tarik umit

1.

dündar kılıç'ın eski ortağı, mit ajanı. ümit, 1947 yılında düzce'de doğdu. babasını kaybedince küçük yaşta almanya'daki amcası cemalettin ümit'in yanına gitti. 1968'de türkiye'ye döndüğünde alman eşinden iki kızı vardı.

yeraltı dünyasıyla da bu tarihlerde tanıştı. kendisi gibi düzceli olan ve adı eroin kaçakçıları arasında geçen ferda seven ile ilişki kurdu. seven'in tavsiyesiyle dündar kılıç'ın yanında çalışmaya başladı. ancak 1975'te yaşamında yeni bir sayfa açıldı ve mit'le ilişkiye geçti.

14 haziran 1978'te ikinci sınıf uzman olarak teşkilattaki resmi görevine başladı. mehmet eymür ve ekibi tarafından oluşturulan mit raporunun hazırlanmasına katkıda bulunanlar arasında yer aldı.

eymür, mit güvenlik dairesi başına geldiğinde, mit raporu sonrasında görevinden uzaklaştırılan ümit'le ilişkisini sürdürdü.

ümit, 1994 yılında korkut eken aracılığıyla mehmet ağar'la tanıştı. ümit'in istihbaratı sonucu yüklü miktarda eroin imalatında kullanılan asit - anhidrit ele geçirilmesi emniyette dost kazanmasının yolunu açtı.

ümit, belirsiz kişilerce 2 mart 1995'te kaçırıldı ve halen kayıp.

komisyona ifade veren tarık ümit soruşturmasını yürüten jandarma istihbarat astsubay ahmet altıntaş ise ümit'in ailesinin orta asya'daki 4.5 milyon dolarlık uyuşturucu parasının kıbrıs'ta first merchant bank'ta aklanması sırasında ortaya çıkan anlaşmazlık olabileceğini söylediğini aktardı.

bir süre sonra altıntaş görevinden alındı, tarık ümit'in ortadan kayboluşu ise susurluk raporu'nun değinmediği olaylar arasında yer aldı.

   witchorexia nervosa   22.10.2007 17:20
   #686184
 
reklamı kapat

yazdır