tarihi gotu ile analiz etmek

1.

yurdum insanının tarihe genel yaklaşımıdır ne yazık ki. i

lkokulda, ortaokulda, lisede hatta ve hatta yüksek öğretimde verilen tarih eğitimine bakın kuru bir hamasetten başka hiç bir şey bulamaycaksınız.

resmi ideolojinin tarih derslerini hatırlıyorum da hani o osmanlı'nın kuruluşu, yükselişi müthiş anlatılır hep. çoskuyla, örneklendirerek, ballı börek misali. sonra işler ters gitmeye başladığında hocalar geçiştirmeye başlar derslerde. bazı olaylar yok sayılır.

sonra kendiniz başka kaynaklardan araştırdığınızda tarih anlayışının hepten sakat olduğunu anlar, kandırılmış hissedersiniz kendinizi.

abdülhamit'i hep ulu hakan olarak bildim ben mesela. sonra durumun pek de öyle olmadığını anladım.

bu ülkenin insanları, hatta bazı tarihçileri, ismet paşaya, ömrü cephelerde geçmiş ismet paşa'ya, çok rahat hain diyebiliyor, vahdettin'i ise vatanperver ilan edebiliyor.

hamasetçi yaklaşıma son vermeliyiz. tarihten bir türlü ders alamayışımızın yegane sebebi bu. bir de tarihimize yakıştıramadığımız için tamamen duygusal davrandığımız konular vardır. en basitinden harem... hep harem şöyle savunulur, işte fendim cariyeler orada dikişi nakış kursu da alıyorlarmış, eğitimde görüyorlarmış. şimdi padişah bu cariyelerden, gözdelerden keyfine göre birini seçip onunla sevişiyor mu, sevişmiyor mu? bana bundan haber. ama hayır koskoca padişah yapmaz öyle şey. haremin bir ilim irfan yuvası olduğuna ben inanmam. inanmak isteyenler inansın.

gelelim 1915 olayları... ermenilerin soykırım iddialarına kadar tehcir uygulandığından bile haberimiz yoktu. çünkü bu olay derinlemesine anlatılmıyordu okullarda. benim görüşüm o günkü yönetim içinde kişisel oalarak hasmane tutum içinde olanlar olmuştur. ancak bir soykırım olmadığı anlaşılıyor. bunu hem ermenistan'ın hem de diapora'nın tarih kurulu oluşturulup, arşivlerin açılıp incelenmesine yanaşmamasından anlıyoruz. kopartılan vaveyla tamamen siyasi.

iyi de haklı olduğumuz bir tarihsel olayı bile insanlarımızdan neden saklıyoruz? neden şeffaf davranmıyoruz?

türkiye'nin en temel meseleleri bu tarihi yanlış okuma hastalığından dolayı doru konamıyor. şimdi türkçü, osmanlıcı arkadaşlar yavuz sultan selim'e toz kondurmazlar. bugün kürt sorunu diyoruz. kürt sorununun başlangıcı yavuz'un şah ismail ile olan anlaşmazlıkları yüzünden ortaya çımıştır. oradaki alevi türkmenler sürülmüş, yerlerine sırf sünni oldukları için kürt aşiretleri yerleştirilmiştir. hoş yavuz kürtlerden de hazzetmez ya. neden sınırın aşağısında türkmenler var da, iran'da var da bizim sınırlarımız içinde yoklar? işte tamamen yavuz'un politikaları yüzünden.

yavuz sultan selim'i çok seviyor olabilirsiniz. ancak çok seviyor olmanı size tarihi yok sayma çarpıtma hakkını vermez sevgili türkçü arkadaşlarım. ayrıca şunu a bildiğinizi sanmıyorum. şah ismail'in divanı türkçe'dir yavuz sultan selim'in divanı ise farsçadır.

gel gelelim hiç bir ümidim, inancım da yoktur. böye gelmiş böyle giderci neme lazımcı anlayış damarlarımıza işlemiş. ahbap çavuşlar dönüp kendi götlerini değil bizim götümüzü avuçluyor. biz de bundan pek şikayetçi değiliz. bu devran böyle dönüp gidiyor.

   faysal   10.02.2008 12:33
   #860734
 
reklamı kapat

yazdır