termodinamik yasalari

1.

termodinamiğin 4 temel yasası vardır.

0. yasa : eğer a ve b sistemleri termodinamik dengedeyseler, ve b ve c sistemleri de termodinamik denge içerisindeyseler, a ve c sistemleri de termodinamik denge içerisindedirler. kısaca şöyle de denebilir. a cismi sıcak, b cismi soğuksa bunlar birbirine temas ettiğinde ısıları eşitlenene kadar ısısı yüksek olan cisimden düşük olan cisme ısı transferi olur. termik denge sağlanır. ayrıca ısı akışı sıcaktan soğuğa doğrudur. mesela soğuk duvara oturulunca duvardan size soğuk gelmez tam tersine sizin vücut ısınız duvara transfer olur. vücudunuz ısı kaybeder.

1. yasa : bir sistemin iç enerjisindeki artış, sisteme verilen ısı ile, sistemin çevresine uyguladığı iş arasındaki farktır.

u2 – u1 = q – w

bu yasa "enerjinin korunumu" olarak da bilinir. enerji yoktan var edilemez ve yok edilemez sadece bir şekilden diğerine dönüşür.

2. yasa : bir ısı kaynağından ısı çekip buna eşit miktarda iş yapan ve başka hiçbir sonucu olmayan bir döngü elde etmek imkansızdır. anlamı şudur ki, bazen aklımıza şu gelir. ben bir motora dinamo bağlasam motor çalıştıkça dinamodan elektrik üretse, o elektrik de motoru çalıştırsa. böylece birbirlerini besleyerek sonsuza kadar çalışsalar. işte bu imkansızdır der bu yasa. zira kapalı bir sistemde entropi her zaman artar. bu da düzensizlik meydana getirir. sisteme dışarıdan enerji takviyesi yapılırsa sistem entropisi düşürülür, bu da düzeni sağlar.

3. yasa : bu yasa neden bir maddeyi mutlak sıfıra kadar soğutmanın imkansız olduğunu belirtir. sıcaklık mutlak sıfıra yaklaştıkça bütün hareketler sıfıra yaklaşır.

biraz espriyle 1-2-3. kanunlar için şu benzetme yapılabilir:

(1) çalışmadan bir şey elde edemezsiniz
(2) çalışarak en fazla elde edebileceğiniz şey ancak kârsız zararsız olmaktır
(3) bunu da ancak mutlak sıfırda elde edebilirsiniz.

   ugokhan   27.09.2006 11:31 ~ 17.12.2007 15:46
   #56494
2.

termodinamiğin yasaları neden sıfırdan başlar? yoksa bunları bilgisayarcılar mı bulmuştur? sorularını akla getiren yasalardır.

   backmasking   27.10.2006 16:07
   #91022
3.

termodinamiğin ikinci yasası evrenin bir sonu olacağının ispatı olan yasadır.maalesef ki tüm evren zamanı gelince * mutlak sıfıra çok yakın bir sıcaklıkta durağanlaşacaktır. kimi inanışa göre evren bu makus kaderini yenmek için insanoğlunu doğurmuştur içinden. yokoluşa bir çare bulabilsin diye..

zamanında bir bilimadamı şöyle demiştir. bana kütle çekimiyle,ışık hızıyla,e=mc2 ile çelişen teoriler getirin oturup anlamaya çalışayım .ama kimse termodinamiğin 2. kanunu ile çelişen konular üzerinde boşa kafa yormasın.

   backmasking   22.11.2006 09:04
   #116071
 
reklamı kapat

yazdır