tarihte kurulan kurt devletleri

1.

tarihte kürt devletleri

alamut ziyar´i devleti :

ziyar devleti 1011 yilinda alamut devletinin kurucusu hasan el sabah tarafindan yikildi. ziyar devleti, kürt dailam asiretine mensup ziyar´i oglu merdavic tarafindan 930´da kürt yurdunun kuzeyinde kuruldu. egemenlik alani taberistan ve cürcan´i da icine alarak güneyde ısfahan´a, batida el cezire ve ırak´a, kuzeyde kafkaslar´a kadar uzaniyirdu.

dailam asireti, 9. yüzyilin sonlarina dogru, abbasi halifeligi döneminde müslüman oldu. hazar gölünün güneybati kesiminde yasayan bu asiret, büyük bir askeri güce sahipti. varligini 141.yil sürdürebilen bu devlet, 8 hükümdar tarafindan yönetildi. eski edebi eserler arasinda yer alan "kábusname " bu dönemde, ziyarlarin son emiri keykawes´in amcasi tarafindan yazildi.

*********************************************************

hamdani devleti :

kürt hamdani devleti 1039´da arap okayli devleti tarafindan yikildi. hamdani devleti, seyh el dewle tarafindan 944 yilinda halep bölgesinde kuruldu. bu tarihe kadar musul merkezi büyük hamdani devletinin bir parcasi´idi. söz konusu tarihde bagimsizligini ilan eden seyh el dewle, halep´i merkez secti. yukari mezopotamya ´yi hakimiyeti altina almaya calisan bizans kral romans´la urfa´da yapilan savasta zafer kazanan seyh el dewle , suriye ve yukari mezopotamya´nin büyük bir egemen oldu. bagimsizligini 95 yil koruyabilen bu devlet. harput kürt asiretlerinin saldirilari sonucu bir hayli zayifladi ve sonucta araplar, bu devletin egemenligine son verdi. bu devletin, sinirlari ve süresi icinde el mutanabbi, ebu firaz ve el farabi gibi önemli sair ve bilim adamlari yetisti.

************************************************************

büveyhogullari devleti :

kürt büveyhogullari devleti, 1050´de selcuklu sultani tugrul bey tarafindan yikildi. büveyhogullari devleti 934 yilinda ali hasan ve hüseyin ahmet kardesler tarafinda güneybati ıran´da kuruldu. deylem daglarinda yasayan bercenkiaver kürt asiretine mensup üc kardes kisa bir süre icinde devletin egemenlik alanini güneyde ısfahan- siraz, kuzeyde ise hamedan´akadar genislettiler. babalari ebu suce büveyh´ten dolayi devleti "büveyhogullari devleti" denildi. abbasi halifesi halife kahir billah, bu devletin egemenligini tanimak zorunda kaldi. sürekli ic ve dis catismalarla ugrastigi icin kültür ve sanat bu devlet sinirlari icinde fazla gelismedi. yalniz abudüd devletinin hükümdarligi sirasinda pek cok cami, hastane, imarathane, yollar ve kuyular yapildi. mogol istilalari sirasinda bu bölgelerde her sey yakilip yikildigi icin bu devlet hakkinda daha ayrintili bilgi bulunmamaktadir.

*************************************************************

mervani devleti :

mervani kürt devletinin varligina 1087´de selceklu sultani meliksah tarafindan son verildi. merkezi silvan olan mervani devleti, harput kürt asiretine mensup bad tarafindan 981´de kuruldu. 99´de hamdanilerle yapilan bir savasta bad ölünce, yerine yegini mervan´in oglu ali gecti. babasina atfen devlet "mervani" olarak adlandirildi. devletin egemenlik sahasi kisa bir sürede genisletildi : güneyde cudi eteklerinden baslayip cizre- hasankeyf´e batida harput, kuzeyde malazgirt ve doguda hakkari´ye kadar uzandi. çogu tarihciye göre mervani devletinin zenginligine göz diken meliksah, devletin son emiri olan nasiruldevle´ye "memleketi paylasalim" teklifinde bulundu. teklifi reddedilen meliksah, veziri fahrüldelevle yönetiminde silvan üzerine büyük bir ordu gönderek diyarbakir ve silvan´i ele gecirdi ve hazinede bulunan 1 milyon altina el koydu. son emir nasirüldelevle de bagdat´in kuzeyinde bulunan harbe köyüne sürgüne gönderildi. mervani döneminde bircok cami, medrese, konaklama yeri, saray, köprü, hamam, su kanali yapildi. meyafarqin´e bu dönemde üc büyük su kanali yapilarak sehrin her tarafina su verildi. diyarbakir ve silvan, bölgenin ticaret merkezleri haline geldi. emir ebu nasr döneminde kültürel ve ededi calismalara deger verildi. yanina siginan sairler himaye edildi.bu nedenle eı dela, tihami, ebu riza, siman eı hotaci gibi bircok yerli ve yabanci sair siirlerinde emir ebu nasr`dan övgü ile söz etti.

