terorun bilimsel elestirisi

1.

sabırla okumanızı rica ederim. fazla vakit ayıramadığım için kısa bir özet olacak yazdıklarım:

- örgüt denen için her şeyden önce 19 yy.dan kalma garip ve bozulmuş bir biçimde her ne olursa olsun oluşu sürdürme düşüncesi mevcut.

pkk denen örgüt kürtlerin hakkını korumak amaçlı kurulduğu iddiası ile durmaktadır.

mussolini : " olaydır önemli olan işte bu kadar!"
hitler: "ırk ezilme tehlikesi altında olduğunda yasaya uygunluk ancak ikinci derecede bir öenm taşır"

diyor. pkk denen için bilimsel bir temel oluşturmaya çalışıldığı zaman temellendirebileceğimiz iyi kaynaklarımız var.

emir öldürmek olduğunda, öldürmemenin cinayet kabul edildiği bir yerde çıkış noktası olan ırkı savunma düşüncesi sonunda herkesi öldürmeye ve temel suçsuzluk dahi olsaydı, suçluluğu yaratmaya dönüyor.

temelinde görüş çıkış noktasından uzaklaşıyor ve elde etmek istediğini belirttiği şey yerine bir umacıya dönerek kendini korduğunu iddia ettiği "şey"lerin üstüne çıkıyor ve sözde var olan korkusundan bir canavar doğuruyor.

ideolojinin pratiğinde var olan karşı duruş ve yoksayıcılık sonunda herkesi öldürme ve savlarından koparak haklarını koruduğunu iddia ettiklerine dahi düşman oluyor. doğası gereği düşmanlığını, nefretini ve kinini tanrısı belliyor ve tanrı yerine motive olduğu görüşü koyarak vicdani duygularını en azından us-dışı bir duygu olarak dahi doğası gereği yokediyor.

tek gerçek kalıyor, öldürme.

ortada bir ihanet oluşuyor. usun usa ihaneti. son 200 yıldır dünya bunu yaşıyor. şimdi ülkemizde sadece bu pencereden baktığımızda pkk kendi ideolojisi içinde bununla besleniyor.

şigalevciliğin bile güzel yanları vardı.

"sınırsız özgürlükten yola çıkarak sınırsız zorbalığa ulaştım" diyordu şigalev. en azından içten bir söz.

en azından çıkış noktasından eşit tanrı-insanlar vardı.

pkk-da eşitlik olgusu yerleşmemiştir. kendi halkı içinde dahi. pkk ve kürt ayrılaşmıştır. örgüte katılmayan onlardan sayılmıyordu. böylece ölüme yollayamayacağı kişiler öldürülebilir kişilerdi.

cellatlık bir erdem olarak çamur içinde yüceltildi.

kendi ırkına duyulan aşkın onları köleleştirmesi yeni bir olay değildir ne yazıkki.

hiçte garip olmayan bir biçimde tekrar kendinden saparak usu yüceltmek yerine us-dışına yöneliyor. akıl yoksunluğu bir silah oluyor. aklı çektiğinde yerine intikamı koymak artık an meselesidir. intikam neden barındırmak zorunda değildir. duygusal bir boşluk arttıkça zarar verme isteği acıkır.

nasıl hitler yönetimi düşmansız edemezse pkk denende edemezdi. varlığını düşman olduklarına borçlu. onu yaratan şey düşmanını yok etmesi için yaratmaması garip bir talihsizlik ve sonunda onlar için çözümü gerekmeyen bir bulmaca ve yolculuk oluyor.

bir süre sonra bu topluluğun nereye ve hangi amaçla öldürmeye gitmesi değil öldürmesi esas oluyor.

aklın bittiği yerde amaç cellata dönüşüyor.

   darkofdirt   26.08.2010 01:22
   #2131077
2.

<bkz: yok öyle bir dünya>

   smyrnianshooligans   26.08.2010 01:25 ~ 01:26
   #2131079
3.

özet olarak geçirilmiş bütün tanımlarda dikkatimi devlet denen yapı çekti..terör diye tanımlanmış olaylara ve beyinde yaratılan olgulara ne kadar da benziyor öyle değil mi..tüm dünyada tek bir terör vardır o da devletin kendisidir..

   atseva   26.08.2010 09:41
   #2131132
 
reklamı kapat

yazdır