teist sacmaliklarina saygi gostermek

1.

bak bak harika, süper. en sevdiğim teist sıçmığı. ne saygısı olum? manyak mısınız siz? senin dinin bana, hakaret ederken kutsaliyet yüklenen kitapta, ben ne saygısını göstereyim sana?

arkadaş buna rağmen, hiçbir dinsiz, sizin dininiz hakkında hakarete varan sözler kullanmazlar. (benim dışımda) alay edebilir, dalga geçebilir, bunları kullanarak espri yapabilir, buna da ağzını açamazsın arkadaşım sen. benim kutsal çaydanlığıma sen saygı gösterebilecek misin a benim makat kılım? işte bir ateist için, kutsal çaydanlık ile tanrı arasında bir fark yok ve buna rağmen inanırları kırmamak için fazla üstelemezler bu konuyu. ama her eleştiriye de, inanmıyorsan saygı göster palavrası sıktı artık.

turan dursun, ateist diye öldürülürken saygı mı gösterildi lan? çoğu ateist, ateist olduğunu söyleyemiyorken -korkudan- saygı göstereceğinizi bile düşünmüyor. hangi saygıdan bahsediyorsunuz olum siz? senin dinin, din değiştirenleri öldürmeyi emrederken ne saygısından bahsediyorsun?

bırakın bu ezilmiş, yalak hallerinizi..

biz inançsızlığımızı söylemekten korkar haldeyiz be pezevenk, biz ne yapalım?

   oha   06.12.2008 11:42
   #1104588
2.

islam öğretilerini iyi bellemiş biri senin gibi ateistlere de saygı ve hoşgörü göstermeyi bilir. sen bana ''pezevenk'' dersin, ben sana gülümserim. sen bunu ''ezilmişlik numarası'' olarak görmekte diretirsin...

malesef din erişim teknolojileri çoğaldıkça okunmadan kulaktan dolma bilgilerle yayılıyor. siyasilerin güdümü eşliğinde şiddet ve tahammülsüzlük için kullanılıyor. halbuki islam dinini iyi bilen birine göre dini kendinedir, ne başkası ne devlet dinini bağlar... yaratılanı sever yaratandan ötürü.

hiç hz. muhammed'in hayatını okudun mu? hırkasını isteyen birine düşünmeden verip eski hırkasını giyebilen bir adam o.

   madeleine   06.12.2008 11:50
   #1104596
3.

şey gibi bu; hani felsefede mutlak doğru, mutlak yanlış yoktur geyiği vardır ya. hah, onun gibi bir şey. kısmen haklı bir çığlık. sonuçta kutsallığın tescil edildiği bir merci yok. dolayısıyla kutsal olanın o kutsallığı nereden aldığı konusu oldukça göreceli.
ama şu da var;
(bizim de anamız bacımız var adamları moduna girmek zorunda kalarak ekliyorum)
bugün iyi kötü kabul edilmiş bir "kutsal anne" kavramı var. birine amına koyim derken alacağınız tepkiyle "senin ananı sikeyim" derken alacağınız tepki çok farklı. neden? çünkü "ana bacı yok rocky, ana bacı yok." peki anneye o konumu sağlayan şey ne? genel kabuller, gelenekler v.s. v.s.
işte kanıksanmış kutsal anne figürü hangi konumdaysa inanan için de teizmin kutsallarının konumu böyle bir şey. bir ateistin buna özel hayatında saygı göstermesi elbette beklenemez. tıpkı yalnızken kimin annesine küfrettiğinizin önemi olmaması gibi. (yine de etmeyin tabi siz, ayıp bi kere) ama bir ateist öyle ya da böyle teizmin kutsalına saygı göstermelidir. tabi ki bu saygı sınırı "sizin inancınız yanlış lan" cümlesini dahi kurdurtmayacak kadar dar değildir. ama "siz benim kanaat önderlerimi öldürdünüz, ben de sizin inancınıza sıçayım" diyecek kadar geniş olmamalı, olmasın.

   nicholai alexandrovic hel   06.12.2008 11:51
   #1104597
4.

pek mantıklı değildir. inanmayan bir insanın inanmadığı şeye saygı göstermesi tutarsızlık olacaktır elbet.

yine de saygı göstermek ile "saygısızlık" kavramını bir tutmamak o kadar da faydalıdır.

   prometheus   06.12.2008 12:00
   #1104603
5.

teizm bir kere saçmalık değildir, islamiyetin de bir saçmalık olmadığı gibi. isteyen istediğine inanır ve evet, saygı göstereceksin; istesen de istemesen de.

   samimi patates   06.12.2008 12:03 ~ 12:05
   #1104611
6.

saçmalıktır adı üstünde.

aslında mevzu, ''ya sikerim senin inancını'' demek değil. hani gerektiği yerde, gereken adamına eyvallah çekip, söylediklerini dinleriz, adam gibi de konuşuruz da aynı saygıyı görmedikten sonra ne sikime derman olur ki bu?

''cehennem de yanacaksın orospu çocuğu'' mealli binlerce, laf/yazı ile karşılaşan ateist kesimin, hatta tespit edilenlerinin gebertildiği, şiddete uğradığı günümüzde, gizlenerek yaşamak zorunda kalmasının sebebi olan teistlere nasıl saygı göstersin ki?

hakettiniz mi saygıyı? internet dışında ağzımızı açamıyoruz bir gerizekalı tarafından gebertileceğiz diye.

anne ile tanrı farklıdır. herkesin anası vardır ama tanrısı yoktur.

   oha   06.12.2008 12:10
   #1104625
7.

bahsi geçen din islamiyet ise islamiyetin inanmayanlara en büyük hakareti kafirdir yani küfreden kaldı ki küfr'ünde kelime anlamı gerçeği örten kişi demektir.demek ki benim dinimin en ağır kelimesi , basit bir hakaret kelimesi değil inançsızlığı kendince bir tahlil kelimesidir.müslümanları beğenmeyebilirsiniz,islamı beğenmeyebilirsiniz hatta ikisinden de nefret edebilirsiniz eyvallah ama böyle ağır hakaretlerler içeren bu tarz kendi çıkış noktasını da tekzip eden bir tarzdır.eğer bu bir etki tepki meselesi ise -ki öyle görünüyor- müslümanların da şapkayı önüne koyması gerekir.

   saranbula   06.12.2008 12:27 ~ 12:33
   #1104644
 
reklamı kapat

yazdır