tarih boyunca dunyayi sarsan yanlislar

1.

okul kütüphanesinde elime geçen bir kitap bu. milliyet yayınları yazıyor üstünde,baya eski olmalı. nigel blundell'miş bu kitabı oluşturan.şimdi bazı örnekleri sunmak gerekirse;
1)1920 yıllarında bir gün irlanda'da albert muldoon adında bir sağdıç,yanında damat olduğu halde kileter köyünün küçük kilisesinde mihraba doğru ilerliyordu.ama mihraba varınca albert,damadın sağına geçeceğine soluna geçip durdu.
gelin de gelince tören başladı.alberti solda gören rahip sorularını ona yöneltti,albert de bunları yanıtladı.rahip töreni sona erdirdikten sonra mutlu çiftin kayıt defterini imzalamalarını istedi.ancak rahip albert'in imzalamasını söylediği halde gerçek damat defteri imzalamaya kalkınca yanlışlık ortaya çıktı.
hemen ikinci bir tören yapıldı.bu kez albert sağa geçti.
albert sonradan şöyle diyordu;
"arkadaşım damat christopher konuşamayacak kadar heyecanlıydı,onun yerine ben yanıtladım rahibi."
2)*
washingtonda diplomatlara verilen mükellef bir ziyafet..yeryüzünün dört bir yanından gelen önemli kişilerin hepsi hazır..erkekler smokin giymişler,kadınlar mücevherlerle ışıl ışıl..
başkan carter'in yüksek düzey danışmanlarından genç ve yakışıklı biri,yüzyılın üzerinde en çok konuşulan diplomatik gaflarından birini yapmak için o geceyi seçmişti.adamcağız şarabı biraz fazla kaçırmış olacak,kravatını gevşetmiş,yakasının düğmesini açmıştı.gerisini de konuklar şöyle anlatıyorlar: tam o anda adamın gözü mısır büyükelçisinin eşi bayan eşref gorbal'ın önü hayli açık giysisine ilişmiş.kadının elbisesini tutmak ister gibi elini uzatıp, "oldum olası piramitleri görmek isterdim" demiş.konuklardan pek azı bunu bir espri olarak almışken,başkan yardımcısı biraz sonra da kalkıp "işemeye gideceğini" söylemişti.
3)bir pilot,sevgilisi olan güzel bir hostese londra'da bir daire tutmuştu.bir yıl kadar mutluluk dolu bir aşk yaşamından sonra, zaten evli olan pilot,sevgilisine evi terk etmesini söyledi.
kadın eşyalarını toplaması için birkaç gün izin istedi.pilot bu istegini kabul etti.ve böylece de epey pahalı bir bedel ödemeye razı olmuş oldu.
pilot dünyayı dolaşmasını gerektiren bir uçuşa çıkmıştı.eve döndüğünde kızın gitmiş olduğunu ve giderken de ortalığı tertemiz,pırıl pırıl bıraktığını gördü.yalnız bir şey vardı: telefon açıktı.
pilot telefonu kapatmak için kaldırınca karşı tarafta amerikalı bir sesin durmadan saati tekrarlamakta olduğunu duydu.sevgilisi evden çıkmadan önce washington'un zamanı bildiren numarasını çevirip telefonu açık bırakmıştı.
bu yarıda kesilen aşk serüveninin bedeli 1200 sterlin oldu.
ve dahası..
kitap bir harika,öneririm dostlar !

   jpeg   11.11.2009 20:27
   #1730710
2.

kralların gücünü tanrıdan aldığı başta olmak üzere anneye bağıranlarnı taş olduğu gibi birçok yanlıştır.

   rhythmandsoul   11.11.2009 20:52
   #1730769
3.

haçlı seferleri öncesinde* avrupadaki insanların ortadoğuda cennet olduğunu sanmaları...

   raindrop   11.11.2009 20:58
   #1730780
 
reklamı kapat

yazdır