tarih kalemle yazilamadiginda tufekle yazilir

1.

el salvador'un kahramanı farabundo marti'nin kuzey amerikalı korsanların uçaklarına ateş açmak için bir orman ağacını siper alırken söylediği bir söz. yılmaz bir anti-emperyalist olan bu şahıs, şerefini mevki için satanlarca yapmak istediklerini yapamadan katledilmiştir ancak sözünü tutmuş, o tarihi yazmıştır.

aklın yolunun hiçe sayıldığı bir ortamda zaten yazılan yazının değeri nedir ki ? ters bir evrim içine girmiş, benliğini yitirmiş, önüne geleni kim olduğunu bile merak etmeden kurşuna dizecek kadar vahşileşmis kimselerle akıl yoluyla savaşılması halinde elde edilecek tek şey gözyaşıdır.

v for vendetta geçen etkileyici bir söz vardi ''bu maskenin altinda etten fazlası var. bu maskenin altında bir fikir var, ve fikirler kurşun geçirmezdir'' marti'nin tüfeğinde de mermilerden fazlasi vardi, yüreği vardi, tutkusu vardı. sonunda o tüfeklerle 100 civarı cuntacıdan arındırılmıstı el salvador'dan. ancak her şey bittiğinde, kendisi ve arkadaşlarıyla birlikte 40.000'e yakın köylü katledilmişti.*

öte yandan hala dünyanin birçok yerinde gerçek tarih kalemlerle yazılmıyor zira o kalemler yanlış ellerde. o kalemler gerçek kahramanlara hain, şaklabanlara da kahraman diyebilirler, diyorlar da zaten. lakin gerçek tarihin anlaşılması direnişte gizlidir. neydi bu adamların dertleri diye bir meraklanmak gerekir çünkü. kimse yoktan yere koşa koşa ölüme gitmez değil mi ?

el salvador'dan yükselen tüfeğinin sesi duyuluyor hala, tıpkı victor jara'nın gitarı gibi, tıpkı emiliano zapata'nın plan de ayala'siyla yükselen tierra y libertad sesleri gibi, tıpkı che guevara'nın savaşan kaybedebilir, savaşmayan çoktan kaybetmiştir çığlığı gibi, tıpkı deniz gezmiş'in 23,24 yaşında durdurulan kalbinin atışının duyulması gibi, tıpkı...

   painseeker   28.01.2008 17:50 ~ 18.01.2009 21:00
   #838485
 
reklamı kapat

yazdır