********************************************************

sedadi devleti :

sedadi kürt devleti 1164´te selcuk krali meliksah tarafindan ortadan kaldirildi. sedadi devleti 951´de ravvadi asiretinden ( selahaddin eyyubi´nin mensubu oldugu asiret ) muhammed seddat tarafindan kuruldu. bu devletin yönetim merkezi baslangicta dabil.dvin idi. daha sonra gence yönetim merkezi oldu. egemenlik alani ravvadi kürt asiretinin yönetimindeki arran bölgesi, nahcivan, gence, berba, dubeyl ve beylekan bölgelerinde olusuyordu. arran güneyde aras´la , kuzeyde kura ırmagi arasinda yer alan ve derbend´e kadar uzanan bir bölge idi. romalilar ve helenler buraya ülke adi olarak "albaniya ", kavim olarak da "ariyan" diyorlardi. bu sözcük arapcaya "arran " seklinde gecmistir. bu bölgenin merkezi, ipekciligi ile taninan barda kentiydi. 944 yilinda, deylemlilerin hakimiyeti sirasinda bu kent kuzeyden gelen ruslarin ve ısveclerin (vikingler) saldirisina ugradi. bu tariften sonra bölge merkezi gence´ye dogru kaydi. sedadi devleti 1072´de gence ve ani olmak üzere ikiye ayrildi. bu dönemde bircok mimari eser yapildi.

*******************************************************

hasanveyh devleti :

son hükümdari ebul mansur´un ölümü ile icerden bir hayli zayiflanmis olan hasanveyh devleti 1121´de kendiliginden dagildi. bu devletin hükümranlik dönemi toplam olarak 171 yil sürdü. devlet, barzikan- baruni asireti lideri hasanveyh bin hüseyin tarafindan 959 yilinda kuruldu. egemenlik sahasi sehrezor, dinaver, hamedan ve nihavend bölgeleriydi. devletin baskenti, bisulun dagi´nin güneyine düsen sermac sehri id. hasanveyh´in 979 yilinda ölmesi üzerine, yerine oglu bedir gecti. devletin sinirlari bedir döneminde ahvaz, huristan, berucerd ve esadabad´in katilmasi ile genisledi. bedir´e abbasi halifesi tarafindan "nasruddin" unvani verildi. bedir 1015 yilinda öldïrülünce yerine oglu hilal gecti. hilal da ölünce yerini oglu tahir aldi. hasanveyh hanedanligi tahir´in ölümü üzerine gücünü yitirdi. baruni asiretinin basina ıyarlar gecti. ıyarlar dönemi 989 yilinda baslamak üzerine 130 yil sürdü.

**********************************************************

eyyubi hanedanligi devleti :

