tbmm acilis bildirgesi

1.

bunca yıl neden rastlamamışım diye düşündüğüm bildirge.

"1. allah'ın yardımıyla 23 nisan cuma günü, cuma namazından sonra ankara'da büyük millet meclisi açılacaktır.

2. vatanın bağımsızlığı, yüksek halifelik ve saltanat makamının kurtarılması gibi çok önemli vazifeleri olan meclisin açılış gününü, cumaya tesadüf ettirmekten maksat, o günün kutsallığından faydalanmak ve açılmadan önce sayın milletvekilleriyle hacı bayram camii'nde cuma namazı kılmak, kuran ve namazın nurlarından faydalanmaktır. namazdan sonra peygamberimiz (sav)'in sakalı ve sancağı el üstünde olduğu halde meclis binasına gidilecektir. camiden buraya kadar olan merasim için kolordu komutanlığı'nca özel olarak askeri tertibat alınacaktır.

3. o günün kutsallığını güçlendirmek için bugünden başlayarak valiliklerde, vali beyefendinin düzenlemesiyle hatim indirilecek, muhayiri şerif okunacaktır. hatmin son kısımları cuma namazından sonra meclis binası önünde tamamlanacaktır.

4. kutsal ve yaralı vatanımızın her köşesinde aynı biçimde bugünden başlanarak muhari ve hatm-i şerif okutularak cuma günü ezandan önce selavat verilecek ve hutbede halife padişahımızın adı söylenirken, padişahımızın ve topraklarımızın bir an önce kurtuluşu ve mutluluğa erişmesi için dua edilecektir. cuma namazı kılındıktan sonra hatim duası yapılarak yüce halifelik ve saltanat makamının ve bütün yurdun kurtulması uğrundaki milli çalışmaların kutsallığı ve milletin her bireyinin kendi temsilcilerinden oluşan büyük millet meclisi'nin vereceği vatan görevlerini yerine getirmesine ilişkin vaazlar verilecektir. sonunda halife ve padişahımızın, din ve devletimizin, vatan ve milletimizin kurtuluşu, mutluluğu ve bağımsızlığı için dua edilecektir.
bu dini ve vatani törenin arkasından camilerden çıkıldıktan sonra bütün yurtta hükümet konaklarına gelinerek meclisin açılmasından dolayı kutlama yapılacaktır. her tarafta cuma namazından önce mevlid-i şerif okunacaktır.

5. yüce allah'tan tam başarı dileriz."

mustafa kemal atatürk

   aciyan gulumseme   23.04.2007 09:29
   #343204
 
reklamı kapat

yazdır