taskizak tersanesi

1.

1455 yılında fatih sultan mehmed tarafından istanbul'da kurulan ve halen kullanılmakta olan tersane.

osmanlı imparatorluğu'nun yükselme devri'nde hızla gelişen tersane, kanuni sultan süleyman döneminde hasköy'den azapkapı'ya kadar uzanan sahada yaklaşık 300 gemi inşa gözü ile dünyanın en büyük tersanesi haline gelmiş, akdeniz'i bir türk gölü haline getiren güçlü osmanlı donanması bu tersanede inşa edilmiştir. beş asır boyunca birçok atılımlar yapılan tersanede stimli makina teknolojisinin gemilere uygulanması ve çelik gemilerin inşaatına çağdaşlarıyla aynı zamanda geçilmiştir.

taşkızak tersanesi'nde 1827'de ilk yüzer havuz, 1827'de ilk buharlı gemi, 1886 yılında abdülhamid ve abdülmecid adı verilen ilk denizaltı gemileri inşa edilmiştir.

ı. dünya savaşı'ndan sonra istanbul'un işgali ve askerden arındırılması taşkızak tersanesi'nin kapatılmasına yol açmış, mevcut tezgah ve makinalar gölcük'e nakledilerek orada yeni bri tersane kurulması sağlanmıştır.

boğazlar hakkındaki antlaşmadan sonra, taşkızak tersanesi 1941 yılında yeniden faaliyete geçmiş, çok az sayıda mühendis ve işçisiyle çalışmaya başlayarak daha ziyade havuzlama ve onarım amaçlarıyla kullanılmış, küçük tonajlı gemiler de inşa edilmiştir.

1960 yılından itibaren gelişmesini hızlandırarak, yüksek teknoloji ile donanımlı yeni ekipman ve atölyeler, kapalı çalışma alanları yapılmış, eski binalardan bir bölümü restore edilerek türk deniz kuvvetleri'nin modern gemi ihtiyacının bir bölümünü karşılayan bugünkü seviyesine ulaşmıştır.

*

   zibidigibi   17.05.2007 02:36
   #400932
2.

yanlış hatırlamıyorsam bir yılda iki yüzden fazla kadırga çıkartabiliyordu. inebahtı rezaletinin yaraları burada sarıldı.

   abdulfelek tarsusi   17.05.2007 02:41
   #400942
 
reklamı kapat

yazdır