temayul yoklamasi

1.

siyasi partilerin şeçimlerden önce yaptıklarını ve ona göre aday belirlediklerini söyledikleri büyük bir yalan ve kandırmacanın ismidir. "ben adaylarımı bu şekilde belirlerim " diyenler de yalan atmaktadır. ama bütün siyasi partiler bunu söylemekte.
siyasi partilerin teklif götürdükleri kişileri seçmenleri mi talep etmiştir yoksa genel başkanları mı? bazı siyasi partilerin il ve ilçe başkanları belediye başkanlığına aday olmaktalar. acaba o başkanlar temayul yoklamasi'nı kimlerle yaptılar ki kendileri aday oldular?

   eser   02.12.2008 13:40
   #1100571
2.

dışardan bakınca kandırmaca gibi duruyor ama işin aslı öyle değil. çünkü temayül yoklamalarının sloganı 'taban ne derse o olur' değildir. asıl amaç tabanın fikrini almak.

mesela bir parti bir belediye için ünlü bir sanatçıyı aday gösterdiyse "ne o, bunun da mı adı temayülde çıktı" diye sorarlar bazen.
tabii ki hayır.
temayülde asıl irdelenen şey teşkilat içindeki isimlerin yeterliliğidir.
ayrıca temayüllerde fikri sorulanlar seçmenler değil, teşkilat mensuplarıdır.

yerel seçimler için örneklendirirsek;
temayül yoklamalarında, bir önceki dönemde başkanlık yapan isimle ilgili fikirler sorulur. mevcut başkanla ilgili tabanın sesine bu yolla kulak verildikten sonra bir de müstakbel seçim için bu işin altından en iyi kalkabilecek ismin kim olduğu sorulur.
bu son soruya verilen onca cevap arasında teşkilatın dışında isimlere rastlama yüzdesi inanılmaz düşüktür. partiler bu kadar dışa kapalı olamayacakları için de bazen, bazı yerler için dışardan isimleri aday göstermek durumunda kalabilirler.

dediğim gibi, temayül yoklamalarındaki iddia "taban ne derse o olacak" değil. son karar elbette ki kongreyle işbaşı yapmış genel başkana aittir. temayüldeki amaç konuyla ilgili bir fikir edinmek, tabanın taleplerini öğrenmektir.
temayüle katılan herkes bunu bilir ve fazlasını beklemez. ve eğer biri tüm yapılan bu temayüllerin kuru bir kandırmaca olduğunu düşünürse, bunun hesabını da ilk parti kongresinde kullanacağı oyla sorar.

özetle şöyle denebilir;
temayül yoklamaları, partinin göstereceği adayla ilgili yapılan, teşkilta mensuplarına açık çok geniş katılımlı toplantılardır. temayül yoklamalarında önde çıkan isimler her zaman teşkilatın içinden isimlerdir.

   infinitedreams   22.12.2008 11:48
   #1132008
 
reklamı kapat

yazdır