ki güç ve zenginliklerin tümünü elinde bulundurduğundan, zamanla tanrıların tanrısal güçlerini kıskanmaya başladı.onların gizlerinin tümünü öğrenmeye kalkıştı.

tantalos un en çok merak etttiği konu tanrıların herşeyi bilip bilmedikleriydi.

bunu anlamak amacıyla, tanrıları bir şölene çağrdı. şölenin özel yemeği bir çorbaydı. zalim kral oğlu pelops u parçalatıp çorbaya doğratmıştı.

tanrılar herşeyi biliyorlarsa çorbaya ağızlarını bile sürmezler ama bir de bilmiyolarsa, ozaman istediği herşey kendine bağışlanıncaya kadar gözdağı vermeyi planladı, kurnazca.

yer mi hiç anadolu tanrıları? hilesi tutmadı. tanrılar tantalos'un ne yaptığını hemen anladılar ve zavallı pelopsa yeniden can verdiler.

tantalos'un da bu cezasından ötürü sonsuza kadar cezalandırılmasına karar verdiler.

cezalardan biri uyarınca, yanıbaşında nefis yemişlerle dolu bir ağaç büyüyecekti ama tantalos yemişlerden birine uzanmaya kalkıştı mı, dallar hemen ötelere, elinin ulaşamıycağı bir yere çekilecekti.

ingilizce' de bu kelime "to tantalize" tam elimizi uzattığımız zamanda çekilen bir şey karşısında duygularımızı dile getirmekte kullanılır.
yani mealen: to excite (another) by exposing something desirable while keeping it out of reach.

türkeçe'de ise tantana yapmak deyimi bu adamın işkenceye karşı yaptığı bağrış çağrışlardan, çıkardığı seslerden etkilenilerek "gürültü yapmak, baş ağrıtmak" olarak girmiştir dilimize. (yalan).

   tekerleksiz araba   28.04.2008 18:04
   #906631
 
reklamı kapat

yazdır