tarihteki her savas icin taraflarin bugun ozur dilemesi

1.

şiddetle (!) desteklediğim kampanya. tarihte ne kadar savaş varsa bütün savaşan ülkelerin halkları birbirinden özür dilemeli. mesela bizans ile başlayalım biz. "özür diliyorum bizans senden, istanbul'u aldık diye. romen diyojen abiden de özür diliyorum. anadolu'nun kapılarından zorla girdik diye. çanakkale'de bize saldıran anzaklardan da özür diliyorum o halde. ha bi de neuchatel xamax 'tan da özür diliyorum, 5 tane çaktık diye.

iş mi bu ?

   tedaviye verdigim yanitlar yanlis cikti   19.12.2008 10:45
   #1127549
2.

ideal anlamda yapılan tüm savaşlardan ders çıkarıp bunların insanlıktan ne aldığı ne götürdüğü muhasebesinin yapılması anlamında doğru harekettir..

pratik anlamda imkansız gibi görünse de tüm barış yanlısı hareketler bu felsefeden beslenmez mi?
2. ırak savaşından önce kıçımızı yırtmadık mı savaş olmasın diye millet olarak?

   sipa   19.12.2008 11:02
   #1127556
3.

e bir de evvel savaşların özeleştirisini yaparken en azından yenisini çıkarmamak gerekir değil mi?
evrensel hümanistiz ya o bakımdan, fakat bakıyorum tarihi ağıtlar şampiyonları süregelen katliamlar konusunda pek sessiz..<bkz: ırak> <bkz: filistin> <bkz: afganistan>

ee gerçi ne de olsa onlar da amerikalı artık, ulusal çıkarlar sözkonusu, ''hem bu müslümanlar teröristtir, biz taa kaç yıldır söylüyoruz, bizi de kestilerdi'' değil mi?

insanlığınıza sokayım..

   sipa   19.12.2008 11:15 ~ 11:16
   #1127568
4.

olayi basitlestirmekten baskasi olmaz.

aslinda bu özür dileme isi kendi tarihimizle yüzlesmekten ne kadar korktugumuz gercegini ortaya cikariyor. hocu, biz ki "barbar kavimler"i yerinden yurdundan ederek anadolu'ya yerlesmeyi bir gurur meselesi etmisizdir. bununla sürekli övünmüsüzdür...simdi sen cik, yakin tarihte yerinden yurdundan ettiklerin icin özür dile. olacak is mi? degil.

güc ve iktidar herkesin en az bir kere yemek istedigi tatli bir meyveydi. bunun icin insanlar öldürüldü sürekli. bakiyorum da dostum, lan eskiden insan nüfusu dünya üstünde daha azdi. neyini paylasamiyordular? daha fazlasini isteleri icin gurur duyduk ama biz atalarimizla. osmanli imparatorlugu'nun teee misir'da ne isi vardi alla'sen?! osmanlilar olarak viyana'yi almis olsak ne olacakti? harbiden lan, gecen annemin dedigi gibi...tüm dünya bizim olsa, götümüze mi sokacaktik?
onlar savasiyorlar, hadi biz de savasalim. kimin kime gücü yeterse.

olay ama ermeni mes'elesinde cereyan ediyor. batida bulgarlar, yunanlar fransiz ihtilali'nin de etkisiyle devletlesmek isterken ermeniler de bu rüzigâra kapiliyor. "kötü cemiyetler"(neydi lan bunnarin genel adi) listesindeki bir ermeni cemiyeti cetecilik yapiyor ve evet, türk köyleri yagmalaniyor. hayir, biraz elveda rumeli izlediyseniz bulgar cetecileri de göreceksiniz. lakin orda milleti gaza getiren bir ittihat ve terakki cemiyeti olmamis iste.

"hoceli" hadisesini tüm bir ermeni halkina mâl edip onlari evlerinde, bebeleri yataginda öldürürken büyükmügümüz bu muydu? hasmetimiz? affedicligimiz? hadi diyelim isa degidik ve de tokat icin öbür yanagimizi dönmek istemedik...bire on mu öldürmek gerekiyordu peki? mallarina konarken, paralarini ic ederken nazilerden farkimiz neydi? onlari ac susuz birewr parca kiyafetle suriye'ye dogru sürerken insan miydik? degildik!


ermenistan'in, baska ermeni lobilerinin bunu zart zurt diye kullanmasinin önüne gecmek bizim elimizdeydi, biz samimiyetle 1915'de yasananlari "ama"siz kabul etseydik...

50 yasindaki teyzemin istanbul'daki okulunda ermeni kökenliler adlarini ve de dinlerini saklamak zorunda kalmislarsa, bundan utanmamiz gerekiyor. onlara bu cekingenligi kazandirdigimiz icin bile oturup bir kere düsünmeliyiz...

dedenin atanin yüzlerce yildir yasadigi memlekette ne dinin ne de ismini söyleyememissin can korkundan. bu ne ola ki?

samimi bir özürü haketmiyor mu sizce?

   cemkirik limon dilimi   19.12.2008 11:33
   #1127575
 
reklamı kapat

yazdır