selahaddin eyyubi´nn 4 mart 1193´te sam´da ölmezi üzerine kürt eyyubi ımparatorlugu ayni yil parcalandi. eyyubi ımparatorlugu, selahaddin eyyubi tarafindan mayis 1175´te kuruldu. cik iyi bir dini ve askeri egitim alan selahaddin, 1165 yilinda misir´avezir secildi. yönetimin cesitli kademelerine yakin akrabalarini yerlestiren selahaddin misir´daki durumunu saglamlastirdi. fransiz ve bizans ordularinin müsterek saldirilarina karsi büyük basarilar elde eden selahaddin, ıslam dünyasinda kendisini büyük sempati duyulan, tam anlami ile güclü bir vezir ve önder durumuna geldi. 10 aralik 1171´de, varligini 200 yil sürdurmüs olan misir fatimi halifeligine son verdi. kardesi turan sah yönetimdeki bir orduyla kisa bir süre icerisinde hicaz, yemen, aden ve mekke´yi aldi. eyyubilerin buralardaki hakimiyeti 50 yildan fazla sürdü. suriye krali nureddin´in 13 mayiz 1174´te ölmesi üzerine selahaddin bir ordu ile suriye´yi dönerek orayida hakimiyeti altina aldi. bagdat´taki abbasi halifesi, mayis 1174´te selahaddin eyyubi´nin kralligini kabul ederk fethettigi topraklardaki otorutesini tanidi. musul sehrini de alarak musul atabeklerine son veren selahaddin, ülkesinin sinirlarini firat nehri´ne kadar genisletti. yukari mezopotamya´daki kücük beylikleri de hakimiyeti altina alan eyyubi ımparatorlugu´nun sinirlari doguda dicle nehri´ne, kuzeyde ermenistan hudutlarina, güneyde yemen´e, batida ise tunus´a dayaniyordu. 1187´de ku¨dus sehrini hiristiyanlarin elinden aldi ve bu, ıslam dünyasinda ona büyük bir sayginlik kazandirdi. ıslam´in sünni ögretisiyle yetisen selahhadin, kurdugu devletin resmi mezhebinin de sünni oldugunu ilan etti. dinde yaptigi reformlardan dolatyi, adi yusuf iken, dini islah eden anlaminda "selahhadin " olarak degistirildi. eyyubiler döneminde pek cok kürt yazar, sair, bilim adami ve aydin yetisti. ızzeddin ali, mecdeddin ebu saadet, ıbnul esir el cezeri ( nasrullah ) bunlardan birkacidir.

******************************************************

alamut devleti :

alamut kürt devleti mogol hükümdari hulagu han tarafindan 1256´da yikilarak ortadan kaldirildi. alamut devleti hasan el sabah tarafindan 1011´de kuruldu. hasan el sabah, ısmailiye mezhebi dini ögretisi temelinde güclü bir örgütlenme yaratip, kürt asiretlerini harekete gecirecek bir ic ayaklamayla ziyar devletine son verdikten sonra, ayni topraklarda dini esaslara dayali bu devleti kurdu. bagimsiz varligini 179 yil sürdüren bu devlet, 8 hükümdar tarafindan yönetildi. devletin son hükümdari olan hür sah, mogollar tarafindan idam edildi. 1124 yilinda ölen, etkileyici dini ilder ve basarili bir devlet yöneticisi olan hasan el sbah icin marko polo söyle diyor: " bu kisi yüksek daglik bölgede bir sevgi cenneti kurdu. cok zengin bir hazineye sahip idi. kurmus oldugu bu cnnet nedeniyle ıslamiyet icerisinde kisa zamanda genis bir taraftar kitlesi buldu. ıslam ülkelerinin her tarafindan binlerce genc, bu cennete girmek icin akin ediyordu."

**********************************************************

gor devleti :

harzemsahlar 1214´te kürt gor devletinin baskenti firuzkuk´u ele gecirerek bu devletin egemenligine son verdiler. gor devleti, seyfuddin suri tarafindan 1148 yilinda kuzeydogu ıran´da kuruldu. 1148´e kadar selcuklu devletine bagli bir beylik olarak varligini sürdüren kürt gor asireti, seyfuddin suri´nin beyligin basina gecmesi ile bu tarihte bagimsizligini ilan etti. suri, devlet sinirlerini kisa bir süre icinde genisletti. selcuklular ve oguzlarla sürekli catisma halinde bulunan gor hükümdari giyasuddin, büyük bir saldiri baslatarak (1173) kademeli olarak gazne, herat, multan, uccah, siudi, esaver, debut ve lahor sehirlerini aldi ve gazneli sultan mahmud hanedanligindan arta kalanlari tamamen artadan kaldirip kardesi muiziddin´i gaznelilerin varsi ilan etti. muiziddin 1192´de kuzey hindistan ve bengal´i fethetti. kutbeddin, aybek adli kumandanini delhi´ye genel vali tayin etti. giyasuddin´in 1202´de sultan muiziddin´in bir suikast sonucu 1206´da ölmesi üzerine devlet yönetimi zayifladi, hanedanlik parcalandi. hükümdar giyasuddin mahmud´un da 1212´de öldürulmesinden sonra yerine gecen oglu bahaüddin, yogun saldirilara fazla direnemedi. gor devletinin egemenliginde bulunan bircok sehir, bölgenin ticaret merkezleri sayiliyordu.

alıntı

http://www.dipsizkuyu.net/...te-k-rt-devletleri.html

   erorx   05.12.2010 21:15
   #2250054
 
reklamı kapat

yazdır